حسین فهیمی، مدیرعامل «سمات» در ابتدا به لزوم حصول به استانداردهای بین‌المللی اشاره کرد و گفت: برای جذب سرمایه‌گذار خارجی باید ساختار بازارها، خدمات و سرویس دهی مطابق با استانداردهای بین‌المللی شناخته شده باشد. وی در ادامه افزود: عضویت نهاد ناظر بازار سرمایه ایران در آیسکو و حضور سمات در گروه سپرده‌گذاری‌های آسیا و اقیانوسیه، می‌تواند نقطه عطفی در اعتماد سرمایه‌گذار خارجی برای ورود به بازارهای ایران باشد.  فهیمی در ادامه بیان کرد: سرمایه‌گذار خارجی در بدو ورود به ایران، به اولین نکته‌ای که توجه می‌کند وجود نهاد ناظر در بازار سرمایه آن کشور است. وجود نهادناظر شناخته شده می‌تواند اولین مولفه برای جذب خارجی‌ها مد‌نظر قرار بگیرد.

وی افزود: با توجه به اینکه نهاد ناظر بازار سرمایه ایران چندی قبل به عضویت سازمان بین‌المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار (آیسکو)، درآمده است و دیگر ارکان بازار مانند سپرده‌گذاری و تسویه وجوه عضو WFC است، به نظر می‌رسد شرایط برای جذب خارجی‌ها تا حد زیادی آسان شده است.

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری در ادامه افزود: در چنین شرایطی است که سرمایه‌گذار خارجی به این باور می‌رسد، در بورس ایران استانداردهای اولیه برای ثبت اوراق، نگهداری بهینه از اوراق، استانداردهای تسویه و پایاپای به خوبی و در حد جهانی رعایت‌ می‌شود.  فهیمی دومین موضوع مهم درخصوص ورود خارجی‌ها به بازار سرمایه ایران را ارائه خدمات در کشور مقصد بیان کرد و گفت: ارائه خدمات در کشور محل اقامت سرمایه‌گذار نیز بسیار مهم است. در بسیاری از بازارها، کشور مقصد هدف اصلی برای جذب سرمایه‌گذار در نظر گرفته می‌شود، که لازمه برقراری چنین مکانیزمی ارتباط مستمر با کارگزارهای خارجی است.

وی در این زمینه توضیح داد: برای ایجاد چنین مکانیزمی، باید ارتباط ارکان مختلف بازار سرمایه ایران با کارگزارهای خارجی به نحوی باشد که اگر سرمایه‌گذار به کارگزاری مراجعه کرد، میان اوراق دیگر کشور ها، اوراق بهادار ایران نیز موجود باشد.

مدیرعامل سمات افزود: در حال حاضر زیرساخت‌های لازم در این خصوص را نداریم. لازمه این کار همکاری تجاری یک سپرده‌گذاری خارجی با یک نهاد مالی مانند بانک ها، تامین سرمایه و کارگزاری در ایران است.  وی تصریح کرد: در حال حاضر عدم همکاری نهادهای مالی بین‌المللی با ایران به‌عنوان یک حلقه مفقوده در این زمینه مشاهده می‌شود. در نتیجه هم اکنون انتشار اوراق بهادار شرکت‌های ایرانی در خارج از کشور مهیا نیست.

وی افزود: یکی دیگر از مزایای بین‌المللی شدن نهادهایی نظیر سمات؛ ایجاد زمینه‌های همکاری‌های مشترک با نهادهای مالی معتبر دنیاست. ما می‌توانیم علاوه بر حضور در اجلاس و کنگره‌های سالانه به دستاوردهای مثبتی در زمینه جذب سرمایه‌گذاران برسیم.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس