در این نشست معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس ضمن اعلام علل عدم گشایش ۴۰نماد بورسی و فرا‌بورسی، زمان تصمیم‌گیری درباره این نمادها را به پس از عملیاتی شدن دستورالعمل جدید موکول کرد. حسن امیری افزود: به‌عنوان مثال یکی از اقدامات مهم اخیر سازمان بورس موضوع نحوه توقف و گشایش نماد‌ها بود. وی ادامه داد: این دستاورد بزرگ نوع نگرش به بازار سرمایه را تغییر می‌دهد و توجه و تاکید ما از این پس به نقد‌شوندگی معطوف می‌شود.

معاون نظارت بر ناشران و بورس‌ها با بیان اینکه تدوین اصلاح این دستور‌العمل ۵ ماه به طول انجامید و اکنون از سوی سازمان بورس به نهاد‌های مرتبط ابلاغ شده است، ادامه داد: همان‌گونه که در مرحله تدوین از صاحب‌نظران کسب نظر کردیم طبیعتا در مرحله اجرا نیز کمک‌ها و ایده‌های فعالان بازار سرمایه می‌تواند به عملکرد بهتر ما منجر شود. وی با تاکید بر اینکه نحوه توقف و بازگشایی نماد‌ها به‌صورت مکانیزه انجام می‌شود، ادامه داد: این اقدام شفافیت بیشتر بازار سرمایه را به همراه دارد و از اعمال نظر سلیقه‌ای جلوگیری می‌کند. امیری با اشاره به اینکه یکی از نکات مهم قابل توجه این دستور‌العمل نحوه اطلاع‌رسانی شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه است، افزود: نحوه اطلاع‌رسانی شرکت‌ها در طبقه‌بندی آنها موثر است و بنگاه‌های اقتصادی که اطلاعات مالی آنها با اشکال مواجه باشد نشانه‌گذاری می‌شود و در تابلوی ویژه با رنگ قرمز نمایان خواهد شد و از این طریق هشدار لازم به سرمایه‌گذاران داده می‌شود.

عضو هیات‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: این اقدام سبک و نحوه مدیریت شرکت‌ها را شفاف‌تر و مسوولیت‌پذیری و پاسخگویی مدیران را افزایش می‌دهد و اطلاعات مالی صحیح روی تارنمای کدال منتشر می‌شود.وی با اشاره به اینکه افکار عمومی و بازار سرمایه با بازخورد‌های مثبت و منفی عملکرد شرکت‌ها را شفاف تر خواهد کرد، گفت: این رویکرد وظیفه شرکت‌های سرمایه‌گذاری و تحلیلگرها را بیش از گذشته پر‌رنگ‌تر خواهد کرد و می‌توانیم امیدوار باشیم تحلیل نقش بیشتری در داد‌و‌ستد سهام ایفا کند. امیری ادامه داد: اصلاح دستور‌العمل توقف و بازگشایی نمادها از حبس نقدینگی جلوگیری خواهد کرد و سرمایه‌گذاران می‌توانند سهام خود را به سرعت به وجه نقد یا سهام دیگری تبدیل کنند.وی در پایان تاکید کرد: در این راه سازمان بورس از ایده‌ها و نظرات تخصصی همه صاحب‌نظران بازار سرمایه استقبال می‌کند.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس