سحر نمایشی: همان طور که بر اساس پیش‌بینی کارشناسان حوزه فلزات پایه انتظار می‌رفت، قیمت مس در معاملات روز یکشنبه بورس کالای ایران با افزایش بیش از ۳۰۰ تومانی در هر کیلو نسبت به آخرین معامله در هفته گذشته مواجه شد. این در شرایطی است که قیمت فلز سرخ در بازارهای جهانی روز جمعه گذشته کاهش یافت و به ۵ هزار و ۸۸۰ دلار در هر تن رسید. البته به گفته معامله‌گران افزایش نرخ این فلز در بازارهای داخلی به دلیل میانگین مثبت هفتگی این فلز بوده است. همچنین می‌توان افزایش بهای فلز سرخ را بیشتر از بازارهای جهانی، مربوط به روند مثبت نرخ نفت طی هفته گذشته هم دانست.

البته این شرایط بر معاملات روز گذشته بورس کالا نیز حاکم بود؛ چرا که روز یکشنبه عرضه‌های مس در تالار صنعتی با روند نزولی همراه شد و کاهش را در هر کیلو نسبت به معامله قبلی تجربه کرد. از طرفی میزان تقاضای محصولات مسی در این تالار معاملاتی نسبت به هفته گذشته به خصوص برای مفتول شرکت صنایع ملی مس افزایش یافته بود، به‌طوری که به گفته یکی از کارشناسان حوزه فلزات پایه دلیل این رشد تقاضا پیش‌بینی برای افزایش قیمت‌ها در روزهای پایانی سال جاری بوده است. به گفته این فعال آگاه حتی شنیده‌شده در بازار غیررسمی این محصولات برخی فروشندگان در این روز از فروش محصولات خود اجتناب کرده‌اند تا طی هفته‌های باقی مانده از سال جاری سود بیشتری به دست آورند. به این ترتیب، روز یکشنبه ۱۰ اسفندماه، بورس کالای ایران شاهد معامله بیش از ۲۱۹هزار تن انواع کالا بود که در این میان چهار هزار تن مس کاتد شرکت ملی صنایع مس ایران راهی تالار معاملات شد. این شرکت همچنین ۳۵۰۰ تن مس مفتول را در این روز عرضه کرد. از دیگر محصولات عرضه‌شده شرکت ملی صنایع مس ایران در این روز می‌توان به ۱۰۰ تن سولفور مولیبدن و ۱۸ تن کنسانتره فلزات گرانبها اشاره کرد. علاوه بر این، ۲۷۰ تن مس مفتول شرکت صنایع تولیدی دنیای مس کاشان نیز در این روز روی تابلوی معاملات رفت. از طرفی تالار محصولات صنعتی و معدنی همچنین شاهد عرضه ۱۰۰ تن شمش روی زنجان به قیمت پایه ۷ هزار و ۹۰۰ تومان بود. بر این اساس، مس کاتد شرکت ملی مس با قیمت ۱۹ هزار و ۳۰۴ تومان در هر کیلو به فروش رسید که نسبت به هفته گذشته افزایش ۳۷۲ تومانی را تجربه کرد. کل عرضه برای این محصول ۴ هزار تن بوده درحالی‌که میزان تقاضا ۸۶۰ تن ثبت شد. همچنین مفتول مس شرکت ملی مس نیز با قیمت ۲۰ هزار و ۳۷ تومان عرضه شد که نسبت به آخرین معامله، رشد ۳۷۳ تومانی در قیمت پایه را در هر کیلو به ثبت رساند. کل عرضه برای این محصول ۳ هزار و ۵۰۰ تن بوده است، درحالی‌که تقاضاکنندگان خواستار یک هزار و ۲۰۰ تن از این محصول بوده‌اند.

مفتول مس شرکت دنیای مس کاشان نیز در این روز با قیمت پایه ۲۰ هزار و ۹۲ تومان عرضه شد که نسبت به آخرین عرضه در هفته گذشته، افزایش ۳۷۳ تومانی در هر کیلو را تجربه کرد. کل عرضه برای این محصول ۲۷۰ تن بود که با میزان تقاضا برابری می‌کرد. از سوی دیگر این فلز سرخ هم اکنون در بازار آزاد با قیمت ۲۱ هزار و۵۰۰ تومان در هر کیلو به فروش می‌رسد که نسبت به شنبه گذشته افزایش ۴۰۰ تومانی داشته است.

از طرفی در بازار آزاد اگرچه در مقایسه با هفته‌های گذشته قیمت‌ها مثبت به ثبت رسید، اما همچنان تجار سعی در رشد قیمت‌ها دارند، به‌طوری که با وجود پایین آمدن نرخ این محصولات در بازارهای جهانی همچنان تلاش برای رشد قیمت‌ها در بازار غیررسمی دیده می‌شود. در این میان قوی‌ترین پیش‌بینی این است که اگر نوسان مثبت قیمت ارز در روزهای پایانی سال جاری ادامه پیدا کند، احتمال دارد روند صعودی قیمت‌ها در بازار داخلی این محصولات هم ادامه‌دار باشد، چرا‌که در هر صورت بخشی از این نوسانات بازار جنبه روانی دارد، اما موضوع دیگری که وجود دارد این است که بسیاری از کارشناسان قیمت نفت را هم صعودی پیش‌بینی کرده و معتقدند با توجه به پارامترهای موجود رشد بیشتری را هم تجربه خواهد کرد. از سوی دیگر آمار منتشر‌شده در مورد کاهش موجودی انبارهای لندن، بسیاری از فعالان اقتصادی را نگران کرده است، زیرا اگرچه با رشد قیمت‌ها همزمان شده، اما چون بهبود مجدد تقاضا به‌عنوان یک حرکت بازار قابل پیش‌بینی است، انتظار افزایش قیمت‌های داخلی را دامن زده است که این مساله بر بازارهای جهانی هم موثر خواهد بود، البته در کنار این موارد شاهد افزایش حجم مصرف مواد اولیه نیز هستیم که این موارد حکایت از افزایش قیمت‌ها در کوتاه مدت و میان‌مدت می‌کند، با این حال کارشناسان معتقدند نمی‌توان با اطمینان گفت که بازار فلزات داخلی نیز همانند بازارهای جهانی به سرعت تغییر مسیر دهد، چراکه با توجه به دورنمای مبهم نرخ ارز قدرت تاثیر‌گذاری این عامل، بیشتر از بهای فلزات اساسی در بورس لندن است، هر‌چند در کوتاه‌مدت پیش‌بینی افزایش روند ارز نیز وجود دارد. در این بین مهم‌تر از همه این موارد این است که پیش‌بینی می‌شود چین به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده فلزات پایه در جهان با رشد تقاضا برای خرید انواع فلزات در نیمه دوم سال ۲۰۱۴ میلادی روبه‌رو خواهد شد.

همچنین بزرگ‌ترین تولیدکننده مس در جهان نیز، با پیش‌بینی رونق اقتصادی چین در سال آینده میلادی اظهار کرده: چین در سال گذشته، مشکلات زیادی را پشت سر گذاشته است و می‌توانیم امیدوار باشیم این کشور در سال جاری میلادی با حل بحران‌های پیش‌رو، بارونق اقتصادی و افزایش تقاضا در بخش‌های مختلف رو‌به‌رو باشد که این رونق شاید بتواند آتیه فلزات پایه را تامین و در نهایت موجب ثبات قیمت‌ها در بورس کالا و بازارهای داخلی شود.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس