در همین حال از جانب بازار جهانی نیز خبرهای خوبی به بورس می‌رسد؛ بهای جهانی نفت با ورود به کانال ۶۷تا ۶۸دلار برای نفت برنت شرایط خوبی را برای گروه پتروشیمی و نفت رقم خواهد زد. در بازار فلزات نیز بهای مس به ۶هزار و ۳۸۶دلار رسید. بهای سرب و روی نیز به ترتیب ۲هزار و ۱۰۸دلار و ۲هزار و ۸۲۰دلار رقم خورد.در بازار روز چهارشنبه مجمع شرکت غدیر با تقسیم سود ۲۵۰ریالی به کار خود پایان داد. این مجمع همچنین خبرهای خوبی برای گروه اوره‌سازان به همراه داشت. در این مجمع توکلی مدیر امور سرمایه‌گذاری غدیر گفت آزادسازی قیمت اوره کشاورزی از ابتدای مهرماه در قیمت ۱۸۰۰ تومان نهایی شده و در گزارش‌های آتی شرکت‌ها اعمال خواهد شد.همین صحبت باعث ایجاد صف‌های خرید سنگین در نمادهای اوره ساز شد. در بازار روز چهارشنبه با توجه به ترافیک اعلام شده برای عرضه‌های اولیه، بازار شاهد عرضه اولیه تامین سرمایه نوین بود. در همین راستا روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه هفته آینده نیز به ترتیب بیمه معلم، نیروگاه زاگرس و مرغداری ماهان عرضه خواهند شد و بعید نیست روز سه‌شنبه نیز عرضه اولیه دیگری در برنامه باشد. روز دوشنبه همچنین فرابورس میزبان شرکت راهیابان فردا در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط خواهد بود.

در گروه سیمانی روز چهارشنبه برخی نمادهای این گروه با صف خرید مواجه بودند. در این گروه حمیدرضا هوشیاری با حکم مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین به‌عنوان سرپرست جدید شرکت سیمان فارس و خوزستان معرفی شد.در این گروه همچنین وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ظرفیت تولید کارخانه‌های سیمان کشور اکنون به ۱۴۰ میلیون تن می‌رسد که در رشد اقتصادی کشور اثرگذار است.به گزارش «ایرنا» محمد شریعتمداری در جریان آغاز عملیات اجرایی تجهیز فاز چهار کارخانه سیمان دورود اظهار کرد: با توجه به اینکه سیمان موضوعی راهبری و زیربنایی در توسعه محسوب می‌شود باید تلاش کرد تا تولیدات سیمان کشور را افزایش داد.

وی با تاکید بر تکمیل فاز چهار کارخانه سیمان دورود به‌عنوان یک مطالبه مردمی افزود: مبالغ مورد نیاز تجهیز کارگاه و شروع عملیات اجرایی تامین شده و تسهیلات مورد نیاز به بانک رفاه داده شده و بانک رفاه منطقه باید تسهیلات لازم را به شرکت سرمایه‌گذار منتقل کند.در گروه خودرویی معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به حجم بالای سرمایه‌گذاری شرکت رنو در ایران گفت: این شرکت به ایران باز خواهد گشت.به گزارش خبرگزاری مهر، فرشاد مقیمی تصریح کرد: شرکت رنو فرانسه در ایران یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرده و با توجه به میزان سرمایه‌گذاری انجام شده دوباره به ایران باز خواهد گشت. همچنین مکانیزمی در نظر گرفته‌ایم که تولید رنو با یکسری تفاوت‌ها دوباره شروع شود.

در گروه فلزی افزایش فعالیت بازار فولاد چین قیمت سنگ آهن را کمی بالا برد و آخرین شاخص قیمت موسسه پلاتس برای سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد ۰۵/ ۲ دلار بالا رفته ۰۵/ ۸۵ دلار هر تن خشک سی اف آر ثبت شد. قرارداد سواپ استیل ایندکس نیز ۱۵/ ۲دلار بالا رفته و در رقم ۱۰/ ۸۳ دلار هر تن خشک سی اف آر ثبت شد.ظاهرا محدودیت‌های دولت و کاهش تولید بازار فولاد را فعال‌تر کرده و تمایل به خرید بین مصرف‌کننده‌های نهایی بهتر شده است. با پیش‌بینی ادامه کاهش تولید فولاد در مارس و آوریل انتظار می‌رود حاشیه سود فولادسازان چینی در آینده افزایش یابد. بعید است دولت چین محدودیت‌های تولید را فعلا تغییر دهد. از این رو کسی علاقه ندارد موجودی سنگ آهن خود را در انبارها خیلی بالا ببرد.

در گروه لیزینگی نیز لیزینگ رازی از برنامه افزایش سرمایه ۳۵۵درصدی خبر داد؛ «ولراز» در نظر دارد بنا به پیشنهاد هیات مدیره،سرمایه فعلی را از ۲/ ۲ به ۱۰ میلیارد تومان برساند.تامین مالی این شرکت لیزینگ از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی و با هدف توسعه فعالیت در صورت موافقت سازمان بورس صرف خواهد شد.در گروه بانکی در آستانه برگزاری مجمع، مجوز افزایش سرمایه بانک تجارت با کمی کاهش به میزان۳۹۰درصد صادر شد.همچنین در این گروه انتشار اطلاعیه‌های فروش آخر سالی بانک‌های بورسی ادامه دارد؛ در تازه ترین اطلاعیه‌ها بانک پارسیان اعلام کرد در راستای اجرای مفاد قانون رفع موانع تولید و به منظور کاهش سرمایه‌گذاری‌های غیر بانکی، این بانک در نظر دارد نسبت به فروش سهام بانک پارسیان در شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان از طریق مزایده اقدام کند.فروش ۷۰ درصد سهام بانک پارسیان در شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان از طریق مزایده به‌صورت ۵۰ درصد نقد و الباقی یک‌ساله به بالاترین قیمت پیشنهادی واگذار می‌شود.

 در همین راستا بانک گردشگری نیز اعلام کرد نسبت به واگذاری تا سقف ۷۹ درصد از سهام شرکت اقتصادی نگین گردشگری با رعایت تمامی تشریفات و ضوابط و مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت فرابورس ایران اقدام می‌کند.در گروه ساختمانی نیز ساختمان تهران پس از فروش سوال برانگیز ملک خود در شهریار اعلام کرد که مشارکت در ساخت پروژه مجتمع مسکونی، تجاری و خدماتی مقدم منطقه ۱۷ شهرداری تهران پس از انجام تعهدات طرفین و خاتمه یا فسخ بین طرفین پس از تعیین و تکلیف و انتقال قدرالسهم، مطالبات طرفین از یکدیگر، طبق مفاد قرارداد محاسبه و پس از واگذاری پروژه یا خاتمه قرارداد به هر دلیل، از طرفین مطالبه و به نحو مقتضی انجام می‌شود.آورده سازمان شامل زمینی به مساحت تقریبی ۱۵هزار و ۹۲۰مترمربع و کلیه هزینه‌ها و عوارض متعلقه به منظور صدور پروانه ساختمانی و آورده شرکت شامل هزینه انجام کلیه مطالعات اولیه، طرح‌های مقدماتی و طرح‌های اجرایی، هزینه ساخت و احداث کل مستحدثات موضوع قرارداد و کلیه هزینه‌های دستگاه نظارت و مدیریت طرح است که قدرالسهم سازمان معادل ۲۹ درصد و قدرالسهم شرکت معادل ۷۱ درصد از کل پروژه تعیین شد.در گروه پتروشیمی، جم از برنامه خود برای خرید سهام پتروشیمی امیرکبیر خبر داد. در این گروه همچنین شرکت پلی پروپیلن جم به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده پلی‌پروپیلن در ایران با نماد «جم پیلن» در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شد.

در گروه حمل و نقل، ریل سیرکوثر اعلام کرد درخصوص عرضه سهام غیر مدیریتی شرکت ریل سیر کوثر، شرکت هرمز پرواز پارسیان تعداد بیش از ۴۰میلیون سهم معادل ۵/ ۸ درصد از سهام شرکت ریل سیر کوثر را به‌طور عمده و شرایطی در بازار دوم فرابورس ایران با قیمت هر سهم ۶۰۰تومان در ۲۰اسفندماه به فروش رساند.به این ترتیب با توجه به فروش‌های ۵/ ۴ درصدی در ۱۳اسفندماه و ۵/ ۴ درصدی در ۲۱ اسفندماه، تمام ۵/ ۱۷ درصد سهام متعلق به شرکت هرمز پرواز پارسیان با میانگین حدود هر سهم ۴۵۰تومان به شرکت توسعه طلوع تجارت خلیج فارس منتقل شد. در مجموع بازار روز چهارشنبه بازاری مثبت بود که در آن ارزش معاملات(با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) در بورس به هزار و ۳۲میلیارد تومان و در فرابورس به ۷۳۵میلیارد تومان رسید. با این کارنامه در کل هفته ارزش معاملات در بورس با رشد ۵۶درصدی نسبت به هفته ماقبل به ۵هزار و ۱۸۰میلیارد تومان بالغ شد.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس