در بازار دیروز در مهمترین خبرها، علی صحرایی مدیر‌عامل بورس اوراق بهادار تهران گفت: تلاش می‌شود، طی هفته جاری تعداد ۵۰۰ میلیون سهم معادل ۱۰ درصد از کل سهام شرکت تأمین سرمایه لوتوس پارسیان در بازار دوم بورس تهران برای اولین بار پس از پذیرش، عرضه اولیه شود. وی با بیان اینکه با ورود و جای‌گیری نماد «لوتوس» در جمع ناشران بورسی، سومین عرضه اولیه امسال بورس تهران رقم خواهد خورد، عنوان کرد: هنوز این ناشر مدارک و مستندات درخواستی تا قبل از عرضه اولیه سهام را به‌طور کامل ارائه نکرده و پیگیری‌ها برای تکمیل این مدارک ادامه دارد.

صحرایی افزود: موعد عرضه اولیه سهام پتروشیمی نوری در بورس تهران به دلیل عدم ارائه برنامه زمان‌بندی مشخص از سوی سهامدار عمده هنوز مشخص نیست.در ترکیب سهامداری این تامین سرمایه گروه مالی بانک پارسیان، بانک پارسیان، شرکت مخابرات، سرمایه‌گذاری تدبیر و سرمایه‌گذاری سایپا حضور دارند.در گروه شرکت‌های واسطه‌گری مالی، شرکت فرابورس درباره سرمایه‌گذاری در ۲۰ درصد سهام شرکت تازه تاسیس مدیریت بازار متشکل معاملات ارزی توضیحات تکمیلی داد و بازگشایی شد.براساس اعلام، طبق صورت‌جلسه ۱۸ دی ماه شورای پول و اعتبار مبنی بر تشکیل بازار متشکل معاملات ارزی به‌عنوان بازار متشکل و خود انتظام به منظور ساماندهی و توسعه بازار شفاف، منصفانه و کارآ، شرکت فرابورس به‌عنوان یکی از موسسان این بازار در شرف تاسیس تعیین شده و با توجه به مصوبات 24 دی جلسه هیات موسس، میزان سرمایه‌گذاری فرابورس حداکثر 20 درصد مشخص شده است.

در گروه حمل و نقل شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی خلیج فارس، میزان افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی را از ۴۶۷ به ۱۵۱۴ درصد تغییر داد.«حفارس» درحالی پیش از این و ۱۹ آذر درباره افزایش ۴۶۷ درصدی توضیحاتی مبنی بر بازدید میدانی در حوزه‌های املاک و تجهیزات و ملزومات و انتظار میزان عدد کارشناسی تجدید ارزیابی دارایی‌ها از کانون کارشناسان رسمی دادگستری داده بود که روز گذشته اعلام کرد طبق پیشنهاد هیات مدیره، برنامه افزایش سرمایه ۱۵۱۴ درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها دارد تا قادر به خروج از شمولیت ماده ۱۴۱ قانون تجارت شود.

در صورت طی مراحل قانونی و موافقت سازمان بورس، سرمایه اسمی این شرکت از ۹/ ۳۴ به ۲/ ۵۶۳ میلیارد تومان خواهد رسید.در گروه خودرویی، وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت با فراخواندن مدیران عامل دو خودروسازی بزرگ کشور نسبت به عمل کردن آنها به تعهدات فروش خود اولتیماتوم داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، رضا رحمانی در جلسه‌ای که با حضور مدیران عامل سازمان حمایت، ایران‌خودرو و سایپا برگزار شد، بر ضرورت احقاق حقوق مردم در فروش خودرو تاکید کرد و افزود:‌ سازمان حمایت و خودروسازان بر‌اساس مصوبات قانونی باید به گونه‌ای عمل کنند که رضایت مردم در قضیه پیش‌فروش خودروها جلب شود.

وی افزود: هیچ گونه مماشاتی از سازمان حمایت در برابر احقاق حقوق مردم مورد قبول نیست و باید به‌صورت روزمره دستورات صادر شده را پیگیری کند.

وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت اضافه کرد: اطلاع‌رسانی از نحوه واگذاری و اطمینان بخشیدن به مردم نسبت به احقاق حقشان موضوعی است که هم خودروسازان و هم سازمان حمایت باید به‌طور جدی در آن اهتمام کنند.

در همین زمینه، دبیر انجمن خودروسازان افزود: با آغاز تحریم صنعت خودرو، تلاش شد ارز مورد نیاز برای واردات قطعاتی که امکان ساخت داخل را ندارند، از طریق بانک مرکزی تامین شود؛ اما متاسفانه به دلیل عدم همکاری بانک مرکزی این موضوع مهم محقق نشد. وی تصریح کرد: نیاز ارزی فوری خودروسازان یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بود که در زمان رئیس سابق بانک مرکزی، تنها حدود ۷۰۰ میلیون دلار اختصاص یافت؛ بنابراین در حالی نیاز ارزی خودروسازان تامین نشد که اگر این میزان به درستی پرداخت می‌شد، در فاصله ۵ ماهه اعلام تحریم تا زمان اجرا قادر به ساخت و ذخیره‌سازی قطعات مورد نیاز صنعت خودرو می‌شدیم.

نعمت‌بخش گفت: مکاتبات زیادی برای تاکید بر موقعیت مهم صنعت خودرو در اقتصاد کشور شد؛ اما نتیجه نداشت و تنها بیش از نیمی از نیاز ارزی خودروسازان در آن برهه حساس زمانی تامین شد که منجر به فراهم نشدن قطعات مختلف مورد نیاز خودروسازان از جمله قطعات بالغ بر ۳۵ هزار دستگاه از خودروهای رنو مانند ساندرو و ال‌۹۰ شد. در گروه رایانه‌ای دیروز بخشنامه معافیت مالیات شرکت‌های تولید نرم‌افزار ابلاغ شد. فهرست واحدهای تولید فناوری اطلاعات جهت بهره‌مندی از معافیت مالیات بر درآمد طی بخشنامه سازمان امور مالیاتی به ادارات کل امور مالیاتی ابلاغ شد. در این فهرست برخی از نمادهای گروه رایانه همچون «پرداخت»، «مداران» و «مفاخر» نیز مشمول معافیت مالیاتی شده‌اند. در گروه شیمیایی گلتاش دیروز در مجمع ۸۰تومان سود تقسیم کرد.

در گروه ساختمانی نیز توس گستر سهامداران خود را با ۳۳ریال سود راهی منزل کرد.

در گروه غذایی، رضا باکری، دبیر انجمن صنایع لبنی گفت: توزیع هر کیلو شیر خام با نرخ ۲ هزار و ۲۰۰ تومان به کارخانه‌ها، بیانگر افزایش ۱۰ درصدی مصوبه ستاد تنظیم بازار است. وی با اشاره به اینکه صادرات محصولات لبنی از نظر وزنی نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است، بیان کرد: براساس آمار هشت ماهه گمرک، ۲۸۱ هزار و ۱۴۳ تن محصولات لبنی به بازار‌های هدف صادر شد که از نظر ارزشی نسبت به مدت مشابه سال قبل به سبب نوسان نرخ ارز ۱۳ درصد رشد و از نظر وزنی ۱۷ تا ۱۸درصد کاهش داشته است. در مجموع بازار دیروز، بازاری مثبت و متعادل بود که در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) در بورس به ۵۳۰میلیارد تومان و در فرابورس به ۷۴۷میلیارد تومان بالغ شد.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس