دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران در ادامه روند اصلاحی خود، روز گذشته نیز افت کرد و با کاهش ۴۶۹ واحدی شاخص در نیمه ۷۷ هزار واحد متوقف شد. با وجود افت نماگر بورس تهران در روز گذشته انتظار می‌رود در ادامه و با فروکش هیجانات، سه رویداد مهم در بازار سهام رخ دهد. نخستین امر، تضعیف لیدر محوری بازار سهام خواهد بود که در کنار آن توجه بیشتر به تحلیل‌ها به جای هیجان و همچنین غالب شدن نگاه بلندمدت در سرمایه‌گذاری‌ها را می‌توان به‌‌عنوان سه تغییر اساسی و مثبت بازار سهام در آینده
ارزیابی کرد.

گروه بورس - فاطمه اسماعیلی: بورس اوراق بهادار تهران در ادامه روند ریزشی و اصلاحی خود، روز گذشته نیز افت کرد و با کاهش 469 واحدی شاخص و رسیدن این متغیر به نیمه 77 هزار واحد به کار خود پایان داد. ادامه افت قیمت و افزایش فشار فروش در سهام گروه لیدر بازار یعنی شرکت‌های خودرویی موجب شد تا شرکت‌ها و صنایع دیگر هم روند منفی به خود بگیرند. اما روند کلی بازار نسبت به روز شنبه اندکی متعادل‌تر بود و نویدبخش این بود که بورس در حال توقف روند اصلاحی خود است. در مجموع انتظار می‌رود در ادامه و با فروکش هیجانات، سه رویداد مهم در بازار سهام رخ دهد. نخستین امر، تضعیف لیدرمحوری بازار سهام خواهد بود که در کنار توجه بیشتر به تحلیل‌ها به جای هیجان و همچنین غالب شدن نگاه بلندمدت در سرمایه‌گذاری‌ها، سه تغییر اساسی و مثبت بورس در آینده ارزیابی می‌شوند.

از نکات مثبت بازار روز گذشته سبک‌تر شدن صف‌های فروش بود؛ چرا‌که حکایت از وجود خریدار و انجام معاملات داشت. موضوعی که مهر تاییدی بر سناریوی عدم بازگشت بورس به وضعیت رکودی دارد. علاوه بر این، بخشی از صف‌های روز گذشته بورس تهران به حقوقی‌ها اختصاص پیدا کرد. در عین حال، معاملات دیروز این احتمال را تقویت کرد که خریدارانی که طی روزهای گذشته به دنبال فرصتی برای ورود به بازار بودند، از اصلاحات قیمتی استفاده کرده و با شناسایی فرصت‌های خرید وارد بازار شوند. البته باید توجه داشت هنوز سهامدارانی وجود دارند که به‌صورت هیجانی تصمیم گرفته و انتظار سود بالایی در بازار دارند که طبیعتا در مدت زمانی کوتاهی از بازار خارج خواهند شد.

از نکات قابل توجه دیگر بازار در روز گذشته سبک شدن صف‌های فروش در صنعت لیدر بازار یعنی گروه خودرو بود که انتظار می‌رود به جهت روان بودن معاملات، صف‌های فروش باقیمانده جمع شوند و با انجام اصلاحات قیمتی در نمادهای این گروه، توجه سهامداران به سمت سایر سهم‌ها متمایل شود. اما مساله دیگری که کارشناسان به آن توجه دارند پایان لیدرمحور بودن بازار در آینده‌ای نزدیک است. در عین حال گفته می‌شود بورس تهران به دلیل جهش‌های تند و پرشتاب خود در سال گذشته اکنون وارد فاز اصلاحی شده و با توجه به اینکه خبر منفی خاصی وجود ندارد، بازار سرمایه به زودی روند اصلاحی خود را متوقف کرده و به مدار مثبت باز می‌گردد.


منطقی‌تر شدن روند معاملات

شهریار شهمیری، کارشناس بازار سهام به سه نکته مثبت در بازار روز گذشته اشاره کرد و گفت: روز گذشته شاهد رشد حجم معاملات بودیم که نشان از این موضوع دارد که طی روزهای آینده معاملات در بورس تهران روندی منطقی‌تر به خود خواهد گرفت. در عین حال به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران با نگاهی تحلیلی‌تر به بازار آمده و مبادرت به خرید سهام می‌کنند.وی با تاکید بر اینکه نمی‌توان همیشه انتظار بازار مثبتی را داشته باشیم، اضافه کرد: متاسفانه به دلیل اینکه حجم بالایی از معاملات توسط حقیقی‌ها انجام می‌شود، تمام اتفاقات سیاسی و غیرسیاسی همچون سخنان رئیس کل بانک مرکزی بر رفتار هیجانی سهامداران تاثیر گذاشته و بازار را تا حدودی متلاطم می‌کند، اما انتظار می‌رود با ثبات بیشتر در فضای اقتصادی و همچنین جذابیت بیشتر بورس تهران در مقایسه با سایر بازارهای رقیب، رونق این بازار حفظ شود.

این کارشناس بازار سهام ادامه داد: کاهش ریسک‌های سیاسی و نگاه‌های مثبت به آینده از عوامل دیگری است تا در انتظار سال مثبتی در بورس ایران باشیم. همچنین باید توجه داشت با نزدیک شدن به فصل مجامع و تحقق سودهای پیش‌بینی شده می‌توان انتظار مسیری متفاوت در بازار را داشت. وی ورود جریان نقدینگی به بازار را یکی از عوامل مهم همیشگی دانست و گفت: در حال حاضر بورس تهران از پتانسیل بالایی برای ورود نقدینگی برخوردار است. این موضوع باعث می‌شود تا صف‌های فروش در مقابل حجم معاملات رقم بالایی نداشته باشند.


پایان لیدرمحوری بورس تهران

شهمیری به پایان لیدرمحوری بودن بورس تهران نیز اشاره و عنوان کرد: متاسفانه یکی از نکات منفی همیشگی بازار سهام ایران لیدر بودن برخی صنایع بود. این نکته منفی در حالی بر دیگر نمادهای بازار سایه انداخته است که پشت آن هیچ منطق و استدلالی وجود ندارد؛ اما ریزش نمادهای گروه لیدر، به‌صورت دومینویی اکثر نمادهای موجود در دیگر صنایع را منفی می‌کند. با توجه به روند معاملات در روز گذشته می‌توان انتظار داشت طی آینده‌ای نزدیک تحلیل‌ها عمیق‌تر و منطقی‌تر شده و با ورود سهامدارانی که با دید تحلیلی‌ وارد بازار شده‌اند، اثر لیدرها کمرنگ‌تر شود.


نگاه سهامداران بلندمدت می‌شود

وی همچنین با اشاره به این موضوع که در حال حاضر بیشترین حجم نقدینگی بورس تهران به سرمایه‌گذارانی که با نگاه کوتاه‌مدت وارد بازار شده‌اند اختصاص دارد، خاطرنشان کرد: بازار این روزها نشان داد که نگاه سرمایه‌گذاران در حال تغییر است و حال تحلیلگران با یک نگاه بلندمدت وارد بازار می‌شوند. به بیان دیگر هر چه نقدینگی بازار به دنبال عرضه سهام جدید، افزایش گنجایش بازار یا هر عامل دیگری بیشتر شود، نگاه سهامداران نیز نگاهی بلندمدت خواهد شد.


در بازار یکشنبه چه گذشت؟

در پایان معاملات روز گذشته (یکشنبه 29 فروردین ماه) نه تنها نماگر بورس تهران بلکه دیگر شاخص‌های بازار نیز قرمزپوش شدند. بر این اساس دیروز شاخص کل با کاهش 468 واحدی به رقم 77 هزار و 516 واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز با 109 واحد افت عدد 13 هزار و 266 واحد را تجربه کرد. شاخص سهام آزاد شناور با 797 واحد کاهش به عدد 87 هزار و 681 واحد دست یافت. شاخص بازار اول با کاهش 435 واحدی به عدد 53 هزار و 971 واحد را ثبت کرد و شاخص بازار دوم با 376 واحد کاهش به عدد 171 هزار و 145 واحد رسید. معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت بندرعباس با 67 واحد، ایران خودرو با 63 واحد و معدنی و صنعتی گل‌گهر با 49 واحد، بیشترین تاثیر منفی را در محاسبه شاخص کل بورس به دوش کشیدند و در مقابل کشتیرانی جمهوری اسلامی و نماد گروه مپنا در مجموع با 87 واحد از افت بیشتر شاخص کل جلوگیری کردند.

ارزش کل معاملات روز گذشته بورس تهران بالغ بر 295 میلیارد تومان بود که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و 210 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 87 هزار و 833 نوبت داد و ستد بود. بانک ملت پربیننده‌ترین نماد روز گذشته بود و پس از آن ایران خودرو، سایپا، پارس خودرو و پالایش نفت بندرعباس بیشترین توجه سرمایه‌گذاران را به خود اختصاص دادند. در پایان معاملات روز گذشته نماد شرکت‌های سرمایه‌گذاری اعتبار ایران، معادن بافق، باما، سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران و بیمه دانا با بیشترین افزایش قیمت روبه‌رو شدند و در مقابل بیشترین کاهش قیمت به نمادهای قرمز این روز یعنی سیمان تهران، جام دارو، شیشه و گاز، فیبر ایران و سایپا دیزل رسید.

علاوه بر این طولانی‌ترین صف‌های خرید معاملات روز یکشنبه بورس تهران در نمادهای مشارکت شهرداری سبزوار، تولید محور خودرو، پشم شیشه ایران، مشارکت سایپا و سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران تشکیل شد و نماد شرکت‌های ایران خودرو دیزل، سایپا دیزل، سرمایه‌گذاری سایپا، ایران خودرو و کنتورسازی ایران سنگین‌ترین صف‌های فروش را به خود دیدند. بیشترین حجم و ارزش معاملات دیروز نیز با معامله بیش از 110 میلیون سهم به ارزش نزدیک به 390 میلیارد ریال به نماد شرکت ایران خودرو رسید و پس از آن سرمایه‌گذاری سایپا و سایپا بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.

از جمله اخبار روز گذشته بازار سرمایه می‌توان به توقف نماد معاملاتی شرکت‌های معدنی دماوند، دشت مرغاب با توجه به تعدیل پیش‌بینی درآمد هر سهم اشاره کرد. علاوه بر این نماد معاملاتی شرکت سرمایه‌گذاری اقتصاد نوین (سنوین1) با محدودیت دامنه نوسان قیمت تا سقف 50 درصد و نماد معاملاتی حق تقدم خرید سهام شرکت مذکور در نماد سنوینح1 با توجه به عدم تکمیل معاملات حجم مبنای نماد اصلی (سنوین1)، با محدودیت سقف قیمت بر اساس دامنه نوسان قیمت 50 درصدی نماد اصلی به کسر 1,000 ریال ارزش اسمی پرداختی بابت استفاده از حق تقدم خرید سهام روز گذشته آماده انجام معامله شد.

در عین حال نماد معاملاتی شرکت بیمه نوین (نوین1)، جهت برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام در روز سه‌شنبه مورخ 31/ 01/ 1395 و نماد معاملاتی بانک گردشگری (وگردش1) جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام در روز سه‌شنبه مورخ 31/ 01/ 1395 در پایان معاملات روز یکشنبه متوقف شدند. همچنین در پایان معاملات دیروز نماد معاملاتی شرکت‌های تهران شیمی، سرمایه‌گذاری ملت، ارتباطات سیار ایران، فنرسازی خاور جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه به منظور تصویب صورت‌های مالی، شرکت بیمه دانا جهت برگزاری مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده به منظور انتخاب اعضای هیات مدیره متوقف شدند.

سه تغییر بورس در فضای اصلاحی