به گزارش «دنیای اقتصاد» در حالی طی چند روز گذشته شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه شاهد تغییرات مدیریتی بوده که روند ۴ سال گذشته شرکت با تداوم سود دهی، رشد قابل توجهی را نشان می‌دهد. به گونه‌ای که سود خالص قبل از کسر مالیات رفاه در ۶‌ماه اول سال مالی جاری نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۶۴‌درصد افزایش یافته است. همچنین پیش‌بینی می‌شود این روند رو به رشد تا پایان سال مالی جاری هم ادامه داشته باشد و رفاه به رکورد بیشترین سود خالص در کل دوره حیات خود دست یابد.

از سوی دیگر درآمدهای عملیاتی رفاه در ۶ماه اول سال مالی جاری نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۹۹ درصد رشد داشته و انتظار می‌رود با تداوم روند صعودی فعلی، فروش کل کالاهای رفاه در سال مالی جاری بیش از ۲۴۰۰ میلیارد تومان باشد. سرمایه‌گذاری شرکت رفاه بر روی سه برند جدید فروشگاهی شامل فروشگاه‌های همواره تخفیفی با برند WinMarket، فروشگاه‌های عمده‌فروشی مدرن با مدل Cash & Carry و فروشگاه‌های تخصصی لوازم خانگی و طراحی داخلی با برند RHC،رشد فروش مازاد ۱۰۰درصدی سالانه را تا سال ۱۴۰۰ هدف‌گذاری می‌کند.  همچنین سود ناخالص رفاه در ۶ ماه اول سال مالی جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل ۵۹ درصد رشد داشته است. مقایسه سود ناخالص رفاه در سال مالی گذشته با سال ماقبل آن ۴۳ درصد و نسبت به دو سال ماقبل آن ۴۶ درصد رشد نشان می‌دهد.  در همین حال سود عملیاتی رفاه در سال مالی قبل بیش از ۱۴۴ درصد نسبت به سال مالی ماقبل آن رشد داشته است. به عبارت دیگر در حالی‌که در سال مالی ۹۵-۹۴ رفاه با زیان عملیاتی ۲۶ میلیارد تومانی مواجه بوده است، عملکرد مناسب شرکت در سال مالی ۹۶-۹۵ موجب دستیابی به سود عملیاتی ۵/ ۱۱ میلیارد تومان شد. این روند رشد در سال مالی جاری نیز مشاهده می‌شود، به گونه‌ای که سود عملیاتی شرکت در ۶ ماه اول سال مالی جاری ۱۲۴ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش یافته است. رشد سود عملیاتی بیانگر آن است که رفاه توانسته سود خالص خود را از فعالیت‌های اصلی شرکت که عملیات فروشگاهی است به دست آورد.

این در حالی است که همزمان با رکوردشکنی‌های پیاپی در افزایش فروش و سود، رفاه در سال‌های گذشته رکورد ارائه تخفیف به مشتریان را هم شکسته است. رفاه تنها در عرض ۶ ماه از سال مالی جاری حدود ۱۷۰ میلیارد تومان به مشتریان خود تخفیف داده که ۶۰۰ درصد نسبت به دوره مشابه در سال مالی ۹۴-۹۳ و ۲۲۰۰ درصد نسبت به دوره مشابه در سال مالی ۹۲-۹۳ بیشتر بوده است.با توجه به گردش مالی متوسط ۵۰۰۰‌ میلیارد ریالی ماهانه و عرف متوسط دوره تسویه با تامین‌کنندگان به مدت دو ماه در بازار ایران، بدهی در گردش رفاه به تامین‌کنندگان در حدود ۳۰۰ میلیاردتومان کمتر از حد اعتباری است و از منظر این شاخص، ریسک همکاری با رفاه پایین و وضعیت اعتباری رفاه در بین شرکای تجاری مطلوب ارزیابی می‌شود. با توجه به ارزش دارایی‌های ثابت رفاه در حدود بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومان و همچنین عدم هرگونه بدهی به شبکه بانکی و عدم هرگونه اخذ وام بانکی در سه سال گذشته، همکاری با شرکت رفاه، یکی از بدون ریسک‌ترین همکاری‌های تجاری برای تولیدکنندگان و تجار ایرانی است. لازم به ذکر است که با توجه به عقد قرارداد و برنامه راه‌اندازی ۳۷ پروژه جدید و برنامه توسعه شرکت رفاه، رشد فروش ۱۰۰ درصدی سالانه برای دو سال آتی رفاه پیش‌بینی می‌شود و این امر می‌تواند بیش از پیش برای تامین‌کنندگان کالا و شرکای رفاه مورد توجه قرار گیرد.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس