مرتضی علی‌ا‌کبری در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» گفت: در صورتی که بانک سپه قصد واگذاری سهام خود در شرکت سرمایه‌گذاری امید را داشته باشد «ومعادن» خریدار آن است.

وی تصریح کرد: ترجیح ما این است که دست‌کم ۵۰ درصد از این سهم را از بانک سپه خریداری کنیم.

علی‌اکبری با اشاره به اینکه «ومعادن» تقاضای خرید «وامید» را به بانک سپه اعلام کرد، افزود: بانک سپه از این تقاضا استقبال کرده و پس از انتشار آگهی مزایده بلوک «وامید» سرمایه‌گذاری معادن و فلزات مشتری بالقوه آن خواهد بود. وی منابع خرید این بلوک را اوراق صکوک اجاره و افزایش سرمایه پیش‌بینی شده در «ومعادن» ذکر کرد.

علی‌اکبری در ادامه از ورود معدن گوهرزمین به بورس خبر داد.وی با اشاره به جلسه اخیر شرکت در هیات پذیرش بورس گفت: بخشی از سهام این شرکت که در حال حاضر مالکیت آن متعلق به سرمایه‌گذاری معادن و فلزات، سرمایه‌گذاری غدیر، گل‌گهر و سرمایه‌گذاری امید است به زودی در بورس عرضه خواهد شد.

وی در حالی که معدن گوهرزمین را بزرگ‌ترین معدن کشور با ۶۴۰ میلیون تن ذخیره معدنی معرفی کرد، افزود: در حال حاضر این معدن دو خط تولید ۲ میلیون تنی آهن اسفنجی دارد.

علی‌ اکبری با اشاره به پیشرفت ۸۵ درصد خط تولید گندله‌سازی گوهرزمین گفت: این خط طی ۱۰ ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

معاونت مالی و اقتصادی «ومعادن» در ادامه با اشاره به دیگر فعالیت‌های این شرکت گفت: به تازگی مالکیت «ومعادن» در دو نیروگاه شاهرود و سمنان افزایش یافته است.

علی‌اکبری افزود: در شهریورماه امسال بخش هلدینگ انرژی و معادن سهام نیروگاه شاهرود را خرید. وی با اشاره به خرید ۵۱ درصد دیگر از سهام نیروگاه سمنان توسط ومعادن گفت: در گذشته ۲۵ درصد از سهام این نیروگاه متعلق به «ومعادن» بود که در حال حاضر به ۷۵ درصد افزایش یافته است.

وی گفت: با خرید سهام این نیروگاه‌ها بیش از یک‌هزار میلیارد تومان به دارایی‌های «ومعادن» اضافه شده است.

وی با اشاره به تغییراتی که قرار است «ومعادن» طی ۶ ماه آینده در این دو نیروگاه ایجاد کند، اضافه کرد: با این تغییرات ۲۵ مگاوات به ظرفیت هر یک از این نیروگاه‌ها افزوده خواهد شد.

وی میزان برق تولیدی این دو نیروگاه را در حال حاضر ۶۵۰‌مگاوات دانست که با تغییرات جدید به ۷۰۰ مگاوات خواهد رسید.  وی در ادامه یکی دیگر از برنامه‌های شرکت را تبدیل این دو نیروگاه به نیروگاه سیکل ترکیبی طی سه سال آینده دانست و گفت: با این تغییر جدید نیروگاه‌ها متحمل هیچ‌گونه هزینه سوختی نشده و ۳۲۰ مگاوات نیز به برق تولیدی آنها اضافه شده و حجم تولید آنها به بیش از یک هزارمگاوات خواهد رسید.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس