محمد صدرایی در نشست خبری به مناسبت بازگشایی نماد صندوق آسمان امید (آسامید) در فرابورس در هشتم اسفند برگزار شد، گفت: سود صندوق آسمان امید روز شمار است و به‌صورت ماهانه از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی پرداخت می‌شود.وی افزود: در حالی که براساس امید نامه صندوق، حداقل نرخ بازده پیش‌بینی شده برای این صندوق ۱۶ درصد است، اما در پایان بهمن‌ماه ۲/ ۲۰ درصد سود سالانه میان سرمایه‌گذاران تقسیم شده و براساس محاسبات بازارگردان، این عدد برای ماه‌های آتی نیز حدود ۲۰ درصد خواهد بود. مدیرعامل شرکت سبدگردان آسمان در مورد اهمیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اقتصاد گفت: در حال حاضر منابع تحت مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری به ۱۵۴ هزار میلیارد تومان رسیده و نزدیک به ۱۴۳ هزار میلیارد تومان از این منابع به صندوق‌های با درآمد ثابت اختصاص دارد؛ بنابراین می‌توان گفت حدود ۱۰ درصد از نقدینگی اقتصادی در صنعت صندوق‌های سرمایه‌گذاری قرار دارد که بدون شک سیاست‌گذاری‌های بانک مرکزی و دولت بر آنها اثرگذار است. صدرایی ادامه داد: از ابتدای بهمن با تغییر سود سپرده روزشمار حساب‌های بانکی به ماه‌شمار، اشخاص حقیقی و حقوقی به دنبال جایگزین مطلوب برای سرمایه‌ها بودند که در این شرایط صندوق‌های سرمایه‌گذاری به این نیاز سرمایه‌گذاران پاسخ داده و توانستند بستر مناسبی برای جذب نقدینگی به وجود بیاورند.

وی تاکید کرد: براساس ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم بانک‌ها موظف می‌شوند اطلاعات سپرده‌گذارانی را که گردش مالی بیش از ۵ میلیارد تومان در سال دارند، به سازمان مالیاتی ارائه دهند؛ این قانون در راستای شفافیت اقتصادی و جبران درآمد مالیاتی اخذ شد. در صورت اجرایی شدن این قانون، صندوق‌های سرمایه‌گذاری با مزیت پرداخت سود روزشمار و معافیت از مالیات بر درآمد، دارای برتری نسبت به نظام بانکی هستند؛ مطابق ماده ۱۴۳ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم صندوق‌های سرمایه‌گذاری معاف از مالیات هستند. مدیرعامل سبدگردان آسمان تشریح کرد: مدیریت حرفه‌ای و مجرب صندوق‌های سرمایه‌گذاری با تشکیل سبدی از دارایی‌های متنوع، مخاطرات ناشی از هیجانات بازار و نوسانات اقتصادی را کنترل و اقدام به سودآوری می‌کنند. این صندوق همچنین با سبد متنوع دارایی‌ها، نقدشوندگی منابع سرمایه‌گذاران در صندوق‌ها را به هنگام بروز ضرورت‌های روزمره تسهیل می‌کنند.

صدرایی در پایان با اشاره به اینکه دولت، شرکت‌ها و شهرداری‌ها به‌عنوان بزرگ‌ترین بدهکاران اقتصاد، با انتشار اوراق بدهی به دنبال تامین نقدینگی هستند، گفت: صندوق‌های سرمایه‌گذاری با خرید بخش بزرگی از این اوراق توانسته‌اند نقش پررنگی در بازار بدهی و تامین نقدینگی مورد نیاز داشته باشند.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس