بر این اساس برای ناشرانی که قیمت سهام آنها به‌طور متوسط با نوسان ۲۰ درصدی روبه‌رو‌ می‌شود، ابتدا نماد معاملاتی متوقف و طی مدت زمان مشخصی باید در زمینه آخرین رخدادهای شرکت شفاف‌سازی شود. حسینی مقدم در ادامه از برگزاری نخستین کنفرانس اطلاع رسانی ناشران برخوردار از نوسان بالای ۵۰ درصدی قیمت سهام سخن گفت و افزود: سهام گروه صنعتی سپاهان طی ۱۵ روز متوالی با نوسان ۵۰ درصدی قیمت سهام روبه‌رو‌ بوده که بر اساس دستور‌العمل جدید نحوه انجام معاملات باید نماد معاملاتی متوقف و ناشر نسبت به برگزاری کنفرانس اطلاع‌رسانی اقدام کند. به گفته وی این کنفرانس فرصتی خواهد بود، تا ابهام‌ها یا پرسش‌های مطرح شده در بازار سهام پیرامون پیش‌بینی‌ها و متغیرهای تاثیر‌گذار روی سهم، برطرف و پاسخ‌های ناشر طی مدت ۴۸ ساعت دریافت شود.

این مقام مسوول با بیان اینکه به محض توقف نماد معاملاتی ناشر از پایان ساعت معاملاتی زمینه طرح پرسش برای سهامداران و تحلیلگران از طریق سامانه تدان فراهم خواهد بود، افزود: این سامانه تحت نظارت کانون نهادهای سرمایه‌گذاری است و دسترسی به آن هم‌اکنون تنها برای کارگزاری‌ها، مشاوران سرمایه‌گذاری و برخی تحلیلگران تحت نظارت سازمان بورس فراهم است. بنابراین، سایر تحلیلگران یا سهامداران می‌توانند با انتقال پرسش‌های خود به اشخاصی که به سامانه تدان دسترسی دارند، شاهد پاسخ ناشر به آنها پس از ۴۸ ساعت به‌صورت صوتی، تصویری یا مکتوب باشند. معاون ناشران و اعضای شرکت بورس بازگشایی نماد معاملاتی ناشر را منوط به پاسخگویی به پرسش‌های مطرح شده دانست و گفت: هدف از این فرآیند شفاف‌سازی و رفع ابهام‌ها یا اخبار جدیدی است که در دسترس عموم فعالان بازار قرار می‌گیرد.

وی در برابر این پرسش که در صورت تداوم ابهام‌ها پس از پاسخگویی ناشر به پرسش‌های مطرح شده چه اقدام‌ها و تمهیداتی اندیشیده شده است، پاسخ داد: وظیفه ناظران بورس تلاش برای دریافت پاسخ‌های شفاف و رفع همه ابهام‌ها از ناشر با استفاده از مکانیزم‌های نظارتی است. حسینی مقدم درباره اینکه چرا با وجود نوسان‌های ۵۰ درصدی قیمت سهام از جمله برای سهام شرکت آلومینیوم ایران، تا‌کنون هیچ اقدامی برای برگزاری کنفرانس مطبوعاتی صورت نگرفته، عنوان کرد: به نظر می‌رسد سامانه معاملات برای سهم‌هایی که با نوسان ۲۰ درصدی قیمت سهام روبه‌رو‌ شده، با وقفه‌ای دوباره بر مبنای صفر شروع به سنجش بازدهی می‌کند، بر همین اساس در «فایرا» و چند سهم دیگر با وجود رشد بیش از ۲۰ درصدی قیمت سهام، اما ادامه محاسبه نوسان قیمت سهام بر مبنای صفر در سامانه معاملاتی ارزیابی شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر از سازمان بورس درخواست شده مجوز برگزاری کنفرانس اطلاع‌رسانی برای هر ناشری که با افزایش ۵۰ درصدی قیمت سهام روبه‌رو‌ بوده صادر و ابهام‌های موجود اطلاع رسانی شود. این مقام مسوول هدف از کنفرانس اطلاع‌رسانی ناشران را شفاف‌سازی در کوتاه‌ترین زمان ممکن عنوان کرد و افزود: خروجی این داده‌ها از طریق سامانه «تدان» و «کدال» منتشر خواهد شد. چنانچه به درستی فرآیندها مدیریت شود می‌توان از حضور رسانه‌ها در این کنفرانس‌ها برای ارتقای کیفیت اطلاع‌رسانی بهره برد.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس