افزون بر این خرید و فروش‌های مزبور در مقایسه با عملکرد این نهادهای مالی در مردادماه سال‌جاری نیز رشد چشمگیری نشان می‌دهد، به‌طوری‌که ارزش خرید و فروش‌های این نهادهای مالی طی شهریور ماه گذشته نسبت به مدت مردادماه سال ۹۷، افزایش ۵۸درصدی نشان می‌دهد.

کارگزاران فعال در بازار سرمایه از اواخر مرداد ماه و با آغاز روند صعودی حاکم بر بازار سهام، با رشد فعالیت همراه شدند. در این میان بررسی روند خرید و فروش‌های صورت گرفته نشان از آن دارد که بخش عمده‌ای از رشد مزبور تحت‌تاثیر ورود نقدینگی جدید به بازار سهام بوده است. این امر که از نیمه شهریور‌ماه با اوج همراه شد، رکوردشکنی‌های پیاپی را به دنبال داشت. به‌طوری‌که نه‌تنها از ۱۲شهریورماه تا‌کنون شاهد تداوم خریدهای پرحجم از سوی سهامداران خرد بازار هستیم، بلکه این روند سبب شد تا میزان دادوستد‌ها و به‌تبع میزان معاملات کارگزاری‌ها نیز افزایش یابد. در نهایت خرید و فروش بیش از ۱۱۵هزار میلیارد تومانی در کارنامه نیمه نخست این نهادهای مالی ثبت شد که ۳۶ هزار میلیارد تومان معادل ۳۱درصد از این رقم به مبادلات شهریورماه کارگزاری‌ها تعلق داشت.

برترین‌ کارگزاری‌ها در نیمه نخست سال

مجموع معاملات صورت‌گرفته از‌ سوی کارگزاران فعال در بازار سهام نشان از آن دارد که این نهادهای مالی از ابتدای سال جاری تا پایان شهریورماه به خرید و فروش بیش از ۱۱۵هزار و ۳۰۰میلیارد تومان اوراق بهادار پرداختند. در این میان طبق روال دوره‌های قبل، درصد بالایی از خرید و فروش‌ها تنها در انحصار چند کارگزاری بود. به‌طوری‌که ۵۵درصد از معاملات صورت‌گرفته در این مدت تنها از کانال ۱۵ کارگزاری صورت گرفته است.

بررسی برترین کارگزاری‌ها در این ۶ماه نشان می‌دهد که در صدر این خرید و فروش‌ها کارگزاری مفید، بیشترین حجم از کل معاملات را به خود اختصاص داده است. به‌طوری‌که ارزش معاملات این کارگزاری با بیش از ۸‌هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان خرید و فروش، ۵۲/  ۷ درصد از کل معاملات این نهادهای مالی بود. جزئیات فعالیت کارگزاری مفید در نیمه نخست سال نشان از آن دارد که این کارگزاری بیشترین فعالیت را در معاملات آنلاین داشت. بر این اساس ارزش این داد‌وستدهای الکترونیک رقمی معادل ۶‌هزار و ۸۰۰میلیارد تومان را شامل می‌شود. در ادامه خرید و فروش عادی معاملات، سهمی در حدود یک‌هزار و ۴۰۰میلیارد تومان در آن داشته است. همچنین ۴۵۰میلیارد تومان نیز مربوط به معاملات ابزارهای نوین مالی در این کارگزاری بوده است. این در حالی است که کارگزاری مفید هیچ معامله عمده‌ای را در نیمه نخست سال نداشته است.

در ادامه این روند، کارگزاری صبا تامین با دادوستد ۶هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی، رتبه دوم را به‌عنوان برترین کارگزار در نیمه نخست سال به خود اختصاص داد. این کارگزاری سهم ۶۶/ ۵ درصد از کل معاملات این نهادهای مالی را داشت. یکی از دلایل برتری این کارگزاری مربوط به معاملات عمده آن بوده است به‌طوری که ۳هزار و ۲۰۰میلیارد تومان نقدینگی به مبادلات بلوکی در این نهاد مالی اختصاص داشت. در ادامه سهم معاملات عادی نیز ۲هزار و ۴۰۰میلیارد تومان و ارزش معاملات آنلاین نیز ۷۴۰میلیارد تومان بوده است.رتبه سوم نیز به کارگزاری بانک پارسیان تعلق گرفت. این کارگزاری در مجموع خرید و فروش ۵هزار و ۶۰۰میلیارد تومانی معادل سهم ۹/ ۴ درصدی از کل معاملات را به خود اختصاص داد. در این کارگزاری نیز بیشترین سهم معاملات به خرید و فروش ابزارهای نوین مالی تعلق داشت به‌طوری‌که این معاملات با رقم بیش از ۲هزار میلیارد تومان دنبال شد. یک‌هزار و ۶۰۰میلیارد تومان نیز سهم معاملات عمده و یک هزار و ۴۰۰میلیارد تومان نیز سهم معاملات عادی در این نهاد مالی بود.

کارگزاری آگاه، بانک ملت، امین آوید و بانک ملی ایران نیز به ترتیب در رتبه‌های برترین کارگزاری‌ها در نیمه نخست سال جاری شناخته شدند. ارزش معاملات کارگزاری آگاه در حدود ۴هزار میلیارد تومان و هر‌کدام از سه کارگزاری دیگر در محدوده ۳هزار میلیارد تومان بود.

در ادامه این روند ۶کارگزاری از جمله بانک رفاه کارگران، خبرگان سهام، بانک سپه، حافظ، بانک پاسارگاد، فارابی، صندوق‌های بازارگردانی و بانک تجارت هر کدام خرید و فروشی در حدود ۲هزار میلیارد تومان را تجربه کردند و در فهرست برترین کارگزاری‌ها قرار گرفتند.

ضعیف‌ترین کارگزاری‌ها کدامند؟

بررسی ضعیف‌ترین عملکرد در نیمه نخست سال نیز نشان از آن دارد که کارگزاری پارس‌نمودگر با ثبت مبادلات ۵۴۵میلیون تومانی، عنوان ضعیف‌ترین کارگزاری را در ۶‌ماه نخست سال به‌خود اختصاص داده است. ۳۷۰میلیون تومان از این رقم سهم معاملات عادی و مابقی مربوط به مبادلات آنلاین بوده است. کارگزاری شاخص سهام نیز در حالی به‌عنوان دیگر نهاد مالی با فعالیت اندک شناخته شده که حجم مبادلات آن ۳میلیارد‌و ۵۰۰میلیون تومان بود. بخش عمده‌ای از معاملات این کارگزاری به معاملات عادی اختصاص داشته و سهم کوچکی در اختیار مبادلات آنلاین بوده است به‌طوری‌که خرید و فروش آنلاین آن حدود ۲۵میلیون تومان بود.

در ادامه این روند نیز کارگزاری‌های ایران‌سهم، نمادشاهدان، سهم یار، دنیای نوین، جهان سهم و آبتین استاک قرار گرفته که همگی معاملاتی کمتر از ۱۰۰میلیارد تومان را در این ۶ ماه به ثبت رسانده و در فهرست ضعیف‌ترین کارگزاری‌ها شناخته شدند.

نگاهی به برترین‌ها در حوزه آنلاین

بررسی برترین کارگزاری‌ها در حوزه آنلاین نشان می‌دهد که بیش از ۳۱هزار میلیارد تومان از کل معاملات کارگزاری‌ها در نیمه نخست سال به مبادلات آنلاین تعلق داشته است. در صدر این نوع از معاملات نیز خرید و فروش‌های آنلاین توسط کارگزاری مفید بوده است به‌طوری‌که این کارگزاری‌ به تنهایی حدود ۲۲ درصد از کل داد و ستدهای آنلاین را به خود اختصاص داده است که رقمی معادل ۶هزار و ۸۰۰میلیارد تومان به‌شمار می‌رود.

کارگزاری آگاه نیز با اختصاص ۲/ ۸ درصد از کل خرید و فروش‌ها در رتبه دوم برترین کارگزاری‌ها قرار گرفت. ارزش این معاملات بیش از ۲هزار و ۵۰۰میلیارد تومان بود. به این ترتیب معاملات برخط بیشترین میزان مبادلات در این کارگزاری را شامل شد.  افزون بر این، کارگزاری فارابی نیز با اختصاص حدود یک هزار و ۶۰۰میلیارد تومان به معاملات آنلاین توانست رتبه سوم را در این حوزه به خود اختصاص دهد. این میزان خرید و فروش که ۱۴/ ۵ درصد از کل معاملات آنلاین این نهادهای مالی را شامل می‌شد، بیشترین سهم را در مقایسه با دیگر خرید و فروش‌های این کارگزاری داشت به‌طوری‌که سهم معاملات عادی و همچنین سایر ابزارهای نوین مالی در کارگزاری فارابی به کمتر از ۲ درصد رسید.  در ادامه نیز کارگزاری‌های مبین سرمایه، بانک کشاورزی، تدبیرگران فردا، بانک پاسارگاد و صبا تامین به‌عنوان فعال‌ترین نهادهای مالی در زمینه معاملات آنلاین شناخته شدند که هر‌کدام حدود ۲ تا ۳ درصد از کل معاملات را به دادوستدهای خود اختصاص دادند.

10-01

10-02

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس