محمدحسن ابراهیمی در ادامه اظهاراتش به تغییرات ایجاد شده در بازار پایه اشاره کرد و افزود: بی‌شک، هرچقدر دامنه نوسان نامتناسب باشد، امکان سفته‌بازی روی سهم بیشتر است. بر این اساس به هر میزان که سهم کوچک‌تر باشد، امکان سفته‌بازی در آن افزایش پیدا می‌کند؛ بنابراین سفته‌بازان بدون در نظر گرفتن شرایط بنیادی سهم، ترجیح می‌دهند که دامنه نوسان سهم‌ها بالاتر باشد، زیرا این امکان برایشان فراهم‌تر است.ابراهیمی اضافه کرد: افرادی که با تحلیل اقدام به خرید سهم در بازارسرمایه می‌کنند و به سهام بنیادی توجه بیشتری دارند، توجه زیادی به دامنه نوسان ندارند، بلکه با دید بلندمدت و از منظر افزایش ارزشی که روی سهام می‌گیرند و همچنین DPS (سود تقسیم شده)به انجام معاملات می‌پردازند.وی معتقد است: عده‌ای از سفته‌بازان، بی‌دلیل برخی از سهم‌های کوچک را به طور حبابی افزایش می‌دهند و افرادی که در بازار اطلاع از بنیاد سهم ندارند با پیروی کورکورانه از آنها در بسیاری مواقع متضرر می‌شوند.

رئیس هیات‌مدیره فرابورس ایران اعمال تغییرات جدید در بازار پایه فرابورس را با هماهنگی و نظرخواهی از کل بازار دانست و افزود: شرکت فرابورس با فعالان مختلف ازجمله سهامداران فعال شرکت‌های بازارپایه، صاحب نظران بازار سرمایه، کانون کارگزاران و کانون نهادهای سرمایه‌گذاری جلسات متعددی در این خصوص برگزار کرد که در نهایت چکیده نظرات آنها در قالب پیشنهادها به سازمان بورس و سپس شورای‌عالی بورس ارائه شد.

ابراهیمی درخصوص مقاومت‌های موجود در اجرایی شدن این دستورالعمل و کاهش دامنه نوسان اظهار کرد: این تصمیم در بلندمدت به نفع سهامداران است.رئیس هیات‌مدیره فرابورس، قیمت بسیاری از سهم‌های پایه را واقعی ندانست و خاطرنشان کرد: در صورت ادامه روند فعلی، حتی در میان‌مدت، ضرر زیادی به افراد بی‌اطلاع (و تابعان سیگنال‌فروشان و حباب‌سازان) در بازار سرمایه وارد می‌شود.ابراهیمی سهامداران را به حفظ آرامش فراخواند و تصریح کرد: اجازه دهیم دستورالعمل جدید اجرا شود. گذشت زمان نشان خواهد داد که اجرای دستورالعمل جدید به نفع کل بازار سرمایه است.

وی پیشنهاد کرد: سهامداران از هیات‌مدیره این شرکت‌ها بخواهند تا آنها را به مرور وارد تابلوهای بالاتر کرده و ارتقا دهند. در حال حاضر در فرابورس بیش از ۱۰ شرکت متقاضی ورود از بازار پایه به تابلوی دوم فرابورس هستند، هیات پذیرش فرابورس در تلاش است تا این شرکت‌ها را با سرعت بیشتری در تابلوهای بالاتر پذیرش کند.رئیس هیات‌مدیره فرابورس ایران در پایان اظهار کرد: دستورالعمل جدید بازارپایه در جلسات متعدد هیات‌مدیره فرابورس ایران مطرح شده و به تصویب رسیده است.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند