علی بیگ‌زاده درباره روند افزایش سرمایه‌ها از ابتدای سال تاکنون گفت: معمولا افزایش سرمایه در ماه‌های اول سال از یک روند متعادل برخوردار است و آمار آن هر سه ماه یک بار روی سایت سازمان منعکس می‌شود. البته امسال تفاوت‌هایی نیز با سال گذشته داشته‌ایم و مهم‌ترین آن عدم تمدید بحث معافیت افزایش سرمایه از محل سود انباشته تا به امروز است. وی افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها را مهم‌ترین اتفاق امسال در بحث افزایش سرمایه خواند و درباره شرکت‌های مشمول این نوع افزایش سرمایه افزود: در قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی برای همه شرکت‌ها این پتانسیل فراهم شده است که افزایش سرمایه از محل افزایش بهای ناشی از تجدید ارزیابی دارایی‌های اشخاص حقوقی موضوع حکم مقرر در تبصره (۱) ماده (۱۴۹) قانون مالیات‌های مستقیم را عملی کنند، مشروط بر اینکه ظرف مدت یک‌سال پس از تجدید ارزیابی به حساب سرمایه افزوده شده و این امر فقط یک‌بار در هر پنج‌سال امکان‌پذیر است. افزایش سرمایه از محل مازاد سال گذشته بر اساس قانون بودجه سال ۹۷ و صرفا برای شرکت‌های مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت عملی بود. مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار از پیگیری اجرای این قانون و درخواست استعلام درباره آن از سازمان امور مالیاتی درخصوص موارد ذکر شده در قانون خبر داد و خاطرنشان کرد: آخرین پیگیری ما حاکی از این است که اصلاحیه آیین‌نامه تبصره یک ماده ۱۴۹ قانون مالیات‌های مستقیم در حال تهیه است و چارچوب کار برای این ماده قانونی مشخص شود.

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار از تلاش برای تسریع در اجرای افزایش سرمایه در شرکت‌ها خبر داد و گفت: در این میان پیگیری بحث مازاد تجدید ارزیابی‌ها و پیگیری مجدد معافیت افزایش سرمایه از محل سود انباشته برای شرکت‌هایی که می‌خواهند از این محل افزایش سرمایه بدهند، در اولویت کاری این واحد از سازمان بورس قرار دارد. وی از پیگیری انتشار اوراق وکالت به‌عنوان برنامه دیگر این بخش نام برد و افزود: تلاش ما بر این است که بتوانیم مصوبه هیات‌مدیره سازمان را درخصوص انتشار این اوراق اخذ کنیم تا به‌عنوان یک ابزار جدید امسال راه‌اندازی شود. اوراق وکالت یک ابزار عام است و اگر قوانین و مقرراتش تصویب و فرهنگ‌سازی مناسبی نیز برای آن انجام شود، می‌تواند جایگزین بسیاری از اوراق منتشره شود. بیگ‌زاده درباره میزان پیشرفت در پروسه انتشار اوراق وکالت خاطرنشان کرد: این اوراق در کمیته فقهی سازمان بورس تصویب شده و دستورالعمل آن نیز نوشته شده است. این دستورالعمل در هیات‌مدیره سازمان مصوب شده است و پس از ابلاغ می‌تواند ابزار مناسبی برای تامین مالی شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ و تامین سرمایه‌ها باشد. وی درخصوص ساز و کار استفاده از این اوراق نیز توضیح داد: روش استفاده از اوراق وکالت به این نحو است که شرکت‌های هلدینگ و تامین سرمایه‌ها برای طرح‌ها و برنامه‌های شرکت‌های زیرمجموعه یا طرف قرارداد خود درخواست انتشار می‌دهند و نقدینگی مورد نیاز آنها را با انتشار این اوراق تامین می‌کنند.

وی با تاکید بر استفاده از اوراق وکالت در همه دنیا و نسبت بالای انتشار این نوع اوراق در کشورهای دیگر افزود: مثلا در شرکت‌های زیرمجموعه یک هلدینگ طرح‌های تولیدی دارد یا یک تامین سرمایه که قراردادهایی با ۱۰ شرکت دارد، می‌توانند از این اوراق استفاده کنند. علی بیگ‌زاده از پیگیری‌های صورت گرفته برای انتشار اوراق بیمه‌ای خبر داد و گفت: انتشار این نوع اوراق از دیگر برنامه‌های پیش روی بازار سرمایه است و در این راستا تاکنون بررسی‌های لازم را با بیمه مرکزی پیش برده‌ایم. اکنون کار این اوراق در حوزه سازمان نهایی شده و اگر بیمه مرکزی بخواهد فرآیند را ادامه دهد، قطعا امسال می‌تواند این اوراق را به مرحله انتشار برساند که یک کار مشترک بین دو نهاد ناظر بیمه و بازار سرمایه است. وی درخصوص جزئیات و دلیل انتشار اوراق بیمه اتکایی اظهار کرد: از آنجا که در شرایط تحریم شرکت‌های بیمه‌ای نمی‌توانند از خدمات اتکایی بیمه‌های خارجی استفاده کنند، این ظرفیت اتکا می‌تواند در بازار سرمایه فراهم شود. یعنی شرکت‌های بیمه‌ای با تکیه بر اوراق منتشرشده بتوانند ریسک را به خارج از مجموعه شرکت‌های بیمه‌ای کشور هدایت کنند. البته این اوراق در مقابل ریسک تقبل شده باید با سود بسیار بالاتری نسبت به اوراق فعلی منتشره در بازار منتشر شود. مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار از تلاش برای تسریع در پذیرش شرکت‌ها در بورس خبر داد و یادآور شد: به‌دلیل اینکه ثبت شرکت‌ها در اداره تمرکز اطلاعات این مدیریت انجام می‌شود و برای ورود این شرکت‌ها به بورس تبدیل شخصیت حقوقی از سهامی خاص به عام و ثبت آنها نزد سازمان مطرح است، تلاش داریم تا با پیگیری مسائل مربوط به این پروسه، امکان تسریع در پذیرش شرکت‌ها در بورس را فراهم آوریم.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند