مدیرعامل این شرکت در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با اشاره به اینکه شرکت دوده صنعتی پارس یکی از ۴ شرکت تولید‌کننده انواع دوده صنعتی در کشور است، گفت: مجموع دوده تولیدی ۴ شرکت سالانه بالغ بر حدود یکصد هزار تن است در حالی که تقاضای داخلی چیزی حدود ۸۰ هزار تن برآورد می‌شود. یزدان نادری افزود: به همین دلیل شرکت‌ها در زمینه تصاحب بازار، رقابت ویژه‌ای دارند و در همین راستا شرکت‌ها به بازار تولید دوده با گریدهای خاص وارد شده‌اند و سعی در افزایش سهم خود در این بازار دارند.وی با اشاره به اینکه دوده صنعتی پارس به دلیل کیفیت مناسب تولید انواع گریدهای soft بخش قابل قبولی از بازار هدف خود را به صنعت تولید قطعات لاستیکی اختصاص داده است، اضافه کرد: این شرکت به‌طور متوسط از هر دو هزار و ۵۰۰ تن فروش ماهانه، یک‌هزار تن به صنایع تایر و یک هزار و ۵۰۰ تن به صنایع قطعه‌سازی اختصاص داده است.

وی درباره زیان این شرکت به دلیل مشکلات زیاد در سال ۹۵ گفت: زیان انباشته سال گذشته به رقم ۱۵ میلیارد تومان رسید. در حالی که عملکرد شرکت در سال ۹۱ سود خالصی بالغ بر ۹ میلیارد تومان را نشان می‌دهد. این اتفاق زمانی رخ ‌داد که هیچ رویداد خارجی نظیر تغییر بازار مصرف، تغییر تکنولوژی یا افزایش واردات رخ نداده بود. نادری افزود: در سال ۹۵ به دلیل عدم استفاده از ظرفیت‌های تولید و تولید با تیراژ پایین متحمل هزینه‌های جذب نشده و افزایش هزینه سربار هر واحد محصول شدیم که منجر به افزایش بهای تمام شده هر محصول تولیدی شد. به همین منظور از ابتدای سال جاری این شرکت تمام توان خود را برای استفاده حداکثری از ظرفیت هر دو خط تولید به کار گرفته است. وی تصریح کرد: وجود رقابت ناسالم در بازار و به تبع آن کاهش قیمت‌ها نیز منجر به ایجاد زیان عملیاتی شد که امری بی‌سابقه به شمار می‌آید. به این ترتیب یکی از بدترین سال‌های دوده صنعتی پارس رقم خورد.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۵ موجودی حساب شرکت ۲۰ میلیون تومان و بدهی شرکت حدود ۵۰ میلیارد تومان بود، گفت: در همین حال ۶ میلیارد تومان قبوض آب و برق و گاز که در گذشته پرداخت نشده و معوق بود و همچنین یک میلیارد تومان بدهی به صندوق بازنشستگان را شاهد بودیم. وی افزود: در این ۸ ماه قریب به بالای ۲۲ میلیارد از بدهی‌های معوق شرکت تسویه شده ‌است.مدیرعامل دوده صنعتی پارس حضور واسطه‌ها را یکی از بزرگترین مشکلات تولیدکنندگان دانست و گفت: یکی از برنامه‌های اصلی شرکت در سال ۹۶، حذف نقش واسطه‌ها در امر خرید و فروش بود. عقد قرارداد مستقیم با مصرف‌کنندگان اصلی دوده یکی از برنامه‌های اصلی برای حذف واسطه‌های فروش بوده است. وی افزود: در همین راستا، لاستیک بارز به‌عنوان یکی از مشتریان اصلی، با ما قرارداد ۸ هزارتنی خرید دوده در ۸ ماه نخست سال منعقد کرده ‌است که این قرارداد با تمدید ۴ هزار تنی تا پایان سال به ۱۲ هزار تن در سال خواهد رسید.نادری اضافه کرد: درخصوص تامین بلند‌مدت مواد اولیه و حذف واسطه‌ها مکاتباتی با شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی داشته‌ایم که امیدوارم در آینده نزدیک موضوع تامین خوراک مورد نیاز از مراکز اصلی میسر شود.

وی در زمینه صادرات گفت: در فاز کوتاه‌مدت شرکت برنامه‌ای برای صادرات ندارد. شرکت‌های رقیب نیز اغلب مازاد تولید داخلی را صادر می‌کنند. اما دوده صنعتی پارس به دلیل مزیت قیمت فروش داخلی نسبت به صادرات، متمرکز بر بازار داخل است و در همین راستا برنامه‌ای برای افزایش تولید و ورود به صنایع جدید را در دستور کار دارد. وی تولید دوده مرغوب که در این بخش به P-TYPE معروف هستند که کربن بیشتر و ناخالصی کمتری دارند را از برنامه‌های شرکت ذکر کرد و گفت: تولید این گرید دوده تخصصی‌تر و نیازمند تجهیزات و مطالعات بیشتر است. وی اضافه کرد: برای تامین تجهیزات حتی سرمایه‌گذار هم داریم اما به‌نظر می‌رسد شرکت توانایی تجهیز خطوط تولید به منظور تولید این گرید خاص دوده را داشته باشد.

مدیرعامل دوده صنعتی پارس میزان تولید و فروش با امکانات فعلی را برنامه کوتاه‌مدت شرکت برای خروج از زیان دانست و گفت: ظرفیت اسمی کارخانه ۳۰ هزارتن در سال است که برنامه و بودجه مصوب مقدار تولید ۲۶ هزار تن را در سال‌جاری داریم. وی افزود: حدود ۱۴هزار تن تولید انواع گرید دوده در ۶ ماه نخست سال محقق شده‌است و برنامه داخلی ترسیم شده که براساس آن تولید ۳۰ هزار تن انواع محصولات را در دست داریم.وی با اشاره به اینکه شرکت در نیمه نخست سال به دلیل پایین بودن درخواست‌ها در ماه‌های فروردین و اردیبهشت تولید کمتری نسبت به نیمه دوم سال دارد و به همین دلیل رسیدن به برنامه تولید پیش‌بینی شده ۳۰ هزار تنی در داخل شرکت دور از انتظار نیست، گفت: با این حجم از تولید و فروش می‌توانیم تا پایان سال از زیان خارج شویم.

مدیرعامل دوده صنعتی پارس با تاکید بر اینکه تکنولوژی ماشین‌آلات خط تولید شرکت مربوط به سال ۱۹۶۰ و بسیار قدیمی هستند و مصرف بالای مواد اولیه برای تولید هر تن دوده از اثرات جانبی قدیمی بودن خطوط تولید است، گفت: در خطوط تولید جدید به ازای هر تن تولید دوده ۷/ ۱ تن مواد مصرف می‌شود حال آنکه با وضعیت موجود برای تولید هر تن دوده حدود ۱/ ۲ تن مواداولیه مصرف می‌کنیم که قیمت تمام‌شده تولید را افزایش می‌دهد به‌نحوی که در شرایط فعلی نقطه سربه سر تولید شرکت به حدود ۲۲ هزار تن می‌رسد.وی با اشاره به اینکه اولویت شرکت در میان‌مدت ارتقای تکنولوژی خطوط تولید است، افزود: به همین منظور طرح توجیهی افزایش سرمایه ۳۵ میلیارد تومانی تهیه شده که در حال بررسی است. ۲۰ میلیارد تومان از این میزان افزایش سرمایه به نوسازی خطوط تولید اختصاص یافته که در این زمینه (با شرکت‌های اروپایی برای خرید ماشین‌آلات مذاکراتی انجام شده‌است) همچنین ۱۵ میلیارد تومان هم برای سرمایه در گردش شرکت اختصاص خواهد یافت.

 نادری همچنین انتشار صکوک را از دیگر راه‌های ورود سرمایه به شرکت دانست و گفت: برای انجام این کار در ابتدا دو مشکل بر سر راه شرکت وجود دارد که باید رفع شود. مشکل ترازنامه‌ای و زیان مجموعه که با برنامه فروش دفتر مرکزی شرکت در تهران و پیش‌بینی کسب سود خالص شرکت در سال ۹۶، زیان انباشته شرکت با شناسایی درآمدهای عملیاتی و غیر‌عملیاتی در پایان سال صفر می‌شود. همچنین مزایده فروش ملک دفتر مرکزی در حال انجام بوده و احتمال فروش درون گروهی نیز وجود دارد.  وی افزود: در مرحله بعدی صحبت‌هایی با شرکت سرمایه‌گذاری بانک پارسیان مبنی بر انتشار صکوک به ارزش ۳۰ تا ۳۵ میلیارد تومان از طریق اجاره دادن سند کارخانه شده‌است که به‌عنوان یک راه جایگزین می‌تواند مطرح شود.

وی در ادامه با اشاره به افزایش تولید به جای تعدیل نیرو برای کاهش هزینه‌ها افزود: افزایش میزان تولید ماهانه از ۷۰۰ تن دوده در سال ۹۵ به ۲هزار و ۸۰۰ تن در سال ۹۶ به همین منظور صورت گرفته است. وی گفت: شرکت در صورت تامین خوراک حتی توان تولید ماهانه ۳ هزار و ۲۰۰ تن دوده را نیز دارد که برای این میزان تولید نیازمند ۷ هزار تن مواداولیه هستیم که در بهترین حالت ۵/ ۷ میلیارد تومان نقدینگی لازم دارد. وی تصریح کرد: با توجه به دوره بازگشت ۳ ماهه وجوه؛ برای این میزان تولید نیازمند ۵/ ۲۲ میلیارد تومان نقدینگی در شرکت هستیم که امید است با موافقت برای طرح توجیهی افزایش سرمایه، تمامی این مشکلات برطرف شود.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس