در بازار دیروز طبق برنامه اعلامی، عرضه اولیه ۵ درصد از سهام نیروگاه زاگرس کوثر در بازار دوم معاملات فرابورس انجام و هر سهم این شرکت جدید ۱۵۰ تومان کشف قیمت شد. این عرضه شامل ۱۵۰ میلیون سهم «بزاگرس» با محدوده قیمتی ۱۴۰ تا ۱۵۰ تومانی هر سهم و سهمیه هزار سهمی هر کد حقوقی و حقیقی بود اما مانند عرضه‌های قبلی و به دلیل تعداد زیاد متقاضیان‌، مقرر شد به هر کد ۴۵۰ سهم تعلق گیرد.

روز گذشته دو شرکت بورسی هم مجوز افزایش سرمایه ۳۰ و ۱۶۷ درصدی را از محل سود انباشته از سازمان بورس گرفتند.  بر این اساس، «والبر» می‌تواند سرمایه فعلی را از ۳۷۰ به ۴۸۰ میلیارد تومان برساند. تامین مالی این شرکت دارویی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی و برای مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌پذیر صرف می‌شود. در گروه غذایی نیز تولیدی مهرام که پیشنهاد افزایش سرمایه ۶۱۴ درصدی از دو محل سود انباشته و مطالبات و آورده نقدی داده بود، توانست مجوز افزایش سرمایه ۱۶۷ درصدی را فقط از محل سود انباشته دریافت کند. به این ترتیب، «غمهرا» می‌تواند سرمایه را از ۵/ ۳ به ۳/ ۹ میلیارد تومان برساند تا قادر به اصلاح ساختار مالی شود.

در گروه فولادی وزیر صنعت در نامه‌ای به رئیس کل گمرک ایران، به منظور بازگشت ارز صادراتی، از ممنوعیت صادرات فولاد توسط شرکت‌های واسطه‌ای خبر داد. به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ وزیر صنعت، معدن و تجارت در مکاتبه‌ای با رئیس کل گمرک ایران از ممنوعیت صادرات فولاد توسط شرکت‌های واسطه بازرگانی خبر داد. بر اساس این مکاتبه، با توجه به ضرورت تامین نیاز داخلی، ساماندهی صادرات محصولات فولادی، پیگیری بازگشت ارز حاصل از صادرات و جلوگیری از ارزان‌فروشی محصولات صادراتی و همچنین بنا به درخواست شرکت‌های بزرگ تولیدکننده فولاد، از این پس صادرات محصولات فولادی (۵ کد HS) صرفا از طریق واحدهای تولید‌کننده یا نماینده رسمی آنها پس از تایید این وزارتخانه مجاز خواهد بود.

در گروه حمل‌ونقل‌ دیروز حمل‌ونقل‌ خلیج‌فارس از ثبت افزایش سرمایه خود خبر داد. بر‌اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق‌العاده مورخ ۱۹ اسفند ۹۷ افزایش سرمایه شرکت از مبلغ ۳۴۹ میلیارد ریال به‌مبلغ ۲ هزار و ۵۲۳ میلیارد و ۹۰۴ میلیون ریال در مرجع ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده است. در گروه خودرویی، ایران خودرو دیروز در شفاف‌سازی اعلام کرد که بلوک بانک پارسیان این شرکت مشتری نداشته، در این شفاف‌سازی آمده است. با توجه به فراخوان منتشرشده و عدم ارائه درخواست خرید به این شرکت موضوع کأن لم یکن تلقی می‌شود. در این گروه نصیر ماشین از افزایش قیمت محصولات شرکت خبر داد. در این اطلاعیه آمده است باتوجه به مذاکرات انجام‌شده طی سال ۹۷ و جلسات متعدد برگزار شده با شرکت مگاموتور برای افزایش قیمت محصولات تولیدی در تاریخ ۲۵ اسفند ۹۷ موفق به دریافت الحاقیه (قرارداد) افزایش قیمت شده‌ایم.  در مجموع بازار دیروز بازاری مثبت بود که در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) در بورس به ۲هزار و ۴۳۲میلیارد تومان و در فرابورس به ۷۸۲میلیارد تومان بالغ شد.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس