روز یکشنبه آگهی عرضه اولیه ۱۰ درصد سهام معادل ۴۰میلیون سهم از سهام شرکت کشاورزی و دامپروری بینالود نیشابور با نماد معاملاتی «زبینا» منتشر شد. عرضه این مجتمع کشاورزی و دامداری از زیر‌مجموعه بنیاد مستضعفان روز سه‌شنبه در بازار دوم فرابورس انجام خواهد شد، به هر سهامدار حقوقی و حقیقی حداکثر ۸۰۰سهم اختصاص خواهد گرفت و در دامنه مبلغ ۱۴۸۰ تا ۱۵۲۴ ریال قابل سفارش است. همچنین براساس اعلام صورت گرفته روز چهارشنبه نیز تعداد ۳۰۰ میلیون سهم معادل ۵ درصد از سهام شرکت پتروشیمی پارس به‌عنوان پانصد و بیست و دومین شرکت پذیرفته شده برای اولین‌بار پس از پذیرش و درج نام شرکت در فهرست شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران در بخش «محصولات شیمیایی» و گروه و طبقه «تولید مواد شیمیایی پایه به‌جز کود» در فهرست نرخ‌های بازار دوم و در نماد «پارس» به شیوه ثبت سفارش جهت کشف قیمت عرضه خواهد شد. با انجام این عرضه عملا در دو هفته اخیر سه شرکت در بازار عرضه شده است. در گروه معدنی بر‌اساس تصمیم دولت عوارض صادرات گندله سنگ‌آهن از ۱۵درصد به ۵ درصد رسید.در این گروه معادن بافق به ازای هر سهم ۵۰۰ریال سود تقسیم کرد. در مجمع سرمایه‌گذاری معادن و فلزات نیز سهامداران با تقسیم سود ۲۰۰ریالی مواجه شدند.

در گروه فلزات اساسی مدیرعامل فولاد هرمزگان نیز حال و آینده این زیرمجموعه «فولاد» را تشریح کرد. فرزاد ارزانی مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان با ارائه گزارشی از فعالیت‌های این شرکت در سال مالی گذشته درخصوص زیان انباشته سال‌های گذشته گفت: فولاد هرمزگان با ۳۳۸ میلیارد تومان زیان انباشته مواجه بود، اما تا پایان سال ۹۶ توانست با ۴۴۰ میلیارد تومان سود، زیان را پوشش دهد و به سوددهی برسد. وی با اشاره به جایگاه صنعت گفت: در سال گذشته فولاد هرمزگان به‌عنوان یکی از برترین تولیدکنندگان فولادی موفق شد،  میزان۱۶/ ۸ درصد از تولید فولاد خام ایران را به خود اختصاص دهد.  وی درباره طرح‌های توسعه‌ای فولاد هرمزگان گفت: با نگاهی اجمالی به برنامه‌های آتی در جهت توسعه کارخانه می‌توان به مواردی چون قرارداد طرح توسعه ۳ میلیون تنی فولاد هرمزگان در سال ۹۶ و افزایش ظرفیت فولادسازی فعلی از ۵/ ۱ میلیون تن به ۸/ ۱ میلیون تن همراه با احداث فولادسازی جدید به ظرفیت ۲/ ۱ میلیون تن شامل یک کوره، دو کوره پاتیلی، یک خط ریخته‌گری، احداث واحد اکسیژن، احداث آب شیرین‌کن دریا، احداث واحد آهک و احداث پست‌برق اشاره کرد.

در تحولات پیرامون این گروه، بازگشایی بازارهای جهانی در روز دوشنبه آرام  بود. بهای هر تن مس به ۶هزار و ۴۰۰ دلار رسیده است. بهای دو فلز سرب و روی نیز به ترتیب به ۲هزار و ۳۴۷دلار و ۲هزار و ۷۳۴دلار در هر تن رسیده است (قیمت‌ها در لحظه تنظیم این گزارش ساعت ۱۴ اعلام می‌شود). در این گروه روز یکشنبه فعالان بازار شاهد برگزاری مجمع پر خبر ملی مس بودند. در این مجمع ۱۵۰ ریال سود نقدی و ۲۰۰ ریال باقی به حساب افزایش سرمایه منظور شد. در این مجمع مدیران شرکت از احتمال برقراری عوارض صادراتی ۱۵درصدی برای کنسانتره مس خبر دادند.

در این گروه نورد و قطعات فولادی با تعدیل منفی سود مواجه شد. این شرکت سود هر سهم خود را که ابتدا ۱۱۵۵ ریال اعلام کرده بود و یک‌بار در گزارش ۱۲ ماهه ۱۶۹۶ ریال محقق کرده بود، به ۱۲۳۸ ریال کاهش داد. این شرکت در دلایل تعدیل گفته است افزایش بهای تمام‌شده کالای تولید شده به دلیل اشتباه در برآورد محاسبات موجودی‌های مواد و کالای پایان‌دوره بوده که در گزارش حسابرسی شده اصلاح شده است. در گروه واسطه‌گری مالی، سرمایه‌گذاری ملی با توجه به عدم ایفای تعهدات خریدار توسعه معادن جنوب شاهد حراج بخشی از سهام خواهد بود. براساس اعلام ۹۳/ ۱۱ درصد سهام شرکت را در تاریخ ۶مرداد به نرخ ۱۷۲۰ ریال به‌صورت بلوکی عرضه می‌کند. در همین حال پس از معامله سهام سرمایه‌گذاری ملی، مدیریت جدید این شرکت با از دست دادن برخی از سهام خود از جمله مدیریت قند شیرین شاهد کاهش جدی ارزش دارایی‌های شرکت است. در گروه غذایی شهد (قند خوی) با اعلام تعدیل مثبت از ۸۳۸ریال به ۱۰۳۴ ریال سود خود را افزایش داد. این تعدیل ناشی از حذف سهمیه قند و تفاله پیمانکاران جهت سال زراعی ۱۳۹۶ اعلام شد. در گروه سیمانی، سیمان قائن افزایش سرمایه ۳۷۰درصدی را تصویب کرد.براساس اعلام ۸۸ درصد از محل انباشته و ۲۸۲ درصد از محل آورده نقدی ومطالبات صورت می‌گیرد. همچنین در این گروه سیمان‌داراب نیز در مجمع خود ۱۰۰ریال سود تقسیم کرد.

در گروه پتروشیمی، پتروشیمی خارک ۳۸۰تومان به ازای هر سهم سود پرداخت کرد. در مجموع بازار روز یکشنبه بازاری منفی بود که در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) در بورس به ۱۸۸میلیارد تومان و در فرابورس به ۲۹۵میلیارد تومان بالغ شد.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس