در جلسه هیات رئیسه گروه که در خردادماه گذشته برگزار شد، مقرر شد انتخابات این دوره با توجه به برنامه و دستور جلسه فشرده مجمع عمومی عادی که در شهریورماه سال جاری در کشور نپال برگزار می‌شود، به‌صورت غیرحضوری و با توزیع فرم رای‌گیری الکترونیکی بین نمایندگان شرکت‌های عضو انجام شود. در نتیجه این رای‌گیری که با مشارکت ۱۹ شرکت دارای حق رای انجام شد، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ایران با قاطعیت و کسب ۱۸ رای برای یک دوره سه ساله دیگر به‌عنوان عضو هیات رئیسه برگزیده شد. بعد از سمات، شرکت سپرده‌گذاری هند(CSDL) بر کرسی هیات‌رئیسه ابقا شد و شرکت سپرده‌گذاری سنگاپور موفق شد با کسب رای بیشتر نسبت به شرکت تسویه وجوه ملی پاکستان، جایگزین این شرکت در هیات رئیسه گروه شود.

کسب این مهم در حالی است که شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ایران که در سال ۲۰۱۳ میلادی به گروه شرکت‌های سپرده‌گذاری مرکزی آسیا و اقیانوسیه پیوست و در سال ۲۰۱۶ و طی مجمع عمومی این گروه که در تهران برگزار شد برای نخستین بار به‌عنوان عضو هیات رئیسه ACG انتخاب شد.

سمات در سال ۲۰۱۸ و در بیست و دومین دوره مجمع عمومی گروه شرکت‌های سپرده‌گذاری‌های مرکزی آسیا و اقیانوسیه (ACG) که در کشور سریلانکا برگزار شد، با اکثریت آرا به‌عنوان نایب رئیس این گروه برگزیده و توانست این کرسی مهم بین‌المللی را نیز بر دستاوردهای بزرگ بازار سرمایه ایران اضافه کند. کسب این جایگاه از جهت حضور سمات در هیات رئیسه انجمن سپرده‌گذاری مرکزی جهان (WFC) به نمایندگی از گروه شرکت‌های سپرده‌گذاری مرکزی آسیا و اقیانوسیه که به‌صورت رسمی در اجلاس عمومی سال ۲۰۱۹ این انجمن در کشور مراکش اعلام شد، از اهمیت مضاعفی برخوردار است.

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در این سال‌ها با حضور فعال در مجامع عمومی، کمیته‌ها، کارگروه‌ها و نشست‌های تخصصی برگزار شده از سوی این دو نهاد مهم بین‌المللی در صنعت CSD، ضمن مشارکت در ایجاد استاندارد‌ها و ابزارهای توسعه کسب و کار شرکت سپرده‌گذاری مرکزی جهان بالاخص قاره آسیا و اقیانوسیه، با آشنایی با آخرین تحولات و دستاوردهای شرکت‌های فعال در این حوزه، از دانش، تجربیات و نوآوری‌های اعضای این دو نهاد بین‌المللی تاثیرگذار در عرصه زیرساخت بازارهای سرمایه دنیا، برای فراهم کردن بسترهای به روز و مناسب برای توسعه بازار سرمایه ایران بهره برده است.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است