امیر هامونی در نشست ماهانه استارت‌آپ‌های فین‌تک با عنوان «فین‌تاک» که سوم مهرماه در فرابورس برگزار شد با اشاره به اینکه در بازار سرمایه تا مدتی پیش مصرف‌کننده دانش بوده و در این حوزه وابسته بودیم، وضعیت کنونی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: برای مثال در زمینه سیستم‌های مچینگِ trading engine (کدنویسی الگوی تطبیق معاملات) که در بازار استفاده می‌کنیم معمولا به کشورهای اروپایی یا آمریکای‌شمالی وابسته بودیم اما در حال حاضر به این دانش دست پیدا کرده‌ایم و می‌توانیم برنامه معاملاتی بنویسیم که از نظر فنی کار بسیار پیچیده‌ای است. وی با اشاره به سامانه کدال به‌عنوان یک رگ‌تک، گفت: این سامانه، یکی از بزرگ‌ترین دیتابیس‌های کشور در اقتصاد است. اطلاعاتی از جمله دیتاهای سود و زیان، درآمد، سرمایه، بدهی‌ها و سایر اطلاعات تمامی شرکت‌های بورسی در سامانه کدال وجود دارد از این رو حتی بانک مرکزی برای محاسبه آمار رونق و رکود اقتصاد نیازمند مراجعه به این سامانه است.

مدیرعامل فرابورس ایران به تفاهم میان فرابورس با شرکت رایان بورس مبنی‌بر در اختیار گذاشتن دیتای باز اشاره کرد و افزود: بر این اساس رایان بورس، دیتای باز را به‌صورت سه‌ماهه یا شش‌ماهه به‌صورت رایگان در اختیار استارت‌آپ‌هایی که در فین‌استارز ثبت می‌شوند قرار می‌دهد تا اگر می‌خواهند کسب‌وکاری راه بیندازند روی این دیتاها تست بگیرند. به گفته وی علاوه بر دیتای کدال، مرکز مالی ایران دیتاهای معاملاتی را که در سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران قابل مشاهده است، تجمیع می‌کند و در اختیار استارت‌آپ‌های فین‌استارزی قرار می‌دهد. مدیرعامل فرابورس ایران در پاسخ به این سوال که شرایط ورود کسب‌وکارهایی که در صنایع «های‌تک» فعالیت می‌کنند به فرابورس چیست؟ گفت: در حال حاضر کماکان شرکت‌هایی که در صدر بازارهای بورس و فرابورس قرار دارند با زور بازو اداره می‌شوند و پتانسیل برای ورود شرکت‌های فناوری‌محور به صدر‌جدول وجود دارد. وی از دلایل تأخیر ورود این شرکت‌ها به بازار سرمایه را نداشتن صورت‌های مالی حسابرسی‌شده و عدم رعایت اصول حاکمیت شرکتی دانست.

هامونی تاکید کرد که در حال حاضر بسیاری از استارت‌‌آپ‌ها صورت‌های مالی حسابرسی‌شده ندارند و اصول حاکمیت شرکتی را مراعات نمی‌کنند؛ این دو مشکل باید برطرف شود تا روند ورود استارت‌‌آپ‌ها به بازار سرمایه تسهیل شود چراکه این موضوع نشان‌دهنده روراست‌ بودن شرکت‌ها با مردم است و سرمایه‌گذاران انتظار دارند از وضعیت مالی شرکت به‌صورت دقیق آگاه باشند.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس