مجموع معاملات صورت‌گرفته از‌سوی کارگزاران فعال در بازار سرمایه نشان از آن دارد که این نهادهای مالی در نخستین ماه از سال‌جاری به خرید و فروش حدود ۴ هزار و ۲۰۰میلیارد تومان اوراق بهادار پرداختند. در این میان بیش از نیمی از معاملات تنها در اختیار ۱۵ کارگزاری است. در این راستا کارگزاری‌های وابسته به بانک‌ها و موسسات مالی حضور فعال‌تری در این خرید و فروش‌ها دارند. همچنین سهم معاملات آنلاین نیز بسیار قابل‌توجه است. به‌طوری‌که ۲۷درصد از این رقم یعنی حدود یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به مبادلات آنلاین تعلق داشته است.از سوی دیگر ۶۵ درصد از رقم ارزش کل معاملات آنلاین این نهاد‌ها تنها در اختیار ۲۰ کارگزار است. البته کارگزاری مفید به تنهایی ۲۳ درصد از کل معاملات آنلاین را به خود اختصاص داده است. به این ترتیب مشاهده می‌شود که حجم زیادی از معاملات آنلاین، خرد و بلوک و به عبارت دیگر مجموع کل خرید و فروش‌های صورت‌گرفته توسط این نهادهای مالی تنها از سوی چند کارگزاری انجام می‌شود.

جزئیات بیشتر از فعالیت فروردین‌ کارگزاری‌ها

آخرین اطلاعات منتشر‌شده از سوی اداره آمار و اطلاعات شرکت بورس تهران مربوط به عملکرد یک‌ماهه فروردین سال ۹۷ شرکت‌های کارگزاری فعال در بازار سهام است. بررسی این آمار نشان می‌دهد که کارگزاری مفید بیشترین سهم از مجموع خرید و فروش‌های به ثبت رسیده در ماه گذشته را به خود اختصاص داده است. به‌طوری‌که این کارگزاری به تنهایی حدود ۸ درصد از کل داد و ستد سهام را انجام داده است که رقمی معادل ۳۳۴ میلیارد تومان به شمار می‌رود. بررسی جزئیات خرید و فروش‌های صورت گرفته توسط کارگزاری مزبور حاکی از آن است که این نهاد مالی در مقایسه با دیگر کارگزاری‌ها، بیشترین سهم در معاملات آنلاین را نیز داشته است. به این ترتیب ۲۷۰ میلیارد تومان از معاملات ماهانه آن مربوط به خرید و فروش‌های آنلاین و ۵۵ میلیارد تومان سهم معاملات عادی در این کارگزاری است. همچنین سهم ۱۱ میلیارد تومانی نیز به خرید و فروش سایر ابزارهای نوین مالی تعلق داشته است.

در ادامه کارگزاری بانک سپه با اختصاص سهم ۱۶/  ۵ درصدی از کل ارزش معاملات، رتبه دوم را به خود اختصاص داد. بر این اساس، کارگزاری مزبور داد‌و‌ستد ۳۰۰ میلیارد تومانی را طی ماه گذشته به ثبت رساند که ۲۰۰ میلیارد تومان از این رقم به معاملات سایر ابزارهای نوین مالی تعلق داشت. به این ترتیب سهم معاملات عادی در این کارگزاری ۷۳ میلیارد تومان و سهم معاملات آنلاین آن نیز حدود ۹ میلیارد تومان بوده است. کارگزاری مزبور نیز در ماه گذشته هیچ معامله‌ عمده‌ای نداشته است.کارگزاری بانک انصار نیز با اختصاص ۸/ ۵ درصد از کل معاملات در رتبه سوم برترین کارگزاری قرار گرفت. خرید و فروش این کارگزاری در ماه گذشته به حدود ۲۵۰ میلیارد تومان رسید که ۹۶ درصد از این رقم یعنی ۲۴۰ میلیارد تومان آن سهم معاملات عادی آن بوده است.  افزون بر این، کارگزاری‌های امین آوید، آبان، آگاه و حافظ نیز هر کدام با اختصاص ۳درصد از کل معاملات ماه گذشته به خرید و فروش‌های خود، در رتبه‌های چهارم تا هفتم قرار گرفتند.

بررسی روند فعالیت کارگزاری‌ امین آوید در ماه گذشته نشان از آن دارد که این نهاد مالی معامله بیش از ۱۵۰ میلیارد تومانی را به ثبت رسانده که عمده این رقم به خرید و فروش‌ سایر ابزارهای نوین مالی تعلق داشت. به‌طوری‌که ارزش خرید و فروش سایر ابزارهای نوین مالی در این کارگزاری معادل ۱۳۰ میلیارد تومان بوده است. در این ماه ارزش خرید و فروش به ثبت رسیده توسط کارگزاری آبان نیز حدود ۱۵۰ میلیارد تومان بوده که ۱۳۰ میلیارد تومان آن به خرید و فروش عادی سهم اختصاص داشته است. همچنین ۱۹ میلیارد تومان نیز سهم معاملات آنلاین در این کارگزاری بوده است.کارگزاری آگاه نیز در ماه گذشته در مجموع ۱۳۵ میلیارد تومان خرید و فروش انجام داده که ۹ میلیارد تومان آن سهم معاملات بلوکی در این نهاد مالی بوده است. ۸۵ میلیارد تومان سهم معاملات آنلاین، ۳۲ میلیارد تومان معاملات عادی و مابقی به معاملات سایر ابزارهای نوین مالی تعلق داشته است.این روند در کارگزاری حافظ با معاملاتی به ارزش ۱۳۰ میلیارد تومان دنبال شد که بخش عمده از آن یعنی حدود ۱۰۰ میلیارد تومان به معاملات عادی سهام اختصاص داشت.

برترین‌ها در حوزه آنلاین

براساس اطلاعات منتشر‌شده از طریق اداره آمار شرکت بورس تهران، حدود یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از معاملات فروردین‌ کارگزاران به مبادلات آنلاین تعلق داشته است. همان‌طور که عنوان شد معاملات آنلاین سهم عمده‌ای در کل مبادلات ماه گذشته این نهادهای مالی داشته و حدود ۲۷ درصد از کل ارزش معاملات بوده است. از سوی دیگر ۶۵ درصد از رقم ارزش کل معاملات آنلاین این نهاد‌ها تنها در اختیار ۲۰ کارگزار است. در این میان، کارگزاری مفید به تنهایی بیش از ۲۳ درصد از این رقم را به معاملات آنلاین خود اختصاص داده است. به‌طوری‌که ارزش کل معاملات الکترونیکی این کارگزاری معادل ۲۷۰ میلیارد تومان بود.

بررسی عملکرد دیگر کارگزاری‌ها نشان می‌دهد که این نهادهای مالی با اختلاف زیادی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. به‌طوری‌که رتبه دوم به کارگزاری آگاه تعلق گرفت که سهم ۵/ ۷ درصدی از کل معاملات آنلاین را به خود اختصاص داد. این کارگزاری در مجموع ماه گذشته توانست معاملات ۸۵ میلیارد تومانی را در زمینه آنلاین به خود اختصاص دهد. کارگزاری فارابی و کارگزاری بانک کشاورزی نیز هر کدام با اختصاص حدود ۳ درصد از کل معاملات آنلاین صورت گرفته در ماه گذشته به مبادلات خود، از جمله برترین‌ها در حوزه آنلاین بودند. در ادامه این فهرست به ترتیب کارگزاری مبین سرمایه، بانک پاسارگاد، تدبیرگران فردا، بانک تجارت و کارگزاری حافظ رتبه‌های پنجم تا نهم در حوزه معاملات آنلاین را به خود اختصاص دادند. این در حالی است که در ماه گذشته ۴ کارگزاری از جمله شاخص سهام، آبتین استاک و دنیای نوین هیچ معامله آنلاینی را به ثبت نرسانده و در فهرست کم فعالیت‌ترین کارگزاری‌ها در این حوزه شناخته شدند.

 ضعیف‌ترین کارگزاری‌ها کدامند؟

بررسی روند کارگزاران در ماه گذشته نشان از آن دارد که در انتهای رتبه‌بندی مزبور کارگزاری پارس نمودگر به‌عنوان ضعیف‌ترین کارگزاری شناخته شده است. ارزش معاملات این کارگزاری در ماه گذشته تنها ۷۱ میلیون تومان بوده است.در این مدت ۱۰ کارگزاری دیگر در فهرست کم‌کارترین قرار گرفتند. به‌طوری‌که سهم فعالیت آنها کمتر از ۱/ ۰ درصد کل معاملات این ماه بود. در این میان می‌توان به شرکت‌های کارگزاری سی ولکس، آبتین استاک، امید سهم، ایران سهم، ستاره جنوب، نمادشاهدان، بهین پویا، جهان سهم، دنیای نوین و شاخص سهام اشاره کرد. این کارگزاری‌ها با انجام معاملات بسیار ناچیز، عملکرد موفقی در ماه گذشته بر جای نگذاشتند.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس