ارزش معاملات یکی از شاخص‌های مهم برای جهت‌شناسی جریان نقدینگی به شمار می‌آید و جدول رتبه‌بندی شرکت‌ها از این منظر میزان توجه اهالی بازار (خرد و کلان) را به سهم‌های مختلف نشان می‌دهد. این میزان توجه می‌تواند جنبه مثبت و منفی داشته باشد. جنبه مثبت افزایش ارزش معاملات به هجوم تقاضا و عرضه از سوی سهامداران قبلی و جنبه منفی به سیل عرضه و حمایت از سوی خریداران شکل می‌گیرد. در میان شرکت‌های بورسی با بالاترین ارزش معاملات سالانه؛ نام سهام شرکت‌هایی به چشم می‌خورد که با وجود توجه بازار، بازدهی‌های خوبی را کسب نکرده‌اند. «خساپا»، «ذوب» و «خودرو» در میان این شرکت‌ها هستند.
از سوی دیگر بازدهی فصلی سهام یاد شده نیز نشان دهنده حرکت‌های کاملا متفاوت و بعضا جالب توجه است. برای مثال بازدهی سهام شرکت‌های خودروسازی بزرگ ایران‌خودرو از ابتدای سال تاکنون 15 درصد بوده است. سایپا نیز در این بازه زمانی زیان ۸/ ۱۸درصد دیده ‌است. این در حالی ا‌ست که عایدی فصل بهار «خودرو» و «خساپا» به ترتیب ۵/ ۰ و ۴/ ۲۱ درصد بوده‌است. مقایسه این شرایط با سهمی مثل «فولاد» با بازدهی سالانه ۱۳۳ درصد (تمام بازدهی‌های محاسبه شده با احتساب سود نقدی مجامع درنظر گرفته شده ‌است) در اولین فصل سال بسیار جالب است. سهم «فولاد» به‌عنوان پرچمدار سودآوری سالانه در میان ۱۰ شرکت دارای بیشترین ارزش معاملات؛ در فصل بهار بازدهی تنها ۳/ ۲ درصدی را کسب کرده ‌است. از سوی دیگر بازدهی سهامی چون «خصدرا» در این فصل به ۷۰ درصد می‌رسد و ریزش قیمت این سهم در فصول بعد بازدهی سالانه سهام این شرکت را به ۵۴ درصد رسانده‌ است. مثال دیگری از اهمیت زمان ورود به یک سهم به بازدهی سهام شرکت پتروشیمی زاگرس مربوط می‌شود. این شرکت در فصل بهار با احتساب سود نقدی که در فصل بهار تصویب شد، با زیان ۲/ ۲ درصد مواجه شد. این درحالی ا‌ست که بازدهی فصل تابستان، پاییز و یک‌ماه ابتدای زمستان برای سهم یاد شده به ترتیب ۷/ ۱۸، ۶/ ۴۰ و ۴/ ۹ درصد است. اطلاعات عنوان شده از آن جهت حائز اهمیت هستند که بدانیم تمام شرکت‌های یاد‌شده از منظر جذب نقدینگی دارای بهترین عملکرد در بازار بوده‌اند. یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر جلب توجه یک سهم در بورس، تبلیغات است. این تبلیغات اگر با موج نقدینگی همراه شود می‌تواند به اصطلاح منجر به داغ شدن معاملات سهام و افزایش ارزش معاملات شود. اتفاقی که با گسترش نفوذ فضای مجازی در میان تمام اقشار جامعه می‌تواند مانند شمشیر دولبه‌ عمل کند. اما تشخیص سره از ناسره در این فضا کار هر سرمایه‌گذاری نیست و در نبود یک مرجع قابل اتکا؛ امکان وسوسه با نگاه به تابلو قیمت برای تصمیم‌گیری می‌تواند معامله‌گران بورسی را به اشتباه و خطا بیندازد. زیان این‌گونه اشتباهات در بازار صعودی به دلیل جاماندن از سودآوری سهام رشدی و دارای پتانسیل بیش از پیش خود را نشان خواهد داد. نگاه کلان به بازار سهام و بررسی همه‌جانبه مولفه‌های تاثیرگذار بر اقتصاد و عملکرد شرکت‌ها و صنایع بورسی یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین کارهای لازم برای اتخاذ تصمیم درست در جهت سودآوری معقول و جا نماندن از جریان اصلی بازار سهام است. از سوی دیگر بررسی‌های دامنه‌دار و مستمر به دلیل ارائه یک فضای ذهنی کلان به مخاطب، وی را از درگیری با هیجانات و احتمالا خرید و فروش‌های چشم بسته برحذر می‌دارد.
رصد مداوم مولفه‌های کلان در سطح بین‌المللی و داخلی و ارائه گزارش‌های مستمر در این خصوص، یکی از مهمترین امکانات «دنیای بورس» برای رسیدن به چشم‌انداز هرچه نزدیک‌تر به واقعیت است. استفاده از این گزارش‌ها در کنار گزارش‌های تحلیلی شرکت‌های بورسی؛ ضریب خطای تصمیم‌گیری سرمایه‌گذار را تا حد قابل قبولی کاهش می‌دهد. کارنامه این تیم پس از گذشت یک سال موید اعتبار عبارت فوق است. علاقه‌مندان برای مطالعه این موارد با مراجعه به آدرس www.donyayebourse.com می‌توانند ضمن رصد آنها، امکانات و سابقه دیگر مطالب تحلیلی «دنیای بورس» را مشاهده کنند و برای بهره‌مندی از دیگر خدمات کامل این سایت با پرداخت هزینه‌ای مناسب ثبت‌نام کنند.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس