شاپور محمدی در این خصوص اظهار کرد: البته ما قرار‌داد آتی تک‌سهم را در بازار سرمایه داشتیم، اما قرارداد آتی روی سبد سهام که اخیرا طراحی شد، ابزار مهمی برای تعادل‌بخشی و ایجاد فرصت در بازار سهام بوده و در عین حال می‌تواند در مدیریت ریسک برای اشخاص به کار گرفته شود که اینها همه مزیت‌های این ابزار نوین است. دبیر شورای عالی بورس افزود: یکی از مزیت‌های قراردادهای آتی روی سبد سهام تنوع خوب و قرار گرفتن چند سهم در این سبد است. از همین رو، ریسک آن کمتر است. دومین مساله این است که اگر یک نماد بسته شود، قرارداد آتی آن هم بسته می‌شود و در واقع معامله آن بلاموضوع است. محمدی ادامه داد: وقتی به جای یک سهم یک سبد قرار می‌گیرد، طبیعتا در این سبد می‌تواند حتی بعضی از نمادها به خاطر مسائلی همچون مجمع یا امثال آن بسته باشد، ولی قرارداد آتی و خود آن سبد به لحاظ معاملاتی موضوعیت داشته باشد که این هم مزیت دیگری است. سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه در موضوع ریسک نیز سبد سهام یا آتی که روی این سبد تعریف می‌شود، امکان پوشش ریسک بیشتری فراهم می‌کند، تاکید کرد: اینکه بشود در یک بخش از صنعت سرمایه‌گذاری کرد -مثلا بخش پتروشیمی‌ها، معدنی‌ها، بانکی‌ها و بیمه‌ها- با قرارداد آتی روی سبد سهام قابل تعریف است؛ بنابراین این مزیت، هم به افزایش حجم معاملات کمک می‌کند و هم به واسطه آن کشف قیمت صحیح‌تر انجام می‌شود.

دبیر شورای عالی بورس خاطرنشان کرد: اگر قرار باشد اجزای یک سبد، مسیری را در خارج از سبد به لحاظ قیمتی طی کند اما سبد مسیر دیگری را طی کند، طبیعتا فرصت آربیتراژی به وجود می‌آید. محمدی ادامه داد: این مزیت خود به کنترل، مدیریت و روند منطقی‌تر بازار کمک می‌کند و باعث می‌شود بازار ما بتواند منطقی‌تر قیمت را کشف کند. وی با بیان اینکه این ویژگی هم یک ویژگی کلان است و شاید برای سرمایه‌گذاران زیاد مورد توجه نباشد، افزود: با این حال این مساله برای سرمایه‌گذاران از جهت افزایش سودآوری آنها فرصت بیشتری فراهم می‌کند و می‌توانند سود بیشتری با قراردادهای آتی کسب کنند. چون اهرم دارد و این اهرم کمک می‌کند که نسبت به زمانی که در خود آن تک‌تک سهم‌ها سرمایه‌گذاری کنند، سودی به مراتب بالاتر به دست آورند. دبیر شورای عالی بورس همچنین با اشاره به اینکه این کار در همین یکی دو ماه اخیر شروع شده و استقبال هم خوب بوده است، اظهار کرد: هم‌اکنون حدود سی و چند کارگزاری برای قرارداد آتی روی سبد سهام فعالند؛ البته فرهنگ‌سازی بیشتری باید انجام شود و لازم است کارگزاری‌های بیشتری درگیر موضوع شوند. ما نیز این امکان را داریم که تمامی کارگزاران در این قضیه وارد شوند.

پاییز ۹۷ سرمایه نخستین قراردادهای آتی سبد سهام با حضور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران و جمعی از مدیران، کارگزاران و کارشناسان بازار روی ۳۰ شرکت بزرگ در بورس اوراق بهادار تهران راه‌اندازی شد و همزمان قراردادهای آتی سبد سهام روی هفت صنعت پربیننده بازار، معاملات خود را آغاز کرد. امکان اخذ موقعیت خرید و فروش روی سبدی از سهام متناظر با شاخص‌های بورسی، امکان کسب سود از نوسانات شاخص‌های بورسی و امکان کسب سود با تحلیل شرایط کلان اقتصاد و مدیریت ریسک پرتفوی از جمله مزایای قرارداد آتی سبد سهام است.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس