سیل نقدینگی در بورس تهران

زمانی‌که بر عدم عرضه سهام از سوی فعالان تاکید می‌شود، نشان از این موضوع دارد که بازار به‌شدت به رویه کوتاه‌مدت اهمیت می‌دهد و نسبت به آینده بی‌توجه است. انتظاری از معامله‌گر در این‌خصوص وجود ندارد اما در این میان نکته پیروی سیاست‌گذار از این رفتار است. مجموع ارزش معاملات بورس تهران در ۴ روز معاملاتی اخیر حدود ۶۵۰ میلیارد تومان بوده است. با این حال همان‌طور که اشاره شد میزان نقدینگی که در سمت خرید «پارس» فعال شده بود، بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان بود. بر این اساس شاهد حضور نقدینگی جدید در بورس تهران هستیم. نخستین روز معاملاتی بعد از عرضه اولیه با صف‌های سنگین خرید همراه است. این صف‌ها برای برخی از نمادهای تازه‌وارد بورس به حدود ۳ هزار میلیارد تومان نیز رسیده بود.

هراس غیرمنطقی ناظر از توسعه بورس

بر اساس آن‌چه در بالا اشاره شد، نقدینگی که برای عرضه اولیه سهام شرکت می‌کند به چندین برابر ارزش روزانه معاملات بورس می‌رسد. اگر نقدینگی حاضر در صف روز بعد از عرضه اولیه نیز در نظر گرفته شود، می‌توان متوجه شد که میزان نقدینگی تازه‌وارد در عرضه‌های اولیه با میزان نقدینگی که از فروش سهام دیگر شرکت‌ها تامین می‌شود (منابع داخلی بورس)، قابل‌مقایسه نیست.  در این میان رفتار و عملکرد سیاست‌گذار کاملا برخلاف این موضوع است. سابقه طولانی از کارشکنی مقام ناظر بازار سهام در جهت توسعه بازار بدهی و همچنین بازار سهام در سال‌های اخیر مشاهده شده است. در معاملات دیروز بورس تهران نیز بار دیگر شایعاتی از عدم عرضه اولیه «پارس» در میانه معاملات به گوش رسید. نااطمینانی بازار از رویه کاری سیاست‌گذار کافی بود تا شایعه عدم عرضه پتروشیمی پارس به واسطه مشکلات صورت‌های مالی عنوان شود، در حالی‌که همگی بر این عقیده بودند که ریزش دیگر نمادها و هراس از اظهارنظرهای فعالان بازار عامل عقب‌نشینی مدیریت بازار بوده است.  عرضه پتروشیمی پارس گرچه با تاخیر اما در نهایت انجام شد.

بی‌اعتمادی که فعالان بازار نسبت به مقام ناظر به دنبال بی‌برنامگی و سیاست‌های غیرمنطقی پیدا می‌کنند، ضربه سنگینی به بورس وارد می‌کند. همچنان درک این موضوع برای سیاست‌گذار سخت است که نباید دغدغه رشد قیمتی سهام را داشته باشد زیرا بازار و متغیرهای اثرگذار است که رویه قیمتی سهام را مشخص می‌کند. با این حال رفتار سیاست‌گذار به گونه‌ای است که خود را مسوول نوسان قیمت سهام در ذهن مخاطب تلقین می‌کند، در نتیجه فعال بازار نیز مقصر اصلی ریزش قیمتی را مقام ناظر می‌داند. این در حالی است که هیچ مسوولیتی از این بابت بر عهده سازمان بورس نیست، بلکه سازمان بورس تنها وظیفه نظارت بهینه و تسریع مسیر توسعه را دارد.  اگر حتی عقب‌نشینی ناظر بازار از عرضه اولیه آن‌ هم به دلیل افت دیگر نمادها، شایعه باشد اما همچنان نمی‌توان رفتار روز گذشته را توجیه کرد زیرا این نخستین‌بار نیست که بورس با این مشکلات مواجه است  (برای مثال عرضه «های‌وب»). 

حال نیز پس از انتشار آگهی عرضه اولیه «پارس» از روزهای قبل، روز گذشته بار دیگر مقام ناظر بورسی درخصوص برخی از بندهای حسابرس در صورت‌های مالی این شرکت تردید ایجاد کرد. این موضوع تنها ایجاد فضای بی‌اعتمادی میان سرمایه‌گذاران را به دنبال دارد. بر این اساس بورس بیش از فرهنگ‌سازی میان عموم جامعه به بهبود رویه سیاست‌گذاری نیاز دارد. در این میان گرچه اظهارنظرهای ناظر بورسی به اشتیاق برای توسعه بورس اشاره دارد اما عملکرد و رفتار وی به «موانع خودساخته‌ای» می‌ماند که در مسیر خود ایجاد می‌کند.  مخاطبان می‌توانند جهت مطالعه کامل جدول جذب نقدینگی در تب و تاب عرضه اولیه و همچنین اثر آن بر سهام به سایت «دنیای بورس» مراجعه کنند. این مطلب و سایر مطالب تحلیلی و خبری موجود به‌صورت رایگان برای افزایش سطح آگاهی مخاطبان ارائه شده است.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس