آرشیو روزنامه شماره ۴۷۳۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۷۳۰

 • بورس‌بازان در کمای معاملاتی

  دنیای اقتصاد - علی صالحی: شاخص بورس تهران پس از پشت سر گذاشتن رشد بیش از ۱۳ هزار واحدی در دو روز ابتدایی هفته، عقبگردی ۶۳۱۹ واحدی (۹۴/ ۱ درصدی) را در روز دوشنبه داشت. این اتفاق در حالی رخ می‌داد که شاخص کل هموزن بیشترین ریزش تاریخی را به لحاظ مقداری تجربه کرد و بیش از ۹۰ درصد سهام بورسی قیمت پایانی منفی را به ثبت رساندند. ریزش همزمان شاخص بورس و افت ۴۰ درصدی ارزش معاملات نسبت به میانگین روزانه یک‌ماه گذشته از نکات مهم بازار سهام در روز گذشته بود.
 • نسخه جهانی شفافیت در بورس

  دنیای اقتصاد: موضوع افشای اطلاعات ناشران پذیرفته شده در بورس‌های اوراق بهادار و قوانین و مقررات مرتبط با آن از مباحث پرچالش در تمامی کشورهای دنیا به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه به‌شمار می‌رود. بورس‌های اوراق بهادار به‌صورت مداوم پژوهش‌هایی در ارتباط با اقلام اطلاعاتی که ناشران باید منتشر کنند و همچنین سازوکار مورد نیاز آن انجام می‌دهند تا بتوانند بستر لازم برای انتشار اطلاعاتی دقیق و به‌موقع را برای تمام سرمایه‌گذاران فراهم کنند. در این راستا مدیریت تحقیق و توسعه بورس اوراق بهادار تهران در گزارش به قلم فهیمه میرشفیعی و حمید اسکندری اقدام به بررسی قوانین و مقررات افشای اطلاعات در بورس‌های اوراق بهادار ژاپن، استانبول و مالزی کرده است. سازوکار و سامانه‌های مورد استفاده در بورس‌های یاد شده برای افشای اطلاعات متفاوت است که جزئیات مربوط به آن نیز در این گزارش به‌صورت مفصل مورد بررسی قرار گرفته است.
 • سرخ‌پوشی یکپارچه تالار شیشه‌ای

  دنیای اقتصاد: پس از رشد چند درصدی قیمت سهام در روز ابتدایی هفته، از نیمه دوم روز یکشنبه عرضه‌ها شدت گرفت و روز گذشته شتاب تشدید فشار فروش در بازار بیش از پیش شد تا جایی که شاهد افت ۸ هزار واحدی دماسنج اصلی بازار طی یک ساعت نخست معاملات بودیم. البته پس از ساعت اول معاملات با ورود قدرتمند سهامداران حقوقی شاخص کل از کف روزانه رشدی ۱۸۰۰ واحدی را تجربه کرد تا در مجموع شاهد ریزش ۶۳۱۹ واحدی دماسنج اصلی بورس تهران در قیاس با روز یکشنبه و افت قیمت ۹۳ درصد از نمادهای معاملاتی باشیم.
 • برگزاری مجمع عمومی کشتیرانی جمهوری اسلامی

  گروه بنگاه‌ها: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران برای سال مالی منتهی به پایان خردادماه ۹۸ در تاریخ ۳۰ مهر برگزار می‌شود. براساس پیام هیات‌مدیره «حکشتی» این شرکت به‌دنبال تقویت بازارهای جانبی موردنیاز زنجیره حمل‌ونقل دریایی در حوزه‌های تامین سوخت کم سولفور مطابق با الزامات جدید سازمان بین‌المللی دریانوری (IMO)، تعمیرات ادواری و سفری ناوگان و... بوده تا وابستگی به موسسه‌ها و ارگان‌های خارجی را کاهش دهد. این شرکت افزایش مبادلات تجاری با کشورهای هدف را نیز در برنامه‌های خود قرار داده و در همین راستا موفق به اختصاص سهم قابل‌توجهی از حجم واردات محصولات کانتینری در بنادر جنوبی و صادرات انواع کالا از مبادی بنادر شمالی شد.
 • موفقیت شرکت رهیاب رایانه‌گستر به دریافت جایزه ملی لجستیک

  گروه بنگاه‌ها: شرکت رهیاب رایانه‌گستر موفق به دریافت گواهینامه نخستین جایزه ملی لجستیک و زنجیره تامین شد.
 • امکان پذیرش شرکت‌های دارای سهام ممتاز در بازار سهام

  سنا: مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس از اضافه شدن موضوع سهام ممتاز به اساسنامه نمونه شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان (به استثنای نهادهای مالی و پولی)، در پی مصوبه اخیر هیات‌مدیره سازمان، خبر داد. سعید محمدعلیزاده، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس درخصوص این مصوبه اظهار کرد: در پی درخواست‌‌های متعدد ارسالی به سازمان درخصوص پذیرش شرکت‌هایی که به علت ترکیب سهامداری خاص قادر به پذیرش در بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران نبوده و درخواست پذیرش سهام با حقوق ممتاز داشتند، سازمان بورس با بررسی موضوع و اضافه‌کردن موادی به اساسنامه نمونه شرکت‌های ثبت‌شده نزد سازمان (به استثنای نهادهای مالی و پولی)، شرایط پذیرش این گونه شرکت‌ها را تسهیل کرد. وی درخصوص جزئیات بیشتر عنوان کرد: شرکت‌هایی که بعد از تاریخ مصوبه فوق‌الذکر در بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران پذیرفته می‌شوند، می‌توانند با ارائه درخواست به هیات پذیرش بورس مربوطه، بخشی از سهام شرکت را در قالب سهام ممتاز تعریف کرده و اساسنامه خود را با تعیین شرایط سهام ممتاز نزد سازمان ثبت کنند.

بیشتر

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر