فضای آرام سیاسی و نزدیک شدن به موعد گزارش‌های فعالیت‌های شش ماهه اول شرکت‌ها و همچنین خوشبینی سهامداران نسبت به این گزارش‌ها، روز مثبتی را برای فرابورس رقم زد. بدین‌ترتیب با افزایش اشتیاق معامله‌گران و غلبه تقاضا بر عرضه، بسیاری از نمادها افزایش قیمت را تجربه کردند.روز گذشته بیش از یک میلیارد سهام به ارزش بالغ بر ۸۳۴ میلیارد تومان در بازارهای مختلف فرابورس مورد معامله قرار گرفت. در انتهای روز کاری گذشته شاخص کل بازار با رشد بیش از ۳/ ۳ درصدی (تقریبا معادل ۶۹ واحد) به سطح ۲۰۸۹ واحدی دست یافت. به نظر می‌رسد روزهای پایانی ماه جاری با رشد معاملات فرابورس ایران پشت سر گذاشته شوند. گزارش‌های شش ماهه منتشر شده برخی از شرکت‌های تحت تأثیر نرخ دلار و آزادسازی قیمت‌ها فراتر از حد انتظار است و از سوی دیگر ثبات نرخ دلار آرامش خاطر بیشتری را برای سهامداران رقم زده است. همچنین فرصت دوباره FATF به ایران و امکان دستیابی به راهی برای دور زدن تحریم‌ها، اثرات مثبتی بر تصمیمات مشارکت‌کنندگان بازار به جا گذاشت.

رصد صنایع بازار اول و دوم

طی معاملات دیروز نزدیک به ۴۴۹ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۷۸ میلیارد تومان در بازارهای اول و دوم مورد دادوستد قرار گرفت. حدود ۱۰۲ میلیارد تومان از این نقدینگی در خرید و فروش‌های سهام سه صنعت فلزات اساسی، محصولات شیمیایی و نیز مواد و محصولات دارویی به گردش درآمد. از سوی دیگر، به دلیل اقبال سهامداران از بازار شنبه، غالب نمادها روز مثبتی را پشت سر گذاشتند. امری که منجر به رشد تمام صنایع فعال بازار اول و دوم شد. بیشترین رشد روزانه به زیرمجموعه هتل اختصاص پیدا کرد و در رده‌های بعدی، عرضه برق و گاز و سپس گروه خرده‌فروشی قرار گرفت. صرف‌نظر از توقف تک‌نماد گروه سیمان و روز بدون نوسان شاخص آن، زیرمجموعه بیمه و صندوق بازنشستگی کمترین رشد روزانه دیروز را به نام خود ثبت کرد.

سهامی ذوب‌آهن اصفهان که هفته گذشته را با روندی اصلاحی به پایان رسانده بود، هفته جاری را با سطوح قیمتی مناسب آغاز کرد و با استقبال سهامداران روبه‌رو شد. امری که منجر به کسب ارزش معاملاتی نزدیک به ۴۰ میلیارد تومانی و همچنین صف خرید حدودا چهار میلیارد تومانی نماد «ذوب» شد.اولین معاملات هفته پیش رو با قدرت‌نمایی سهامداران حقیقی به اتمام رسید. با بازگشت مشارکت و خوش‌بینی سهامداران حقیقی نسبت به بازار، مالکیت غالب سهام به نام این دسته از سهامداران ثبت شد. در این روز، نماد معاملاتی پتروشیمی زاگرس در صدر ترجیحات معامله‌گران خرد قرار داشت. پس از نماد عنوان شده، تولید برق عسلویه، مپنا و سهامی ذوب اصفهان بیشترین توجه حقیقی‌ها را به خود معطوف کردند. خالص خرید این دسته از سهامداران، از سه نماد یاد شده به بیش از ۱۹ میلیارد تومان رسید. در مقابل، مبین‌ وان کیش غالب تقاضای سهامداران حقوقی را جلب کرد. نمادهای «غشهداب» و «حسینا» از دیگر نمادهای قابل توجه معامله‌گران عمده بود. در مجموع معاملات دیروز بیش از ۴۰ میلیارد تومان از پرتفوی سهامداران حقوقی به سبد سهامداران حقیقی منتقل شد.

 

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس