علی سعیدی با اشاره به علت اصلی طولانی شدن روند راه‌اندازی صندوق ارزی در بازار سرمایه گفت: در روند راه‌اندازی صندوق ارزی به مشکلی برخوردیم که ارتباطی با موضوع ارز نداشت. در ماده ۱۴ برنامه ششم توسعه برای راه‌اندازی صندوق ارزی در بورس شرطی گذاشته شده مبنی بر اینکه شرکت‌هایی که بانک در آنها سهم ۵۰ درصدی دارد یا اینکه امکان نفوذ در هیات مدیره آنها را داشته باشد، برای اینکه بخواهند در صندوق‌ها نقشی داشته باشند باید از بانک مرکزی مجوز دریافت کنند.عضو سابق هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: متقاضیان راه‌اندازی صندوق‌های ارزی، شرکت‌های تامین سرمایه هستند که بانک‌ها در این شرکت‌ها حضور دارند.سعیدی افزود: در این مدت برای راه‌اندازی صندوق ارزی با چنین مشکلی مواجه شدیم و به شرکت‌ها اعلام کردیم که برای راه‌اندازی صندوق ارزی و حضور در این صندوق‌ها باید مجوز بانک مرکزی را دریافت کنند، البته سازمان هم با بانک مرکزی در این باره مکاتبات بسیار زیادی داشته است.

مشاور سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار کرد: تنها راهکار راه‌اندازی صندوق ارزی این است که بانک مرکزی به شرکت‌های تامین سرمایه که از زیرمجموعه بانک‌ها هستند مجوز ارائه دهد.وی با اشاره به مزیت‌های راه‌اندازی صندوق ارزی گفت: زمانی که با نوسانات ارز در بازار مواجه هستیم، عده‌ای نگران افت ارزش دارایی‌هایشان هستند. از این رو اقدام به خرید فیزیکی اسکناس ارز از بازار می‌کنند، بنابراین با کاهش اسکناس مواجه می‌شویم. در بازار ارز افزایش تقاضا و کاهش عرضه به التهاب بازار دامن می‌زند.سعیدی افزود: با راه‌اندازی صندوق ارزی به جای اینکه افراد فیزیک ارز را خریداری کنند، یونیت صندوق ارزی را خریداری می‌کنند و همان نوسانات ارز را خواهند داشت، اما مدیر صندوق پولی را که از افراد به ازای فروش یونیت ارزی گرفته را در بانک سپرده‌گذاری می‌کند.

بنابراین موجودی فیزیک اسکناس ارز در بازار حفظ می‌شود و با کمبود ارز مواجه نخواهیم شد. از سوی دیگر به افراد سپرده‌گذار هم ارز و هم نرخ سود ۷ درصدی ارائه می‌شود.مشاور سازمان بورس تاکید کرد: به‌طور قطع راه انداری صندوق ارزی به ثبات بازار ارز می‌تواند کمک کند.وی با اشاره به میزان حداقل سرمایه برای ورود شرکت‌ها به تاسیس صندوق ارزی گفت: برای شرکت‌های سبدگردان اگر دارایی صندوق بیشتر از ۵۰۰ میلیارد تومان باشد، میزان سرمایه‌گذاری آن شرکت باید حداقل ۱۰ میلیارد تومان و در غیر این صورت سایر شرکت‌های سبدگردان با سرمایه ۲ میلیارد تومان می‌توانند اقدام به تاسیس صندوق ارزی کنند.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس