فرصت چینش مجدد پرتفوی

همانطور که «دنیای اقتصاد» در گزارش روز گذشته خود تحت عنوان «پیام فروشندگان به بورس» عنوان کرد تا حدودی از فشار سنگین فروش سهام نسبت به روزهای هیجانی بورس تهران کاسته شده است. به نظر می‌رسد سهامداران، سطوح فعلی قیمت‌ها را ارزنده دانسته و چشم‌انداز آتی بازار سهام را مثبت قلمداد می‌کنند. چنین برداشتی بیشتر متکی به نگاه میان‌مدت فعالان بازار است. به این ترتیب انتظار می‌رود سرمایه‌گذارانی که از ریسک‌پذیری کافی برخوردارند، فرصت را برای چینش مجدد پرتفوی خود مناسب دیده و از رسیدن قیمت سهام به سطوح جذاب خود استفاده می‌کنند. با وجود این همچنان معاملات این روزهای سهام با نگاه به آینده برجام ترسیم می‌شود. در این خصوص آمریکا همچنان خواهان اصلاحاتی در این معاهده بین‌المللی نظیر مباحث موشکی و وضعیت امنیتی منطقه است. مقامات ایران اما مذاکره مجدد بر سر برجام را غیرقابل قبول می‌دانند. به این ترتیب انتظار می‌رود تا زمان تعیین تکلیف برجام در ۲۲ اردیبهشت ماه، معاملات سهام نیز در فضای کم‌رمق و ابهام‌آلود دنبال شود.

روز کم‌نوسان بازارهای جهانی

بورس لندن معاملات روز گذشته خود را با آرامش آغاز کرد. در این روز هر تن روی با رشد قیمت ۵/ ۰ درصدی، در سطح ۳۱۴۸ دلار در هر تن مورد معامله قرار گرفت. به این ترتیب نمادهای گروه روی که طی معاملات اخیر خود تحت فشار شدید قیمتی قرار داشتند، دیروز با رشدی ملایم همراه شدند.

بهای مس نیز بدون تغییر محسوس در سطح ۶۸۱۴ دلار در هر تن قرار گرفت. گروه مطالعاتی مس ICSG می‌گوید بازار جهانی مس شاهد چرخش محسوسی از کمبود ۱۶۳ هزار تنی سال قبل به رشد ۴۰ هزار تنی در سال ۲۰۱۸ بوده است. در ادامه اما پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۱۹ بار دیگر شاهد کمبود ۳۳۰ هزار تنی این فلز اساسی باشیم. به این ترتیب به نظر می‌رسد این موضوع عامل تقویت قیمت مس در بازارهای جهانی باشد. نماد معاملاتی شرکت ملی مس ایران که ابتدای معاملات دیروز خود را در محدوده منفی قیمتی آغاز کرده بود، به دنبال ثبات قیمت مس در بازارهای جهانی و همچنین انتشار گزارش اصلاحیه اسفندماه این شرکت در میانه‌ معاملات شاهد رشد قیمت سهام خود بود. «فملی» دیروز طی اصلاحیه‌ای فروش اسفند ماه خود را از ۲۰ هزار و ۸۷ میلیارد ریال به ۲۱ هزار و ۱۲۶ میلیارد ریال افزایش داد. بر این اساس جمع فروش ۱۲ ماهه این شرکت به ۹۲ هزار و ۳۱۶ میلیارد ریال افزایش یافت که ۱۱۶ درصد فروش پیش‌بینی شده در بودجه «فملی» است.  سرب نیز دیروز وضعیتی مشابه را تجربه کرد و با رشد ۰۲/ ۰ درصدی، ۲۳۴۷ دلار در هر تن قیمت خورد.

قیمت آلومینیوم اما روز گذشته با ریزش ۷/ ۰ درصدی در سطح ۲۲۱۳ دلار در هر تن قرار گرفت(قیمت‌ها در لحظه تنظیم این گزارش ساعت ۱۴ ذکر می‌شوند). هفته گذشته خبرها از احتمال لغو برخی تحریم‌های آمریکا علیه شرکت روسال (از بزرگترین تولیدکنندگان آلومینیوم در جهان) حکایت داشت. حال نیز با اعلام همکاری مالک این شرکت (اولک دریپاسکا) در کاهش سهم مدیریتی خود، این فلز به حرکت در مسیر نزولی ادامه داده است. رویترز نیز با نظرسنجی از تحلیلگران بازار فلزات پایه از احتمال ثبات قیمت آلومینیوم در سطوح کنونی خبر داد. به عقیده بسیاری از این تحلیلگران با بازگشت بخشی از ظرفیت تولید آلومینیوم آمریکا به مدار تولید و همچنین وجود ظرفیت تولیدی مازاد در چین، کاهش صادرات شرکت روسال رفته رفته جبران خواهد شد. با این وجود انتظار می‌رود بازار این فلز در سال جاری با کمبود عرضه‌ای به میزان ۵۵۰ هزار تن مواجه شود. به این ترتیب بر اساس این نظرسنجی، پیش‌بینی می‌شود میانگین قیمت هر تن آلومینیوم در قراردادهای نقدی بازار فلزات لندن در سال ۲۰۱۸ میلادی به ۲۱۵۰ دلار برسد. این در حالی است که در نظرسنجی پیشین رویترز این قیمت در سطح ۲۰۹۷ دلار اعلام شده بود.

هفته گذشته برای نخستین بار وزارت خزانه‌داری آمریکا درباره برداشتن تحریم‌ها علیه روسال صحبت کرد و گفت اگر اولگ دریپاسکا، کنترل روسال را رها کند، این شرکت از تحریم‌ها معاف خواهد شد. پیش از این وزارت خزانه‌داری آمریکا نام این شرکت را در فهرست تحریم‌های این نهاد قرار داده بود. موضوعی که نگرانی‌های جدی در زمینه احتمال بروز اخلال در عرضه جهانی آلومینیوم ایجاد کرده و سبب جهش قیمت جهانی آلومینیوم شده بود. به این ترتیب دیروز با تقویت احتمال لغو بخشی از این تحریم‌ها، شاهد ریزش و بازگشت قیمت جهانی آلومینیوم بودیم.

مروری بر معاملات روز گذشته

روز گذشته ارزش معاملات خرد سهام در سطح ۷۸ میلیارد تومان قرار گرفت. موضوعی که همچنان نشان‌دهنده تداوم حاکمیت رکود بر بازار سهام است. بررسی روند صنایع بورسی روز گذشته نشان می‌دهد از ۳۸ ‌صنعت مورد بررسی، شاخص ۱۱ صنعت با رشد همراه شد و ۲۱ صنعت نیز معاملات روزانه خود را با افت پشت سر گذاشتند (شاخص ۶ صنعت بدون تغییر ماند). بیشترین بازدهی‌ دیروز بورس تهران (معادل ۹/ ۲ درصد) از آن گروه استخراج سایر معادن با تک نماد «کماسه» شد.

روز گذشته خالص تغییر مالکیت میان بازیگران اصلی بازار، بار دیگر به نام سهامداران حقوقی بازار رقم خورد. به این ترتیب دیروز حدود ۶۹ میلیون سهم به ارزش ۱۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان از سبد سهام معامله‌گران حقیقی‌ به پرتفوی حقوقی‌ها منتقل شد. بیشترین میزان خالص خرید معامله‌گران حقوقی به نماد معاملاتی تامین سرمایه امید اختصاص داشت. به این ترتیب دیروز افزون بر ۲۳ میلیون و ۴۰۰ هزار سهم «امید» به ارزش ۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان به پرتفوی حقوقی‌ها منتقل شد. پس از آن نیز بیشترین خالص خرید حقوقی‌ها در نماد معاملاتی شرکت معادن منگنز ایران شکل گرفت. به‌طوری‌که خالص خرید حقوقی‌ها در نماد «کمنگنز» به بیش از ۲ میلیون سهم به ارزش یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان رسید. در آن سوی بازار نیز بیشترین تحرک حقیقی‌ها در نماد معاملاتی شرکت‌های آسان پرداخت پرشین، معدنی و صنعت گل‌گهر و واسپاری ملت دیده شد. به این ترتیب خالص خرید سهامداران حقیقی در «آپ» به حدود ۲ میلیارد تومان رسید. «آپ» دیروز در حالی به صف خرید رسید که در ۱۲ روز کاری اخیر زیان ۱۲ درصدی به سهامداران خود تحمیل کرده است.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس