همان طور که در گزارش‌های پیشین «دنیای‌اقتصاد» آمده است حرکت ناهمسوی نماگرهای کل و هموزن بورس تهران به دلیل افزایش تقاضا در نمادهایی با ارزش بازار نسبتا بالا است. مروری بر ارزش بازار ۳۲۷ شرکتی که در بورس تهران فعالیت دارند، نشان می‌دهد رتبه اول تا سوم از نظر ارزش بازار به هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ارزشی حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان، فولاد مبارکه اصفهان با ۱۷ هزار میلیارد تومان و شرکت ارتباطات سیار ایران با ۱۶ هزار میلیارد تومان تعلق دارد. بر همین اساس، روز گذشته شاخص کل بورس بر شانه‌های این غول‌های بورسی نشست و به کمک این سه نماد حدود ۱۱۰ واحد ارتقا یافت.پس از انتشار گزارش عملکرد شرکت‌ها، تعدیل مثبت اغلب نمادهای فلزی و معدنی، از جمله تعدیل مثبت ۷۸ درصدی فولاد مبارکه انتظارات فعالان بازار سهام را برآورده کرد. علاوه بر تعدیل مثبت فولاد مبارکه شاهد تحقق ۵۵ درصدی سود پیش‌بینی شده این شرکت در نیمه نخست سال بودیم. به این ترتیب، سهام فولاد در هفته اخیر با اقبال بیشتر سهامداران همراه شد و قیمت این نماد نسبت به چهارشنبه هفته گذشته حدود ۱۲ درصد رشد کرد.

در ادامه انتشار گزارش عملکرد شرکت‌های بورسی، لیدر گروه خودرویی یعنی نماد سایپا تعدیل منفی ۲۰ درصدی خود را روی سامانه کدال قرار داد. سایپا در آخرین پیش‌بینی خود سود هر سهم را ۱۱۳ ریال عنوان کرد که نسبت به پیش‌بینی قبلی ۲۸ ریال کاهش یافته است. علاوه بر این، نماد سایپا برای ۶ ماه نخست امسال به‌رغم پیش‌بینی، زیانی ۲۴ ریالی را به سهامدارانش تحمیل کرد. بر این اساس، به نظر می‌رسد که با زیان‌دهی نماد سایپا، آخرین امیدها به گروه خودرویی ازدست‌رفته تلقی شد و حالا بورس‌بازان همچون تابستان معاملات خود را بیشتر در گروه کالایی بازار سهام متمرکز خواهند کرد.نکته دیگر حرکت رو به رشد اغلب نمادهای گروه پالایشی است که با افزایش حاشیه سود، در مدار صعودی قرار دارند و بازدهی مثبتی را نصیب سهامداران خود کرده‌اند. شاخص گروه پالایشی بورس تهران روز گذشته بیش از ۵/ ۰ درصد رشد نشان داد که بیشتر این رشد مرهون افزایش قیمت در نمادهای پالایش نفت سپاهان و پالایش نفت تهران بود.

در بازار چه گذشت

دیروز در بورس تهران حدود ۶۲۵ میلیون برگه بهادار از جمله سهم و سایر اوراق مالی در ۶۲ هزار ۸۹۷ نوبت معاملاتی در بین فعالان و سهامداران دست‌به‌دست شد. ارزش کل معاملات بورس نیز به میزان ۱۵۷ میلیارد تومان رقم خورد. از این میزان، حدود ۱۰۴ میلیارد تومان به معاملات خرد بازار سهام اختصاص یافت.دیروز، دو نماد فولاد کاوه جنوب کیش و فولاد مبارکه اصفهان پربیننده‌ترین نمادهای بورسی لقب گرفتند. علاوه بر این، نماد فولاد مبارکه با تاثیر مثبت ۷۰ واحدی بر شاخص، در صدر فهرست تاثیرگذارترین نمادها بر نماگر بورس قرار گرفت. در مقابل، دو نماد بزرگ گروه خودرویی یعنی سایپا و ایران‌خودرو با بیشترین تاثیر منفی حدود ۴۵ واحد از شاخص کل کاستند.همچنین، نماد معاملاتی پالایش نفت سپاهان با رشد قیمت ۴/ ۶ درصدی، بیشترین افزایش قیمت را در روز گذشته به ثبت رساند. بیشترین حجم و ارزش معاملات بورس تهران نیز به‌ترتیب به نام نماد سایپا و فولاد کاوه جنوب ثبت شد.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس