روند داد‌و‌ستدها به ویژه از لحاظ افت ارزش معاملات خرد به کمتر از صد میلیارد تومان، حکایت از ضعف بازار داشت.بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته در سه روز فعالیت خود با کاهش ۳۹۰ واحدی شاخص کل (معادل ۵/ ۰ درصد) مواجه شد. بخشی از معامله‌گران در هفته گذشته به دلیل دو روز تعطیلی ابتدای هفته در بازار حضور نداشتند و این مساله باعث ضعف معاملات سهام شد. در همین حال بازار سهام، متاثر از فضای سیاسی بین‌المللی به ویژه موضوع برجام بود.در همین حال بازار سهام هفته گذشته با خبرهای مناسبی نیز مواجه بود. رشد بهای برخی از فلزات و افزایش نرخ دلار موجب شد برخی از شرکت‌های صادر‌کننده و تولید‌کنندگان فلزات با احتمال گزارش‌های بهتری مواجه باشند.

در این شرایط بازار سهام پس از آنکه روزهای دوشنبه و سه‌شنبه با افت شدید مواجه شد، روز چهارشنبه با رشد ۷۴ واحدی شاخص کل به رقم ۸۵ هزار و ۴۳۰ واحد رسید. موضوعی که بخشی از کاهش روزهای قبل بازار را جبران کرد.در بازار روز چهارشنبه معاملات سهام در نماد آسان پرداخت پرشین، ارتباطات سیار ایران و ایران خودرو بیشترین تاثیر مثبت را در محاسبه شاخص کل بورس داشتند.در مقابل، معاملات در نماد شرکت‌های نفت و گاز تامین، آلومینیوم ایران، معدنی و صنعتی گل‌گهر و فولاد مبارکه اصفهان بیشترین تاثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

در بازار روز چهارشنبه اعلام شد که عرضه اولیه نماد لیزینگ ایران و شرق امروز (شنبه) انجام می‌شود. در ادامه سیاست‌های سرمایه‌گذاری تدبیر و ستاد اجرایی فرمان امام (ره)مبنی بر بورسی کردن شرکت‌های تابعه این شرکت نیز راهی تابلو می‌شود تا در کنار ریشمک دومین عرضه اولیه این گروه در سال جاری باشد. ریشمک هفته گذشته همچنان با صف خرید همراه بود. آگهی عرضه اولیه سهام شرکت لیزینگ ایران و شرق به روش ثبت سفارش برای روز‌ شنبه ۱۵ مهرماه منتشر شد.روز چهارشنبه در بازار دوم بورس تهران که با معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، بیش از ۲۰ میلیون سهم گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان به ارزش بیش از ۵/ ۲میلیارد تومان به کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده انتقال یافت. همچنین ۲۰ میلیون سهم سرمایه‌گذاری غدیر به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان کد به ‌کد شد.

در بازار فلزات بهای هر تن مس به رقم ۶ هزار و ۷۱۰ دلار رسیده است. بهای روی و سرب نیز به ترتیب ۳هزار و ۲۹۱ دلار و ۲ هزار و ۵۸۵ دلار(در هرتن) گزارش شده است. در بازار سنگ‌آهن نیز قیمت سنگ‌آهن وارداتی در چین در ثبات است و آخرین قیمت خلوص ۶۲ درصد ۳۵/ ۶۱ دلار در هر تن خشک سی‌اف‌آر شنیده شده است. در بورس سنگاپور نیز قیمت قرارداد سنگ‌آهن نوامبر ۵۰ سنت افت داشت و ۴/ ۶۲ دلار در هر تن خشک سی‌اف‌آر ثبت شد.بازار چین در تعطیلات است و فعالیتی ندارد. از این رو احتمالا قیمت در این محدوده ثابت می‌ماند. شاید پس از تعطیلات خرید‌ها در چین بالا برود، چون موجودی کارخانه‌ها در یک هفته تعطیلی بازار کاهش می‌یابد. از این رو برخی امیدوارند این افزایش خرید از بازار حمایت کند.

در تحولات دیگر بازار، پنج شرکت بورسی و فرابورسی مجوز افزایش سرمایه را از سازمان بورس از یک محل گرفتند. بیمه ما که در ۲۱ مرداد سال جاری برنامه افزایش سرمایه ۵۰ درصدی را اعلام کرده بود، توانست مجوز آن را از سازمان بورس از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی بگیرد تا سرمایه ۱۰۰ میلیارد تومانی فعلی را به ۱۵۰ میلیارد تومان برساند. همچنین داروسازی جابر ابن حیان مجوز افزایش سرمایه ۲۰۰ درصدی را از سازمان بورس گرفت تا سرمایه فعلی را به ۴/ ۱۱۳ میلیارد تومان برساند.

«دجابر» ۸/ ۳۷ میلیارد تومانی، از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی و با هدف اجرای پروژه بازسازی و نوسازی خط تولید، جبران مخارج سرمایه‌گذاری پروژه جامدات و مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌پذیر انجام می‌دهد.پتروشیمی زنجان نیز که با سرمایه ۹/ ۱۶۶ میلیارد تومانی در فرابورس حضور دارد، با اخذ مجوز افزایش سرمایه ۱۱۰ درصدی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی، می‌تواند سرمایه را به ۳۵۰ میلیارد تومان برساند.

تامین مالی ۱/ ۱۸۳ میلیارد تومانی «زنجان» با هدف اجرای پروژه کارخانه اوره و آمونیاک و تامین نظر بانک عامل به منظور پرداخت تسهیلات ارزی و ریالی برای خرید ماشین‌آلات و تاسیسات صورت می‌گیرد. در همین حال، گروه صنایع بهشهر مجوز افزایش سرمایه ۱۵ درصدی از دو محل جذاب سود انباشته و مطالبات سهامداران و آورده نقدی را از سازمان بورس گرفت«وصنا»، ۶۰۰ میلیون تومان را از سود انباشته و ۴/ ۲۳ میلیارد تومان را نیز از مطالبات سهامداران و آورده نقدی با هدف ارتقای سرمایه‌گذاری‌ها و سطوح سودآوری شرکت تامین می‌کند تا سرمایه فعلی را به ۱۸۰ میلیارد تومان برساند.

همچنین شیشه دارویی رازی نیز توانست مجوز افزایش سرمایه ۷۰ درصدی را از سازمان بورس بگیرد تا ۸۵ میلیارد تومانی شود. تامین مالی «کرازی» بورسی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی و با هدف اصلاح ساختار مالی و جبران مخارج سرمایه‌گذاری انجام شده، صورت می‌گیرد.در گروه فولادی معاون بهره‌برداری فولاد مبارکه با بیان رشد ۱۳و ۱۵ درصدی تولید آهن اسفنجی و فولاد خام در ۶ ماه اول سال جاری، وضعیت تولید دو زیرمجموعه را اعلام کرد.مختار بخشیان از رسیدن به رشد تولید ۱۳ درصدی آهن‌اسفنجی و ۱۵ درصدی تولید فولاد خام فولاد مبارکه در ۶ ماه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.

در گروه فلزی عرضه بلوک ۱۵ درصدی آلومینیوم‌ ایران‌ روز چهارشنبه هم بی‌نتیجه ماند. بعد از عدم انجام عرضه دو بلوک ۱۵ و ۲۰ درصدی از سهام آلومینیوم‌ ایران‌ در ۱۲ شهریور و ۴‌مهر توسط دو شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران و مهر اقتصاد به دلیل عدم صلاحیت خریداران، برای دومین بار بلوک ۱۵‌درصدی آماده عرضه توسط «وتوصا» باز هم بی‌نتیجه ماند.

در گروه پتروشیمی روز چهارشنبه «تاپیکو» پس از برگزاری مجامع عادی سالانه تقسیم سود نقدی ۱۰۰ریالی و مجمع فوق‌العاده تصویب افزایش سرمایه ۸۷ درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران، با تعادل نسبی بازگشایی شد.در گروه خودرویی تولید خودرو ۱۳ درصد افزایش یافت. شهریور ماه امسال تولید انواع خودرو به‌طور میانگین ۱/ ۱۳درصد افزایش یافت. در این مدت تولید انواع خودرو از ۹۳ هزار و ۵۸۷ دستگاه در شهریور ماه سال گذشته به ۱۰۵ هزار و ۸۴۳ دستگاه رسید. تولید انواع سواری با رشد ۶/ ۱۴ درصدی همراه بوده است و از ۸۵ هزار و ۷۸۵ دستگاه در شهریور‌ماه ۱۳۹۵ به ۹۸ هزار و ۲۷۳ دستگاه افزایش یافت.

در معاملات آخرین روز هفته گذشته نمادهای شرکت‌های سرمایه‌گذاری نفت و گاز پتروشیمی تامین، اوراق اختیار فروش تبعی تاپیکو، حق‌تقدم خرید سهام سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، حق‌تقدم خرید سهام گروه صنایع سیمان کرمان، حمل‌ونقل بین‌المللی خلیج‌فارس، از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی شدند.در مجموع بازار روز چهارشنبه بازاری متعادل با شاخص مثبت بود که در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) در بورس به ۱۴۶ میلیارد تومان و در فرابورس به ۱۳۹‌میلیارد تومان بالغ شد. با این کارنامه در کل هفته ارزش معاملات به ۶۳۳ میلیارد تومان بالغ شد. شاخص‌کل نیز در کل هفته ۳۹۰ واحد عقب‌نشینی کرد تا بازدهی بازار سهام از ابتدای سال تا‌کنون به ۶/ ۱۰ درصد برسد.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس