محمود سیدی، مدیر امور مالی و اقتصادی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو درخصوص تاثیرات نوسان نرخ ارز بر روند فعالیت‌های شرکت معدنی و صنعتی چادرملو گفت: خوشبختانه با تمهیدات پیش‌بینی شده، قبل از آغاز تحریم‌های جدید، شرکت توانسته است با تامین به‌موقع قطعات و لوازم یدکی پر مصرف خارجی، تا حدی اثرات منفی تحریم‌ها را در کوتاه‌مدت کاهش دهد.

وی تصریح کرد: مدیران شرکت چادرملو در حد امکان، پوشش تاثیرات نوسان نرخ‌های ارزی را در برنامه‌های شرکت، پیش‌بینی کرده‌اند و تمام تلاش شرکت برای استفاده از تخصیص ارز در قالب سیاست‌های جاری بانک مرکزی معمول شده است. البته تداوم تحقق خریدهای خارجی علاوه بر مشکل افزایش نرخ ارز، با چالش عدم دسـترسی به مبادلات معمول بین‌المللی بانکی نیز مواجه است. سیدی اضافه کرد: مقدار موجودی‌های فعلی قطعات و لوازم یدکی پر مصرف خارجی به میزان دو سال مصرف ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی، کارخانه‌های تولید کنسانتره، گندله آهن اسفنجی و فولاد را تامین کرده‌ایم و از این لحاظ، شرکت در حاشیه امنیت نسبی قرار دارد.

مدیر امور مالی و اقتصادی چادرملو همچنین در پاسخ به این سوال که تاثیر نوسانات نرخ ارز بر قراردادهای خارجی برای تامین مواد اولیه چیست‌؟ گفت: تمامی مواد اولیه مورد‌نیاز تولید محصولات، از زنجیره تولیدی درون شرکت تامین می‌شود، بدین لحاظ شرکت هیچ‌گونه وابستگی به تامین مواد اولیه خارجی برای تولید محصولات خود ندارد. وی ادامه داد: از این‌رو تهیه و تامین الکترود گرافیتی و بخشی از فرو‌آلیاژها و آجر‌نسوز که فاقد تولید‌کننده داخلی هستند، باید از تامین‌کنندگان خارجی خریداری شود. بدیهی است تداوم تامین این قبیـل مواد مصـرفی در آینـده، منوط به برقراری تسهیـلات مرتبط با تعامـلات بانکی بین‌المللی بوده و شرکت موضوع تامین این موارد را از سایر تامین‌کنندگان خارجی که متاثر از تحریم‌های آمریکا نیستند، پیگیری می‌کند.

سیدی در مورد اثرات تحریم‌ها بر صنعت فولاد نیز گفت: عمده محصول کنسانتره تولیدی شرکت چادرملو (پس از تامین کنسانتره مورد نیاز کارخانه گندله‌سازی و تبدیل به محصولات واسطه‌ای نظیر گندله، آهن اسفنجی و محصول نهایی فولاد) به همراه گندله تولیدی مازاد بر نیاز تولید آهن‌اسفنجی به شرکت‌های فولادی داخل کشور عرضه می‌شود. وی افزود: تقاضای موثر از سوی شرکت‌های فولادی داخلی در صورت استمرار فعالیت، عرضه محصولات کنسانتره و گندله این شرکت را پوشش خواهد داد. سیدی اضافه کرد: تقاضای فولاد برای مصرف داخل کشور، بخش بزرگی از ظرفیت نصب شده تولید فولاد را به خود اختصاص می‌دهد و تولید ظرفیت فولاد مازاد بر تقاضای داخلی در صورتی که محدودیت‌های تحـریم مـدیریت شود، قابل عـرضه به بازارهای خارج از کشـور خواهد بود.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس