دیروز در گروه دامپروری مدیر پذیرش بورس تهران با اشاره به تکمیل حدود ۱۰۰ درصدی مدارک کشت و صنعت دامپروری پارس، از احتمال اعلام اطلاعیه عرضه در این هفته و اقبال سهامداران به این سهم خبر داد. اسماعیل درگاهی درباره زمان عرضه اولیه کشت و صنعت دامپروری پارس باتوجه به ارائه صورت‌های مالی ۶ ماهه گفت: احتمالا اطلاعیه عرضه اولیه این شرکت برای هفته جاری منتشر شود. وی ادامه داد: در این میان صورت‌های مالی ۶‌ماهه به‌صورت مبسوط ارائه شده اما باید به یکسری اطلاعات تکمیلی به‌عنوان سوالات سازمان بورس پاسخ داده شود تا ابهامات جزئی هم برطرف شود. اگر مدیران شرکت بتوانند به این سوالات پاسخ دهند، این هفته به احتمال زیاد اطلاعیه عرضه «زپارس» منتشر خواهد شد. این مقام مسوول درخصوص عرضه اولیه سهام پتروشیمی نوری که پیش از این اعلام شده بود اواخر مهر انجام می‌شود، توضیح داد: با توجه به اینکه اولویت در عرضه‌های اولیه به ترتیب شرکت‌های بزرگ و کوچک از لحاظ سرمایه نیست و هر کدام که مراحل پذیرش را کامل کنند در اولین فرصت برای عرضه آماده می‌شوند، به احتمال بسیار زیاد با توجه به آمادگی کشت و صنعت پارس و اینکه حدود ۱۰۰ درصد مدارک تکمیل شده، اولین عرضه در مقطع فعلی «زپارس» است.

در تحولات پیرامون بازار زمان برگزاری چند شرکت اعلام شد. بر این اساس شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران برای انتخاب اعضای هیات‌مدیره ساعت ۹ روز دوشنبه ۱۴ آبان به مجمع می‌رود. زمان برگزاری مجمع نفت بهران به منظور انتخاب حسابرس و بازرس قانونی ساعت ۱۰ صبح روز پنج‌شنبه ۲۶ مهرماه اعلام شده است. سهامداران آینده‌سازان بهشت پارس برای تصویب صورت‌های مالی دوره منتهی به اسفند گذشته درهمین روز یعنی ۲۶ مهرماه ساعت ۱۱ شاهد برگزاری مجمع خواهند بود. خوراک دام پارس نیز برای تصویب معاملات موضوع ماده ۱۲۹ قانون تجارت، زمان برگزاری مجمع عادی به‌طور فوق‌العاده را روز شنبه ۲۸ مهرماه اعلام کرده است. شرکت سرمایه‌گذاری کوه نور برای تطابق اساسنامه با نمونه سازمان بورس نیز روز شنبه ۲۸ مهر ماه به مجمع فوق‌العاده می‌رود. در گروه لوازم خانگی پیش‌فروش ۱۶۰ مدل لوازم خانگی شرکت‌های داخلی با تحویل ۶ ماهه از دیروز شروع شد و در صورت عدم تحویل به موقع، تولیدکننده مشمول جریمه  می‌شود. در گروه استخراج کانه‌های فلزی شرکت باما که با سرمایه ۱۰۰ میلیارد تومانی در تابلوی فرعی بازار اول معاملات بورس حضور دارد از برنامه پذیرش یکی از زیرمجموعه‌ها در فرابورس خبر داد. «کاما» اعلام کرده: با پذیرش شرکت ذوب روی اصفهان (شرکت فرعی) در فرابورس موافقت کرده است.

در گروه غذایی مجموعه بهشهر شامل شوینده و ساختمانی بهشهر سهم خود را در ساختمان بهشهر به گروه توسعه ملی واگذار کرده‌اند. براساس اعلام «وبانک» ۱۷۰میلیارد تومان بابت خرید این ساختمان پرداخت کرده است. مالکیت این شرکت با این انتقال در ساختمان بخارست به ۶ دانگ (۱۰۰ درصد) رسیده است.همچنین روز گذشته همزمان با تودیع و معارفه مدیرعامل فولاد مبارکه، بهرام سبحانی از پروژه احیای زاینده‌رود توسط «فولاد» همزمان با اعلام پیش‌بینی‌ها تا پایان سال‌جاری خبر داد.  وی تاکید کرد: درسال ۹۷برنامه شرکت تولید ۹میلیون و ۴۵۰هزارتن فولاد است. سیاست فولادمبارکه در سه سال گذشته تولید محصول‌های کیفی با ارزش افزوده بالا بود؛ به گونه‌ای که درسال ۹۶ بیش از۶۱ نوع محصول کیفی شامل ورق آج‌دار و فولاد مورد نیاز برای مصارف نفت وگاز و ورق رویه خودرو تولید کرده است.مدیرعامل فولاد مبارکه تاکید دارد: فولاد مبارکه امسال زیر ۲۰میلیون مترمکعب برای تولید ۷میلیون تن فولاد آب برداشت می‌کند. همچنین قرار است درقالب یک پروژه ۲۰۰میلیون مترمکعب آب شیرین ازبندرعباس به اصفهان منتقل شود که هیات مدیره امیدوارند مدیرعامل جدید ادامه‌دهنده این طرح باشند.

از سوی دیگر در راستای تحقق برنامه ششم توسعه و افزایش سهم ریل در جابه‌جایی بارهای استان، با جلب نظر مدیران کارخانه سیمان اصفهان و همکاری شرکت‌های مالک واگن و راه‌آهن، حمل اولین محموله کلینکر صادراتی کارخانه سیمان اصفهان با ریل فراهم‌ شد. به گزارش واحد مرکزی خبر رضا سادات‌حسینی، مدیرکل راه‌آهن اصفهان گفت: با بررسی و برنامه‌ریزی‌، در مدت ۴۲روز که از چهارم مهر آغاز شد، تاکنون ۴۰هزار تن کلینکر صادراتی کارخانه سیمان اصفهان به مقصد بندرعباس با ناوگان ریلی حمل شده است.آماده‌سازی خطوط بارگیری کارخانه سیمان اصفهان، هماهنگی با شرکت‌های مالک واگن برای اختصاص واگن موردنیاز، مکاتبه با مرکز برای زمینه‌سازی و تسهیل در استفاده از تخفیفات مربوط به حمل از طریق ریل از جمله فعالیت‌های اداره‌کل راه‌آهن اصفهان است. این محموله را واگن‌های لبه ‌بلند و شن‌کش از سیمان اصفهان، ایستگاه ایرانکوه به مقصد بندرعباس، حمل کرده‌اند.در مجموع بازار دیروز بازاری مثبت اما پر‌عرضه بود که در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) در بورس به هزار و ۸۵۸میلیارد تومان و در فرابورس به ۷۰۹میلیارد تومان بالغ شد.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس