منیره نظامیوند: دیروز بر خلاف روز دوشنبه، بازار آتی روندی کاهشی را در پیش گرفت. هرچند در ساعات ابتدایی معاملات، قیمت طلا در بازارهای جهانی با اندکی افزایش همراه بود؛ اما وزنه ریزش قیمت دلار سنگین‌تر و تاثیرگذارتر بود و به افت بازار آتی کمک کرد. در بازار ارز دیروز قیمت دلار تا لحظه تکمیل این گزارش در حدود ۳۲۲۰ تومان ثبت می‌شد که تحت تاثیر اخبار مثبت مذاکرات اخیر ایران و آمریکا در ژنو، نسبت به قیمت روز ماقبل؛ تقریبا ۲۰ تومان کاهش داشت. همین ریزش زمینه را برای ریزش بازار آتی نیز فراهم آورد. سررسیدهای مختلف آتی همگام با هم بین ۱۴ هزار تومان (معادل ۵۲/۱ درصد) در نزدیک ترین سررسید تا ۲۲ هزار تومان (۰۴/۲ درصد) در دورترین سررسید ریزش را تجربه کردند.

به عقیده شایان کرمی، از کارشناسان بازار آتی سررسیدهای آتی در هفته‌های اخیر روند ریزشی به خود گرفته اند؛ به طوری‌که فاصله یک میلیون و ۷۰۰ هزار ریالی سررسید دی در هفته‌های گذشته به فاصله یک میلیون ریالی با سکه نقدی در روز گذشته رسیده است. این کاهش فاصله‌ها ابتدا به دلیل کاهش تنش‌ها در اوکراین و شکست سطح حمایتی ۱۲۸۲ دلاری اونس و ریزش قیمت این فلز گران بها تا سطح ۱۲۴۰ دلار و سپس به دلیل خوش‌بینی به مذاکرات هسته ای پیش رو به‌رغم بی نتیجه بودن این مذاکرات در دور گذشته رخ داده است.

به عقیده وی، خوش‌بینی نسبت به مذاکرات باعث کاهش قیمت دلار از سطح ۳۲۸۵ تومان به ۳۲۲۰ تومان در روز گذشته شد که در پی آن سکه نقدی نیز حتی با افزایش اونس به ۱۲۵۷ دلار نتوانست سطح مقاومتی ۹ میلیون و ۵۲۰ هزار ریالی خود را شکست دهد و در روز گذشته تا سطح ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار ریال کاهش پیدا کرد.

همچنین طلای جهانی در پی کاهش نرخ بهره در اروپا با افزایش تقاضا روبه‌رو شده است؛ اما این فلز هم سطح مقاومتی ۱۲۵۷ دلار خود را شکست نداده است که در صورت شکست تا سطح ۱۲۶۲ یا ۱۲۷۷ دلار افزایش خواهد یافت در غیر این صورت احتمال شکست سطح حمایتی ۱۲۴۰ دلار و کاهش تا سطح ۱۲۲۰ دلار دور از دسترس نیست. با این حال فعالان بازار آتی سکه در بازار داخل چشم‌انداز خوبی را برای طلا پیش بینی نمی‌کنند که این امر باعث کاهش فاصله‌ها بین سررسید‌ها و بازار شده است.

مذاکرات تعیین کننده روند این هفته بازار

در پی ریزش قیمت دلار، سکه نقدی و سررسید‌های آتی به دلیل خوش بینی نسبت به مذاکرات هسته‌ای هر گونه اخبار از مذاکرات پیش رو نیز تاثیر بسیار زیادی روی بازار خواهد گذاشت. در صورت مثبت بودن مذاکرات طبیعتا بازار به ریزش خود ادامه خواهد داد که ریسک تعهد فروش به پاداش (سود) آن قطعا زیر یک است که این به معنای ریسک بالا به دلیل نامعلوم بودن روند آتی طلای جهانی است. در صورت تمدید مدت مذاکرات نیز احتمال اصلاح قیمت دلار به سطح ۳۲۸۰ تومان، بازگشت قیمت طلا روی ارزش ذاتی خود و تعدیل فاصله‌های آتی دور از ذهن نخواهد بود. در صورت منفی بودن این مذاکرات کاملا روند بازار از ریزش به صعود باز خواهد گشت و علاوه‌بر اینکه فاصله‌های قیمت بین سررسیدهای آتی تعدیل خواهد شد حتی ممکن است فاصله سررسید دی به دو میلیون ریال؛ یعنی رقم قبل از مذاکرات گذشته نیز برسد.

سطوح حمایتی دلار؛ سکه و سررسید‌های آتی

اغلب تکنیکالیست‌ها به دنبال ریزش بازار به دنبال سطوح حمایتی هستند، این در حالی است که روند فعلی بازار کاهشی است اما با توجه به کاهش قابل توجه می‌توان گفت کمی ریسک تعهد فروش در قیمت‌های کنونی زیاد شده است هر چند در صورت کاهش قیمت سکه و دلار، سررسید‌های آتی همچنان می‌توانند فاصله کم کنند حتی به فاصله دویست هزار ریال نیز برسند.

به عقیده کرمی، می‌توان سطح ۹ میلیون و ۳۶۰ هزار ریال؛ ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال و ۹ میلیون ریال را برای سکه نقدی پیش بینی کرد؛ همچنین دلار در صورت شکست سطح ۳۲۱۰ تومان تا سطح ۳۱۷۰ تومان نیز کاهش خواهد داشت، در این صورت سررسید آبان در صورت شکست سطح ۱۰ میلیون و ۲۰ هزار ریال تا ۹ میلیون و ۸۷۰ هزار ریال کاهش خواهد یافت.

دیروز در ساعات ابتدایی معاملات؛ در بازارهای جهانی اما قیمت طلا ۴۴/۲ دلار افزایش یافت. این رشد قیمتی در حالی است ‌که رونق بازارهای سهام از جذابیت این فلز گرانبها برای سرمایه‌گذاران کاسته است. از سوی دیگر تقاضای فیزیکی طلا در مناطق مختلف آسیا تغییر خاصی نداشته و برای بالا بردن سطح قیمت‌ها کافی نبوده است. در ادامه بازار اما اونس با کاهش قیمت همراه شد و تا میانه‌های روز تا ۱۲۵۲ دلار نیز پایین آمد.

«آتی» چشم به راه نتایج مذاکرات