به‌طوری که در صدر نمادهای اثرگذار بر صعود این نماگر، سهام شرکت‌های پالایش نفت تهران، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت تبریز و پالایش نفت اصفهان ایستادند. با این حال این خودرویی‌ها بودند که با داغ شدن مجدد مباحث مربوط به افزایش سرمایه این شرکت‌ها روی موج تقاضا قرار داشتند و بیشترین ارزش معاملات میان صنایع ۴۰گانه بورسی را به خود اختصاص دادند. علاوه بر دادوستد محصولات گروه فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی که طی روزهای اخیر توجه زیادی را به خود جلب کرده است، کرک‌اسپرد محصولات این صنعت در محدوده مطلوبی قرار دارد و سبب می‌شود تا انتظارات از سودآوری این شرکت‌ها در تابستان نیز همچنان بالا باشد. در این شرایط نسبت قیمت به سود پایین نمادهای گروه شرایط را برای رشد قیمت سهام فراهم کرده است.

باید توجه داشت که کرک‌اسپرد محصولات، چندان روند یکدستی با قیمت کالاهای پایانی در بازارهای جهانی نداشته است و این موضوع سبب می‌شود تا نگرانی از ریزش قیمت کامودیتی‌ها به سرعت این گروه را تحت‌تاثیر قرار ندهد. حتی این امکان وجود دارد که با کاهش قیمت نفت سودآوری این شرکت‌ها رشد بیشتری داشته باشد. از این نگاه، در بین گروه‌های کالایی نمادهای پالایشی در مقطع فعلی در جایگاه‌ امن‌تری قرار دارند. علاوه بر این موارد خبر افزایش سرمایه «شپنا» از محل سود انباشته محرک خاصی برای جلب توجه معامله‌گران بوده است. «شتران» نیز پیش و بعد از افزایش سرمایه از این محل بازدهی قابل‌توجهی را کسب کرده است و این موضوع می‌تواند در نمادهای هم‌گروه نیز به شکلی مشابه پیگیری شود.

همان‌طور که اشاره شد نمادهای زیرمجموعه گروه خودرو و ساخت قطعات بیشترین ارزش معاملات روز یکشنبه را به خود اختصاص دادند و از این منظر عنوان برترین گروه را از آن خود کردند. عمده دلیل توجه بورس‌بازان به نمادهای خودرویی بار دیگر به جذابیت بحث افزایش سرمایه این شرکت‌ها باز می‌گردد. به این ترتیب روز یکشنبه چراغ سبز وزیر صمت به تجدید ارزیابی خودروسازان جلب توجه فعالان بازار سهام را به‌دنبال داشت. رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره نامه دیوان محاسبات مبنی بر ضرورت تجدید ارزیابی دارایی خودروسازان، گفت: تجدید ارزیابی یکی از رویه‌های جاری در تمامی واحدهای صنعتی است. وی با بیان اینکه واحدهای صنعتی باید از فرصت تجدید ارزیابی استفاده کنند، گفت: اخیرا مجوزی صادر شده که تمام واحدهای صنعتی از فرصت تجدید ارزیابی دارایی‌ها استفاده کنند. پیش‌تر هم نادر قاضی‌پور، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفته بود: دیوان محاسبات در نامه‌ای از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواست پیش از واگذاری ایران خودرو و سایپا دارایی این شرکت‌ها تجدید ارزیابی شده و قیمت‌ها به روز شود.

از این رو، طی دادوستدهای روز یکشنبه بیش از ۹۰ درصد از نمادهای خودرویی روز مثبتی را سپری کردند که ماحصل آن رشد حدود ۳ درصدی شاخص این صنعت بود. پیش از این نمادهای خودرویی، به‌خصوص ایران‌خودرو و شرکت‌های تابعه در پی انتظار برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها رشدهای پرشتابی را تجربه کرده‌اند. طبق گزارش‌ها از مجمع این شرکت قرار بود در آغاز پاییز و ابتدا از محل سرمایه‌گذاری‌های ایران‌خودرو این افزایش سرمایه در دستور کار قرار بگیرد اما با تغییر مدیریت عامل «خودرو» این مساله تا حدودی با تردید بازیگران سهام همراه شد. با این حال اظهارات اخیر وزیر صمت توانسته است تقاضا را بار دیگر به سمت این گروه جلب کند. تا آنجا که «خودرو» با صف خرید ۵/ ۴ میلیون سهمی به معاملات روز یکشنبه خود پایان داد.

در گروه بانکی، روز یکشنبه بانک ملت از بورس یک‌ماه دیگر برای تعیین تکلیف غرامت ۶/ ۱ میلیارد دلاری مهلت خواست. این بانک بیش از دو ماه است که با توقف نماد معاملاتی خود مواجه است و حال با درخواست جدید این بانک، بازگشایی «وبملت» در روزهای آینده منتفی و توقف نماد مجددا تمدید می‌شود. در این میان روز یکشنبه معاون مالی بانک ملت گفت: «وبملت» علاوه بر افزایش سرمایه‌ ۸۰ هزار میلیارد ریالی از محل سود انباشته، برنامه افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها را نیز در دستور کار قرار داده است. در گروه محصولات غذایی نیز خبر افزایش سرمایه شرکت نوش مازندران در توقف این نماد بورسی به بازار مخابره شد. به این ترتیب «غنوش» که روز شنبه به‌دلیل بازدهی مثبت بیش از ۵۰ درصدی با توقف نماد روبه‌رو شد از برنامه این شرکت برای افزایش سرمایه ۶۰۰ درصدی از دو محل سود انباشته و مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها خبر داد. بر این اساس، این شرکت کوچک حاضر در بازار دوم بورس در نظر دارد سرمایه فعلی را از ۵ به ۳۵ میلیارد تومان برساند.

در میان اخبار مرتبط، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه از درج ۵ نماد اسناد خزانه اسلامی در سامانه پس از معاملات خبر داد. در مجموع نمادهای «ذاخزا۸۱۱» تا «ذاخزا۸۱۵» با ۱۵۰ میلیون اوراق از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی در سامانه پس از معاملات درج شدند تا شرایط برای عرضه آنها در شرکت فرابورس ایران مهیا شود. در مجموع طی معاملات روز یکشنبه بورس تهران، با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت ۴ میلیارد و ۱۷۱ میلیون سهم به ارزش یک هزار و ۸۴۷ میلیارد تومان دادوستد شد. در فرابورس ایران نیز شاهد معامله یک میلیارد و ۲۷۱ میلیون سهم به ارزش افزون بر یک هزار میلیارد بودیم. آیفکس در این روز رشد ۲/ ۰‌درصدی را تجربه کرد و در سقف جدیدی ایستاد.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند