شماره روزنامه ۴۵۷۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۴۲۲

 • رمزگشایی از یک پارادوکس در بازار پتروشیمی

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: پارادوکس این روزهای بازار پلیمرها در افزایش مستمر حجم عرضه‌ها در بورس کالا و همچنین رشد متعاقب قیمت‌ها در بازار آزاد است که به وضوح از عدم کارآیی مکانیزم‌های تحلیلی در این بازار خبر می‌دهد؛ یعنی بازار پلیمرها را باید از مسیر داده‌های جدیدی مورد ارزیابی قرار داد به‌خصوص در وضعیتی که هر روز سیگنال‌های تازه‌ای بر روند عمومی معاملات در این بازارها تاثیر می‌گذارند.
 • بازار فولاد آزاد شد

  دنیای اقتصاد: بازار فولاد بعد از فراز و نشیب‌های دستوری و اعمال حکم‌های کلی از سوی مسوولان و دست‌اندرکاران این حوزه، بالاخره آزاد شد. روز گذشته جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، سقف رقابت قیمتی در بورس کالا را حذف کرد تا به این ترتیب شرایط برای یکسان‌سازی قیمت‌ها بین بورس کالا و بازار آزاد و حذف واسطه‌ها در این بازار فراهم شود. هرچند تعیین قیمت بر اساس ارز ثانویه نیست، اما به‌نظر می‌رسد مشکل با این تصمیم نیز برطرف شده باشد. به این ترتیب این مقام مسوول با ارسال نامه‌ای به حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران مجوز برداشتن سقف رقابت برای محصولات فولادی در بورس کالای ایران را صادر کرد.
 • انتقاد رئیس «بورس» از قیمت‌گذاری در تالار نقره‌ای

  دنیای اقتصاد: بالاخره وزارت صنعت، معدن و تجارت در جهت آزادسازی قیمت محصولات فولادی در بورس کالا بخشنامه‌ای ابلاغ کرد و با برداشتن سقف رقابت در این بازار شرایطی را فراهم آورد تا شکاف قیمتی بین بازار و بورس تا حدی برطرف شود. البته به عقیده کارشناسان بهترین شیوه برای مدیریت بازار آزادسازی قیمت‌گذاری بر مبنای ارز بازار ثانویه با رعایت سقف مشخص رقابتی در مرحله اول و پس از آن حذف سقف رقابت از معاملات بورس کالا بود. با این حال باید این شرایط را به فال نیک گرفت و امیدوار بود با سیاست‌های در نظر گرفته شده رانت موجود از بین رفته و معاملات در مسیر واقعی آن حرکت کند.
 • وعده چین برای واردات مواد معدنی در تحریم

  دنیای اقتصاد: رئیس هیات‌مدیره انجمن تولید‌کنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران با اشاره به توافق با چین برای حفظ صادرات مواد معدنی ایران به این کشور گفت: چین به‌عنوان یکی از مشتریان مهم مواد معدنی ایران، طی مذاکرات انجام شده در اتاق بازرگانی وعده داده است که روند واردات مواد معدنی از ایران را در شرایط پیش رو و فضای تهدید آمیزی که آمریکا به وجود آورده است، حفظ کند.مهرداد اکبریان افزود: درادامه مذاکرات انجام شده چین پذیرفته است تا راهکار استفاده از یوآن به جای دلار در معاملات فی مابین را اجرایی کند تا به این وسیله دو کشور از عوارض استفاده از دلار در مبادلات تجاری در وضعیت فعلی، در امان بمانند.
 • کاهش چشمگیر ۴۰ درصدی مصرف آب فولادمبارکه

  گروه بنگاه ها: مدیر عامل فولاد مبارکه از کاهش چشمگیر ۴۰ درصدی مصرف آب و افزایش عرضه محصول به بازار خبر داد.
 • مصوباتی که حجم رانت را افزایش می‌دهد

  احسان حسینی
  وقتی با تصمیم‌ها و دستورالعمل‌های نادرست، ارز، سکه، واردات خودروی لوکس، عرضه فولاد، مس، آلومینیوم و پتروشیمی در بورس را مغایر با اصول اولیه اقتصاد در معرض سوء‌استفاده قرار می‌دهیم، برخی افراد سودجو از فرصت پیش آمده برای انباشت ثروت خود و برخی مغرضان برای ضربه زدن به اقتصاد کشور، سوءاستفاده می‌کنند.
 • پیشبرد برنامه شل برای ساخت واحد کراکر جدید در ایالات متحده

  کمیسیون رگولاتوری انرژی فدرال ایالات متحده ساخت خط لوله اتان پیشنهادی خود موسوم به فالکون، را برای ساخت یک واحد کراکر اتان را تایید کرد.
 • شرایط برد- برد برای واسطه‌ها در بورس کالا وجود دارد

  گروه بنگاه‌ها: در شرایطی که انتظار می‌رود مسوولان راه را برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان هموار سازند؛ برخی اقدامات نه‌تنها مسیر را هموار نکرده بلکه موجب التهاب و اتلاف سرمایه‌های دولت و نهادهای نظارتی و به‌وجود آمدن شرایط رانتی شده است.بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران با اعلام این مطلب گفت: در واقع هرچند هدف از اعمال این سیاست‌ها، حمایت از بخش‌های تولیدی و حفظ موقعیت رقابتی داخلی و خارجی این بخش‌ها است؛ اما متاسفانه با وجود اختلاف نرخ ارز در بورس و بازار ثانویه، رقابت بیشتر در سطح خرید از بورس و فروش در بازار آزاد و پرورش واسطه‌گری تقویت شده است.
 • توزیع عمده محصولات فولادی در بازار؛ به‌زودی

  محمد آزاد، رئیس اتحادیه آهن‌فروشان کشور با بیان اینکه ما فعالان صنف آهن مدافع بورس کالا و شفافیتی که این بورس طی سالیان گذشته در معاملات آهن کشور ایجاد کرده است، هستیم، گفت: با همکاری بورس کالا و وزارت صنعت، معدن و تجارت، آهن‌فروشان برای خرید انواع میلگرد و تیرآهن در بورس کالا آماده شده‌اند و به زودی شاهد توزیع عمده محصولات در بازار خواهیم بود. آزاد در گفت‌وگو با «ایلنا» اظهار کرد: طی چند ماه اخیر به یکباره شاهد هجوم نقدینگی که بازار ارز و سکه را ملتهب کرد به بازار آهن و فولاد کشور بودیم که پس از نشست‌های متعدد، سرانجام مقرر شد تا تنها آهن‌فروشان مورد تایید اتحادیه نسبت به خرید از بورس کالا اقدام کنند.
 • شمش فولاد رشد قیمت داشت

  گروه بنگاه‌ها: در پی اعلام دستور‌العمل وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر حذف سقف رقابت فولاد در بورس کالا که باید شاهد کاهش قیمت‌ها در بازار غیر‌رسمی می‌شدیم، اما شمش فولاد رشد قیمت را تجربه کرد. در معاملات سه‌شنبه ۲۰ شهریورماه جاری، شمش اعلامی از سوی فولاد کیمیا، اصفهان در و بریس با افزایش قیمت در بازار غیر‌رسمی مورد مبادله قرار گرفت.

بیشتر

بیشتر