در جریان معاملات روز یکشنبه،  حدود ۹۲۷ میلیون سهم به ارزش نزدیک به ۵۴۲ میلیارد تومان دست به دست شد. شاخص کل نسبت به روز شنبه با شدت کمتری افزایش یافت با نزدیک شدن به اتمام مهلت قانونی شرکت‌ها برای انتشار گزارش‌های ۶ماهه در پایان مهرماه،سهامداران همچنان در انتظار رصد محتوای این گزارش‌ها به‌سر می‌برند. انتظار می‌رود با انتشار گزارش شش ماهه شرکت‌های فعال بازار، مسیر سهام بنیادی و غیر‌بنیادی از یکدیگر تفکیک و روند معاملات بر اساس روند منطقی‌تری طی شود.

 رصد بازار اول و دوم

در جریان معاملات بازار اول و دوم بیش از ۵۲۴ میلیون سهام به ارزش بیش از ۲۱۵ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفتند. استقبال سهامداران از نمادهای دو بازار عنوان شده کاهش یافت و منجر به عقب‌نشینی نیمی از آنها به محدوده منفی شد. امری که باعث شد ۱۲ صنعت روز مثبتی را پشت سر بگذارند و ۱۳ صنعت دیگر با افت شاخص مواجه شوند. تک‌نماد صنعت خرده‌فروشی، «قاسم» عصر روز شنبه گزارش شش ماهه خود را در سامانه کدال قرار داد. این گزارش که حکایت از کاهش بدهی‌های این شرکت و همچنین افزایش درآمد هر سهم آن را داشت باعث جلب توجه سهامداران و رشد نزدیک به پنج درصدی آن شد. البته اصلاح سنگین قیمتی نماد مزبور در دو هفته اخیر نیز در رشد قیمت «قاسم» و صدرنشینی صنعت خرده‌فروشی در جدول صنایع از منظر افزایش شاخص بی‌تاثیر نبود. قعر جدول نام‌برده نیز به نام صنعت تک‌نمادی دیگری، یعنی محصولات کاغذی، ثبت شد. «چکاپا» که به سطوح قیمت بالایی دست یافته بود، با عرضه از سوی غالب معامله‌گران بازار افت بیش از سه درصدی را تجربه کرد.

بالغ بر ۱۰۳ میلیارد تومان از ارزش معاملات خرد، در صنایع فلزات اساسی، محصولات شیمیایی و سپس زیرمجموعه هتل به گردش درآمد. هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه و سهامی ذوب‌آهن اصفهان از زیرگروه فلزات اساسی، به ترتیب به‌عنوان پرتقاضاترین و پرمعامله‌ترین نمادهای معاملاتی بازار شناخته شدند. اقبال معامله‌گران از «میدکو» پس از اتمام معاملات نیز ادامه یافت و صف خرید نزدیک به ۲۹ میلیارد تومانی را رقم زد. تمام نمادهای فلزی روز مثبتی را پشت‌سر گذاشتند و موجب رشد شاخص صنعت مربوطه شدند. اما از طرفی برخی از نمادهای بزرگ محصولات شیمیایی مانند «زاگرس» و «شغدیر» دستخوش اصلاحات قیمتی شدند و روزی منفی را برای این زیرمجموعه رقم زدند.

«ترین»های فرابورس

همچنانکه اشاره شد شاخص کل فرابورس در نهایت با رشد ۲۲‌واحدی مواجه شد. دو نماد فلزی «میدکو» و «هرمز» با صدرنشینی در جدول نمادهای تاثیرگذار بر شاخص، اثر بیش از ۱۴‌واحدی در محاسبه آیفکس را موجب شدند. پتروشیمی شیراز نیز با اثر فزاینده نزدیک به سه واحدی رشد بیشتر نماگر مزبور را سبب شد. «شراز» در کنار نفت ایرانول، دو نماد مثبت گروه فرآورده‌های نفتی بودند. «شرانل» که پیش از شروع معاملات چهارشنبه هفته گذشته به دلیل افشای اطلاعات بااهمیت متوقف شده بود روز گذشته با رونمایی از اطلاعیه‌ای با عنوان تاثیرات با اهمیت ناشی از تغییرات ارزی در کدال بازگشایی شد و بیشترین افزایش بها را تجربه کرد. برابر این اطلاعیه سود تسعیر ارز در دوره شش ماهه منتهی به ۳۱ شهریور سال‌جاری، مبلغ ۶۸۱ میلیارد و ۹۱۸ میلیون ریال است که ناشی از تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی و فروش ارز در این تاریخ است و نسبت به سود سال قبل افزایش ۳۲ درصدی داشته است.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس