بورس تهران در حالی آخرین هفته دی ماه را با شرایطی مثبت و رشد پیاپی قیمت‌ها پشت‌سرگذاشت که شاخص کل بورس توانست در تمامی روزهای هفته با نوسان مثبت همراه شود. این امر که بازدهی ۸/ ۲ درصدی نماگر بورس تهران را به دنبال داشت، عمدتا تحت‌تاثیر ورود سهامداران حقیقی به بازار شکل گرفت. سهامدارانی که از یکسو با کاهش ریسک‌های غیراقتصادی و از سوی دیگر با افزایش قیمت کالا‌ها در بازارهای جهانی، خریدهای خود را گسترش دادند و هفته‌ای کاملا متفاوت را رقم زدند. به این ترتیب نه‌تنها بازار سهام طلایی‌ترین هفته خود در سال‌جاری را ثبت کرد، بلکه تغییر مالکیت میان بازیگران نیز همراه با رکوردشکنی بود. در حالی خالص خرید سهامداران حقیقی به بیش از ۱۱۸ میلیارد تومان رسید که این امر سبب شد تا بیشترین میزان تغییر مالکیت هفتگی در سال‌جاری به نفع معامله‌گران حقیقی شکل گیرد.

بر این اساس جابه‌جایی‌‌های مزبور در تمامی روزهای هفته در مسیر حقوقی - حقیقی قرار داشت. در معاملات روز شنبه شاهد تغییر مالکیتی حدود ۱۹ میلیارد تومانی به نفع سهامداران حقیقی بودیم. روند مزبور در معاملات روز یکشنبه با افزایش نسبی به ۴/ ۲۷ میلیارد تومان رسید. این روند در معاملات روز دوشنبه نیز تداوم یافت و بیشترین تغییر مالکیت هفتگی را رقم زد. به این ترتیب خالص خرید حقیقی‌ها در روز دوشنبه معادل ۶/ ۲۸ میلیارد تومان بود. روند مزبور در معاملات روز سه‌شنبه هر چند در همان مسیر حقوقی به حقیقی قرار داشت، اما با حجم کمتری دنبال شد. برآیند این امر جابه‌جایی‌ ۲۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومانی را در مسیر حقوقی به حقیقی به دنبال داشت. در جریان آخرین روز کاری هفته نیز همزمان با افزایش ۳۲۶ واحدی شاخص کل بورس، شاهد ادامه خریدهای این گروه بودیم. به این ترتیب خالص خرید حقیقی‌ها در معاملات روز چهارشنبه به بیش از ۲۱ میلیارد تومان رسید. برآیند تغییر مالکیت‌های مزبور در کل هفته منتهی به پایان ۲۷ دی ماه، ثبت جابه‌جایی‌ ۱۱۸میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومانی از پرتفوی سهامداران حقوقی به سبد معامله‌گران خرد بازار را به دنبال داشت.

   صنایع مورد استقبال  سهامداران

بررسی روند صنایع مورد توجه بازار در هفته گذشته (منتهی به ۲۷ دی‌ماه) نشان از آن دارد که گروه فلزات اساسی بیشترین تغییر مالکیت‌ به ثبت رسیده توسط حقیقی‌های بازار را به خود اختصاص داده است. به این ترتیب خالص خرید حقوقی‌ها در گروه مزبور به حدود ۳۸ میلیارد تومان رسید. در این راستا بیشترین خریدهای صورت‌گرفته بر محور نماد فولاد مبارکه اصفهان قرار داشت، به‌طوری‌که جابه‌جایی‌ ۷/ ۲۲‌میلیارد تومانی در این نماد و در مسیر حقوقی - حقیقی شکل گرفت.  در این گروه کالسیمین نیز از دیگر نمادهای مورد‌توجه سهامداران خرد بازار بود به‌طوری‌که جابه‌جایی‌ بیش از ۸/ ۵ میلیارد تومانی را از پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی این نماد شاهد بودیم. ملی مس ایران نیز با خالص خرید ۵/ ۵ میلیارد تومانی از دیگر نمادهای مورد توجه در این صنعت بود که با استقبال از سوی حقیقی‌ها روبه‌رو‌ شد.  گروه فرآورده‌ نفتی (پالایشی‌) نیز از دیگر نمادهای مورد توجه سهامداران خرد در هفته گذشته بود. بر این اساس خالص خرید حقیقی‌ها در گروه مزبور به حدود ۲۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان رسید که بخش عمده‌ای از این رقم در اختیار معاملات دو نماد «شبریز» و «شتران» قرار داشت. در حالی پالایش نفت تبریز در هفته گذشته بازدهی حدود ۱۵ درصدی را برای سهامداران خود به ارمغان آورد که خالص خرید حقیقی‌ها در این نماد بیش از ۱۲ میلیارد تومان بود. در نماد پالایش نفت تهران نیز روندی مشابه با تغییر مالکیت ۱۰ میلیارد تومانی در مسیر حقوقی به حقیقی دنبال شد.  کانه‌های فلزی و محصولات شیمیایی‌ نیز از دیگر صنایع مورد‌توجه حقیقی‌ها در هفته گذشته بودند. بر این اساس خالص خرید حقیقی‌ها در گروه معدنی به بیش از ۲۵ میلیارد تومان رسید. در صدر این گروه نیز خرید سهام چادرملو قرار داشت به‌طوری‌که خالص خرید حقیقی‌ها در نماد مزبور به بیش از ۱۰ میلیارد تومان رسید. در دیگر نماد معدنی یعنی گل‌گهر نیز شاهد استقبال معامله‌گران حقیقی بودیم به‌طوری‌که جابه‌جا‌یی ۲/ ۷ میلیارد تومانی در نماد «کگل» در مسیر حقوقی به حقیقی صورت گرفت.

   حقوقی‌ها چه خریدند؟

بررسی روند تقاضای شکل گرفته توسط حقوقی‌های بازار طی هفته گذشته نیز نشان از آن دارد که بیشترین خرید صورت گرفته در نماد تامین سرمایه امید بوده است. این نماد در تمامی روزهای هفته با استقبال از سوی حقوقی‌ها روبه‌رو‌ شد که برآیند این موضوع خالص خرید ۶/ ۵ میلیارد تومانی از سوی حقوقی‌ها بوده است.  همچنین در این هفته حقوقی‌ها بیشترین خرید را در صنعت سایر واسطه‌گری‌های مالی به‌ثبت رساندند به‌طوری‌که خالص خرید ۴/ ۲ میلیارد تومانی را در این گروه و توسط حقوقی‌های بازار شاهد بودیم. در این میان بیشترین تقاضای این معامله‌گران در نماد لیزینگ رایان سایپا تشکیل شد. خالص خرید حقوقی‌ها در این نماد به بیش از ۲ میلیارد تومان رسید.  گروه رایانه‌ نیز با محوریت نماد به‌پرداخت ملت از دیگر صنایع مورد‌توجه حقوقی‌ها در هفته گذشته بود. در این هفته تغییر مالکیت حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی را در مسیر حقیقی به حقوقی در گروه مزبور شاهد بودیم. در این میان خالص خرید حقوقی‌ها در نماد «آپ» حدود یک میلیارد تومان بود.

   نگاهی به تغییر مالکیت روز شنبه

بازار سهام در نخستین روز هفته با عبور از یک ابهام دیگر در مورد برجام یعنی تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای از سوی آمریکا، فضایی مثبت و رو به رشد را تجربه کرد که طی آن شاخص کل با افزایش قابل توجه ۴۴۲ واحدی همراه شد. البته در این روز هر چند ابهامات موجود تا حدودی مرتفع شد اما همچنان معامله‌گران در خریدهای خود احتیاط در پیش گرفتند. به این ترتیب تغییر مالکیتی در محدوده ۱۹ میلیارد تومان را در مسیر حقوقی به حقیقی شاهد بودیم.  در جریان معاملات روز شنبه معامله‌گران حقیقی بیشترین فعالیت را در گروه فرآورده‌های نفتی به ثبت رساندند. به‌طوری‌که در صدر این گروه خرید سهام دو نماد پالایش نفت تبریز و پالایش نفت اصفهان قرار داشت. در این روز خالص خرید حقیقی‌ها در نماد «شبریز» به بیش از ۷/ ۲‌میلیارد میلیون تومان رسید. این تغییر مالکیت در نماد «شپنا» بالغ بر ۲/ ۲ میلیارد تومان دنبال شد.  در این روز ملی مس ایران نیز از دیگر نمادهای مورد توجه معامله‌گران حقیقی بود. بیش از ۲ میلیارد تومان نقدینگی از پرتفوی سهامداران حقوقی «فملی» به سبد سهامداران حقیقی این شرکت منتقل شد.  در این میان معامله‌گران حقوقی بیشترین تحرک را در خرید سهام تامین سرمایه امید به ثبت رساندند. به‌طوری‌که خالص خرید حقیقی‌ها در نماد «امید» به بیش از۸۰۰ میلیون تومان رسید. ضمن اینکه در این روز حقوقی‌ها به خرید سهام سرمایه‌گذاری توسعه آذربایجان نیز تمایل نشان دادند. به‌طوری‌که خالص خرید این گروه در نماد «وآذر» به بیش از ۶۶۰ میلیون تومان رسید. در این میان در حالی شرکت امیدسازه غزال به‌عنوان سهامدار ۴۵/ ۸ درصدی «وآذر» اقدام به عرضه ۲میلیون و ۴۰۰هزار سهم کرد که سهامدار عمده شرکت تمامی سهام عرضه شده را جمع‌آوری کرد. بر این اساس شرکت سرمایه‌گذاری هواپیمایی آتا اقدام به خرید ۴میلیون سهم مزبور کرد. این حقوقی در حال حاضر ۱۲/ ۱۹درصد از سهام سرمایه‌گذاری توسعه آذربایجان را در اختیار دارد.

   افزایش تحرک حقیقی‌ها

بورس تهران در حالی معاملات روز یکشنبه را با رشد ۶۰۱ واحدی شاخص کل پشت سرگذاشت که در این شرایط شاهد افزایش فعالیت معامله‌گران حقیقی در بازار بودیم. بر این اساس خالص تغییر مالکیت میان بازیگران اصلی بازار بیش از ۹۶ میلیون سهم و در مسیر حقوقی به حقیقی دنبال شد. این جابه‌جایی‌ رقمی معادل ۴/ ۲۷ میلیارد تومان به پرتفوی معامله‌گران حقیقی‌ها منتقل کرد. در این راستا بیشترین میزان خالص خرید معامله‌گران حقیقی به نماد معاملاتی شرکت فولاد مبارکه اصفهان اختصاص داشت. به این ترتیب بیش از ۳۰‌میلیون سهم «فولاد» به ارزش ۹/ ۸ میلیارد تومان به پرتفوی حقیقی‌ها منتقل شد.  گروه پالایشی نیز همچنان در کانون توجه سهامداران خرد بازار قرار داشت. به‌طوری‌که خالص خرید حقیقی‌ها در نماد «شبریز» به حدود ۱۱ میلیون سهم به ارزش ۸/ ۸ میلیارد تومان رسید. پالایش نفت تهران نیز با تغییر مالکیتی حدود ۲/ ۴ میلیارد تومان از دیگر نمادهای مورد توجه حقیقی‌ها در این بازار بود.  در آن سوی بازار نیز حقوقی‌ها بیشترین تحرک خود را در نماد معاملاتی شرکت‌های پست بانک ایران، تامین سرمایه امید و لیزینگ رایان‌ سایپا انجام دادند. به این ترتیب ۶/ ۱ میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی سهامداران حقوقی «وپست» منتقل شد. در این راستا بیش از ۸ میلیون سهم «وپست» از سوی صندوق بازارگردانی پست بانک ایران خریداری شد.  خالص خرید حقوقی‌ها در نماد «امید» نیز به ۷۸۶ میلیون تومان رسید. این روند در نماد «ولساپا» با جابه‌جا‌یی ۵۳۶ میلیون تومان دنبال شد.

   رصد تغییر مالکیت سهام در روز دوشنبه

همزمان با افزایش آهنگ رشد شاخص در جریان معاملات روز دوشنبه، شاهد بیشترین تغییر مالکیت هفتگی بودیم. بر این اساس در حالی شاخص کل بورس افزایش ۷۱۵واحدی را تجربه کرد که خالص خرید حقیقی‌ها در این روز به ۶/ ۲۸ میلیارد تومان رسید. در این راستا بیشترین میزان خالص خرید معامله‌گران حقیقی به نماد معاملاتی شرکت چادرملو اختصاص داشت. به این ترتیب حدود ۸ میلیارد تومان از سهام مزبور به پرتفوی حقیقی‌ها منتقل شد. در این میان بیشترین عرضه را از سوی شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری شاهد بودیم. به‌طوری‌که این حقوقی اقدام به فروش ۷۵ میلیون سهم «کچاد» کرد. کالسیمین نیز با خالص خرید ۲/ ۴ میلیارد تومانی از دیگر نمادهای مورد توجه حقیقی‌ها در این بازار بود. در این روز حقوقی‌ها همچنان به خریدهای خود در نماد تامین سرمایه امید ادامه داده و تغییر مالکیت ۸/ ۱ میلیارد تومانی را به نفع خود رقم زدند.

   افزایش خرید حقیقی‌ها با اهرم «تاپیکو»

روند خریدهای معامله‌گران حقیقی در جریان معاملات روز ‌سه‌شنبه با خالص تغییر مالکیت ۳/ ۲۲ میلیارد تومانی دنبال شد. در این میان بخش عمده‌ای از خریدهای سهامداران خرد در نماد سرمایه‌گذاری نفت و گاز وپتروشیمی تامین صورت گرفت. بر این اساس خالص خرید حقیقی‌ها در نماد مزبور به بیش از ۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان رسید. گروه فلزات اساسی نیز با محوریت دو نماد ملی مس ایران و فولاد مبارکه اصفهان از دیگر صنایع مورد توجه حقیقی‌ها در بازار روز سه‌شنبه بود. در این روز خالص خرید سهامداران خرد در نماد «فملی» به حدود ۲/ ۶ میلیارد تومان رسید. این روند در نماد «فولاد» نیز با تغییر مالکیت بیش از ۴ میلیارد تومانی در مسیر حقوقی به حقیقی دنبال شد.

   پایان هفته مثبت بورس

همزمان با تداوم روند صعودی شاخص کل بورس در جریان معاملات آخرین روز کاری هفته، شاهد حفظ جایگاه معامله‌گران حقیقی بودیم. بر این اساس تغییر مالکیت بیش از ۲۱ میلیارد تومانی را در مسیر حقوقی به حقیقی شاهد بودیم. در این میان حقیقی‌ها ضمن توجه به نماد فولاد مبارکه به خرید سهام «بورس» نیز توجه نشان دادند. بر این اساس خالص خرید به ثبت رسیده در نماد «بورس» به بیش از ۳‌میلیارد تومان رسید. در این راستا دو حقوقی شرکت اقدام به عرضه سهام مزبور کردند؛ ‌فروش بیش از ۳ میلیون سهم از سوی شرکت بین‌المللی مدیریت توسعه بهسود و عرضه ۷/ ۲‌میلیون سهمی از طرف شرکت ثامن سازه عرش از جمله این عرضه‌ها بود. ضمن اینکه خالص خرید حقیقی‌ها در نماد «فولاد» نیز بالغ بر ۳/ ۴میلیارد تومان  بود. حقوقی‌ها نیز به روال روزهای قبل، بیشترین خرید را در نماد «امید» به ثبت رساندند. این امر با جابه‌جایی‌ ۳/ ۱ میلیارد تومانی در مسیر حقیقی - حقوقی دنبال شد.

10-01

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس