شاپور محمدی، در این زمینه عنوان کرد: فعالیت‌های چشمگیر و قابل‌توجه سازمان بورس در زمینه آموزش و فرهنگ‌سازی باعث شد تا بورس ایران به عضویت «کمیته‌۸» آیسکو درآید. کمیته ۸، هم‌اکنون ۴۰ عضو دارد و با تمرکز بر ارتقای سواد مالی و فرهنگ‌سازی فعالیت می‌کند.

دبیر شورای‌عالی بورس در توضیح فعالیت‌های این کمیته گفت: ماموریت اصلی کمیته ۸ آیسکو انجام خط‌مشی آیسکو برای آموزش سرمایه‌گذاری و سواد مالی است. همچنین این کمیته به هیات‌مدیره آیسکو مشاوره می‌دهد و مسائل و موضوعات مربوط به حمایت از سرمایه‌گذاران را بررسی می‌کند.

وی در تشریح اقدامات گسترده این سازمان در زمینه فرهنگ‌سازی بیان کرد: راه‌اندازی بورس مجازی (IRVEX)، انتشار کتب و جزوات آموزشی برای کلیه سطوح سنی، ساخت پویانمایی‌های آموزشی و برگزاری لیگ ستارگان از اقدامات مورد توجه آیسکو بود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اضافه کرد: بولتن‌های خبری آیسکو در زمینه فعالیت‌های بازار سرمایه ایران به‌ویژه درخصوص فرهنگ‌سازی و سواد مالی مطالب مختلفی منتشر کرده‌اند.

محمدی تصریح کرد: با عضویت سازمان بورس در این کمیته، سطح تعاملات بازار سرمایه ایران در عرصه‌های بین‌المللی ارتقای قابل‌توجهی داشته که این امر به نوبه خود افزایش استانداردهای بین‌المللی بازار سرمایه ایران و هم خوانی آنها با استانداردهای پیشرو پذیرفته‌شده بین‌المللی در حوزه‌های مربوطه را به همراه خواهد داشت.

دبیر شورایعالی بورس در ادامه اظهاراتش به تلاش بورس ایران برای ارتقای جایگاه خود در آیسکو اشاره کرد و گفت: بازار سرمایه ایران با هدف بین‌المللی شدن، ارتقای سطح تعاملات و رسیدن به استانداردهای جهانی در فروردین سال ۹۵ به عضویت پیوسته آیسکو درآمد. در همین زمینه ما در تلاش هستیم، عضویت خود را به طبقه «عادی» ارتقا دهیم تا بتوانیم نقش موثرتری در تصمیم‌گیری‌ها و رای‌گیری‌های این نهاد بین‌المللی ایفا کنیم.

وی درخصوص اثرگذاری عضویت ایران در این نهاد مهم بین‌المللی گفت: عضویت سازمان بورس در آیسکو، راه عضویت ما در کمیته‌های مختلف فعال در این نهاد را هموار کرده است. عضویت در این کارگروه‌ها گام مهمی در تبادل تجربه با بازارهای سرمایه پیشرو دنیا به‌شمار می‌رود. همچنین این موضوع می‌تواند به ارتقای بازار سرمایه ایران هم به لحاظ فنی و هم عملکردی کمک شایانی کند.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس