دنیای اقتصاد - فاطمه اسماعیلی: روز گذشته شاخص کل بورس تهران با ۱۴۸ واحد رشد در مرز ورود به کانال ۷۷ هزار واحدی قرار گرفت. نماگر این بازار در حالی که در میانه معاملات از کانال ۷۷ هزار واحدی عبور کرده بود، تحت تاثیر افزایش فشار فروش سهامداران درصدی به‌ویژه در گروه‌های وابسته به بازارهای کالایی وارد مسیر نزولی شد و با قرار گرفتن در سطح ۷۶ هزار و ۹۷۵ واحدی به کار خود پایان داد.

فروش درصدی‌ها مانع رشد قیمت سهام

همان‌طور که در گزارش‌های پیشین «دنیای‌اقتصاد» گفته شد، نیاز به نقدینگی بالای سهامداران سبب شده تا هر گونه رشد قیمتی در بازار سهام با افزایش فشار فروش مواجه شود. این فشار فروش از سوی سهامداران درصدی در گروه‌های وابسته به بازارهای کالایی به وضوح قابل مشاهده است. با وجود رشد قیمت‌های جهانی در روزهای اخیر، سهام شرکت‌های کالایی افزایش قابل توجهی را (تحت تاثیر غلبه عرضه) به خود ندیدند. به‌عنوان مثال در نماد «فملی» صندوق بازنشستگی از اواسط بهمن بیش از ۱۷ میلیون سهم به فروش رسانده است. «کروی» نیز دیگر نمادی است که از عرضه‌های سهامداران درصدی بی‌نصیب نمانده و از اواسط بهمن فروش بیش از یک میلیون سهمی را از سوی سرمایه‌گذاری سایه‌گستر شاهد بوده است. شرکت نیروترانسفو صبا نیز ۹۴۰ هزار سهم «فسرب» را از چهارشنبه هفته گذشته تا پایان معاملات روز یکشنبه هفته جاری عرضه کرده است. این فروش‌ها نه تنها در نمادهای وابسته به کالایی‌ها بلکه طی یکی دو هفته اخیر در گروه انبوه‌سازی نیز مشاهده شد. این گروه هر چند روزهای مثبتی را تجربه می‌کند اما فشار فروش‌های قابل‌توجهی را به خود دیده است. در این راستا «ثعمرا» از اواسط بهمن، شاهد فروش بیش از ۸/ ۵ میلیون سهم خود از سوی سرمایه‌گذاری شاهد بوده است. روز یکشنبه بیش از ۳۵۳ هزار سهم «ثاباد» نیز از سوی سرمایه‌گذاری عمران و حمل‌و‌نقل تامین عرضه شد. شرکت پیشگامان عمران و توسعه استان آذربایجان نیز از چهارشنبه هفته گذشته تا کنون حدود ۵/ ۳میلیون سهم «ثاژن» را به فروش رسانده است. «ثشرق» از دیگر نمادهای گروه انبوه‌سازی است که بیش از ۱/ ۱ میلیون سهم آن از سه‌شنبه هفته گذشته تاکنون از سوی شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه گل‌گهر در بازار عرضه شده است ( مقدار فروش این سهم‌ها تا پایان معاملات روز یکشنبه هفته جاری محاسبه شده است).

اقبال جهانی کالایی‌ها

بازارهای جهانی پس از جهش قابل توجه روز جمعه، دیروز نیز روند مثبتی را طی کردند. موضوعی که عامل حمایت از نمادهای وابسته به بازارهای کالایی شد. بر این اساس دیروز مس با رشد بیش از ۱۰۰ دلاری همراه شد و سطح ۶۲۰۴ دلاری را لمس کرد و پس از آن تا حدودی برگشت و در سطح ۶۱۵۸ دلار (در ساعت ۱۴ روز دوشنبه) قرار گرفت. در این خصوص می‌توان به دو رویداد تاثیرگذار بر روند قیمتی این فلز اساسی اشاره کرد. بر این اساس تداوم اعتصابات کارگری و ناآرامی‌‌ها در بزرگ‌ترین معدن مس (معدن مس اسکوندیدا شیلی که با تولید سالانه ۹۲۷ هزار تن مس،۵ درصد از مس جهان را به بازار مصرف روانه می‌کند) و همچنین تعطیلی دومین معدن بزرگ جهان در اندونزی و توقف صادرات این معدن به خاطر برخی قوانین دولتی (عدم توافق برای کسب مجوز معدن) شوک‌هایی در سمت عرضه این فلز اساسی ایجاد کرد و زمینه‌ساز رشد قیمتی مس در روز گذشته شد. در عین حال روز گذشته وزارت حفاظت از محیط‌زیست چین (MEP) با ارائه پیش‌نویس سند سیاستی، تولیدکنندگان فولاد و آلومینیوم را مجبور کرد تا تولیدات خود را ۵۰ درصد کاهش دهند. در عین حال در این سند که در راستای مقابله با آلودگی هوا ارائه شده است، به ممنوعیت تولید زغال‌سنگ (به‌عنوان یکی از مهم‌ترین درگاه‌های این کشور) و برخی کودهای گیاهی اشاره شد. از آنجایی که یکی از روش‌های تولید سنگ‌آهن در چین استفاده از زغال‌سنگ به‌عنوان ماده اولیه است، سیاست مذکور به رشد قیمتی این کالا شتاب بیشتری داد. بر این اساس فولاد در معاملات روز گذشته بورس شانگهای ۵/ ۴ درصد رشد کرد و قیمت فیوچرز سنگ آهن دیروز با ۶ درصد رشد قیمت به بالاترین سطح در ۳ سال گذشته (از دسامبر ۲۰۱۳) رسید. روی نیز دیروز با رشد حدود ۵/ ۰ درصدی به ۲۹۵۸دلار در هرتن رسید.

تسری فضای مثبت در خودرو‌یی‌ها

خودرویی‌ها با تبعیت از فضای مثبت ایجاد‌شده ناشی از سخنان روز گذشته مدیران عامل ایران‌خودرو و سایپا در حاشیه چهارمین همایش بین‌المللی صنعت خودرو روز گذشته معاملات مثبتی را تجربه کردند به‌طوری که بیشترین حجم و ارزش معاملات دیروز بورس تهران به این گروه اختصاص پیدا کرد. مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا روز گذشته خبر از عرضه اوراق «سراتو» در بازار بورس داد. فروش سهام سایپا دیزل تا پایان سال، طراحی برند دوم قطعات یدکی در کشور، طی شدن مراحل نهایی قرارداد سایپا و سیتروئن، برنامه‌ریزی برای عرضه سالانه یک خودروی جدید، انتشار ۶۰۰میلیارد تومان اوراق مرابحه جدید در هفته آینده و افزایش ۱۱ تومانی سود تلفیقی سایپا از محل فروش سایپای کاشان از دیگر خبرهایی بود که مورد توجه سهامداران این نماد بورسی قرار گرفت. مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو نیز در این همایش از انعقاد قرارداد با یک کنسرسیوم طراحی ایتالیایی - آلمانی به‌عنوان مهم‌ترین قرارداد خودرویی کشور خبر داد. بر این اساس نماد معاملاتی شرکت سایپا که عنوان لیدری گروه خودرو را نیز در اختیار دارد، دیروز تاثیر ۲۶واحدی بر رشد شاخص را بر عهده داشت. در عین حال معامله بیش از ۴۲ میلیون سهمی در نماد «خساپا» به ارزش بیش از ۲/ ۵ میلیارد تومان سبب شد تا بیشترین حجم و ارزش معاملات روز دوشنبه بورس تهران در اختیار این نماد خودرویی قرار گیرد. «خودرو» نیز با رشد قیمت ۲۵/ ۰ درصدی به معاملات خود پایان داد. معاملات مثبت این دو نماد به دیگر خودرویی‌ها و همچنین برخی نمادهای قطعه‌ساز تسری پیدا کرد، به‌طوری که حدود ۶۰ درصد از نمادهای فعال این گروه در محدوه مثبت نوسان کردند. شاخص گروه خودرو نیز پس از چند روز افت پی‌در‌پی، روز گذشته با ۸۵ واحد رشد (معادل ۴۸/ ۰ درصد) در سطح ۱۷هزار و ۷۵۸ واحدی قرار گرفت.

نماگر بورس تهران معاملات روز دوشنبه را با رشد ۲/ ۰درصدی به پایان رساند و در عدد ۷۶ هزار و ۹۷۵ واحدی قرار گرفت. بورس تهران در پایان معاملات روز دوشنبه (با کسر معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) شاهد دادوستد ۶۵۰ میلیون سهمی در بیش از ۴۹ هزار نوبت معاملاتی بود تا ارزش کل معاملات این روز بازار سهام به حدود ۱۴۱ میلیارد تومان بالغ شود. همان‌طور که اشاره شد معاملات مثبت بر روی نمادهای وابسته به بازارهای کالایی بیشترین نقش در رشد شاخص را بر عهده داشتند. بر این اساس دیروز نماد معاملاتی شرکت‌های ملی صنایع مس ایران، معدنی و صنعتی گل‌گهر و معدنی و صنعتی چادرملو بیشترین تاثیر بر رشد شاخص به میزان ۱۴۰ واحد برعهده داشتند. معاملات مثبت در نماد «خساپا» نیز به رشد بیش از ۲۶ واحدی نماگر بورس تهران انجامید. از نکات مورد‌توجه معاملات دیروز بورس تهران رشد نماد معاملاتی گروه دارویی برکت در هفتمین روز از حضور در تابلوی معاملاتی بورس تهران بود. به این ترتیب «برکت» از کف قیمتی فاصله گرفت و تا حدودی مثبت شد؛ رشد قیمتی که عمدتا به دلیل خریدهای قابل‌توجه شرکت گروه توسعه اقتصادی تدبیر در این نماد دارویی رخ داده است. این نهاد حقوقی از سه‌شنبه هفته گذشته تاکنون حدود ۳۴ میلیون سهم «برکت» را خریداری کرده است.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس