حسن امیری درخصوص فعالیت بازار برتر بورس و سازو کار طراحی شده برای آن گفت: بازار برتر پیشنهادی است که از حدود دو ماه پیش در هیات‌مدیره بورس تهران مطرح شد و پس از جمع‌بندی، برای بررسی و تصویب به سازمان بورس ارسال شده است.وی درباره مراحل طی شده برای تصویب این پیشنهاد در سازمان بورس اظهار کرد: نتایج جمع‌بندی این پیشنهاد برای کمیته تدوین رفته و در آنجا کارگروهی متشکل از فعالان حوزه بازار و سایر حوزه‌ها برای بررسی در نظر گرفته شده است.امیری در تشریح مکانیزم پیشنهادی بازار برتر خاطرنشان کرد: پیشنهاد این است که تعدادی از شرکت‌ها که از نظر شفافیت وضعیت بهتری داشته باشند و رقم سرمایه آنها نیز مناسب باشد، در بازاری متفاوت به نام بازار برتر قرار گیرند تا درخصوص حجم مبنا و دامنه نوسان آنها متفاوت‌تر از بازارهای دیگر تصمیماتی گرفته شود.

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین با تاکید بر کاهش چشمگیر تعداد و زمان توقف و بازگشایی‌های طولانی مدت نمادها گفت: در حال حاضر در بازارهای اصلی که شرکت‌های پذیرفته شده هستند، هیچ مشکلی در این خصوص  نداریم؛ چراکه بعد از اصلاحاتی که روی دستورالعمل‌ها انجام شد دیگر نمادی با توقف طولانی نداشته‌ایم، مگر اینکه مسائل خاصی مطرح باشد؛ مثلا موارد حقوقی و دادگاه یا اطلاع‌رسانی با اهمیتی داشته باشد که با درخواست شرکت و به‌دلیل ملاحظات بیرونی زمان توقف طولانی شده باشد.

امیری اجرای مقررات جدید بازار پایه را تسهیل‌کننده زمان بازگشایی برخی نمادهای مشمول انتقال از بازارهای اصلی به بازارهای پایه ارزیابی کرد و افزود: به‌دلیل اینکه در بازار پایه نمادها برحسب  میزان اطلاعات داده شده در سه تابلوی زرد، نارنجی و قرمز طبقه‌بندی می‌شوند، پیش‌بینی ما تسریع در روند بازگشایی نمادهای منتقل شده است. به‌دلیل اینکه دستورالعمل فعلی بازار پایه تفاوت چندانی با دستورالعمل شرکت‌های پذیرفته شده ندارد. یعنی ممکن است شرکتی کسری اطلاعات داشته باشد، اما در مقررات جدید شرکت‌ها باید کسری اطلاعات خود را در بازار پایه برطرف کنند تا بتوانند وارد بازار شوند.

وی ادامه داد: البته این مساله طبیعی است که اگر شرکتی نتوانسته در بازار قبلی  اطلاعات ارائه دهد، فارغ از بررسی دلیل این مساله، در اینجا هم نتواند. اما در مجموع در بازار پایه تا حدی این مشکلات حل می‌شوند و چون مسوولیت توقف و بازگشایی به‌طور کامل به فرابورس تفویض می‌شود، پیش‌بینی ما این است که زمانبندی‌ها کوتاه‌تر شود.معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار از تدوین سه دستورالعمل جدید در این معاونت خبر داد و گفت: طی هفته‌های اخیر سه دستورالعمل انضباطی، مصادیق دستکاری و پذیرش تدوین شده است که از اهمیت زیادی به لحاظ بنیادین برخوردار هستند. این دستورالعمل‌ها پس از طی مرحله کمیته تدوین، در حال حاضر برای بررسی و تصویب به هیات‌مدیره سازمان رسیده است.

وی همچنین از احتمال ابلاغ دستورالعمل پذیرش در هفته آتی خبر داد و درخصوص دو دستورالعمل دیگر خاطرنشان کرد: دستورالعمل انضباطی نیز تاکنون دو جلسه بررسی را در هیات‌مدیره پشت‌سر گذاشته است و پیش‌بینی می‌شود در یک تا دو جلسه آینده به تصویب هیات‌مدیره رسیده و پس از آن ابلاغ شود. ضمن اینکه دستورالعمل مصادیق دستکاری نیز مرحله بررسی و جمع‌بندی را طی می‌کند.معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به کاهش چشمگیر زمان گزارشگری شرکت‌های بورسی طی یک سال اخیر گفت: خوشبختانه اکنون از نظر زمان انتشار اطلاعات وضعیت مناسبی داریم و تاخیرهای زیاد برخی ناشران به شدت کاهش پیدا کرده است. به نحوی که شاخص میانگین تاخیر گزارشگری‌های ناشران از عدد حدود ۲۳ روز در دو  تا دو سال و نیم سال گذشته،  به یک و دو روز رسیده است.این در حالی است که متوسط زمان ارائه گزارش‌های اسفند ۲ روز بوده است که این نشان از وضعیت خوب شرکت‌های ما در ایفای وظیفه زمان گزارشگری دارد. امیری با تاکید بر تلاش برای افزایش سطح کیفی گزارش‌ها در هیات نظارت بر بورس‌ها و اوراق بهادار نیز گفت: از دیگر برنامه‌های پیش روی این معاونت این است که بتواند سطح گزارش‌ها را از نظر بهبود کیفی محتویات گزارش‌ها بالا ببرد.در این راستا باید درباره اجرای مواردی همچون اصلاح فرم‌ها و افزایش نظارت کیفیت گزارشگری را در بین گزارش‌های شرکت‌های بورسی تا حد ممکن ارتقا دهیم.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند