گروه بورس کالا- کارخانه‌های فولادسازی برزیل صادرات تمام محصولات خود را متوقف کرده و فقط اسلب و بیلت صادر می‌کنند؛ چون نیاز بازار داخل بسیار افزایش یافته است.

با کاهش صادرات فروش محصولات فولادی به بازار داخلی طی ماه‌های ژانویه اگر به ۹/۱۶میلیون تن رسید که نسبت به مدت مشابه آن در سال ۲۰۰۶ افزایش معادل ۶/۱۵درصد را نشان می‌دهد. موسسه فولاد برزیل می‌گوید، در حقیقت فولادی برای عرضه وجود ندارد و تجار می‌گویند در این ماه محصولاتی صادر نکرده‌اند. به دلیل عدم فعالیت‌های تجاری قیمت‌های خوب صادراتی برزیل در واقع برای اکثر محصولات فولادی ثابت مانده است.

تاجر دیگری می‌گفت: ورق (Plate) برای صادرات وجود ندارد فقط مقدار بسیار کمی کلاف سرد و گرم برای صادرات وجود داشته ولی هیچ گونه ورق گالوانیزه، میلگرد ساختمانی یا مفتول برای صادرات وجود ندارد.

کارخانه‌ها چیزی به جز بیلت کارخانه Gerdau Aqominas را برای فروش عرضه نمی‌کنند که قیمت آن در خاورمیانه هر تن بالای ۶۰۰دلار cpr است.

خاورمیانه بازار بسیار خوبی برای Aqominas است که می‌تواند، یکصد هزار تن در ماه بیلت به این بازار بفروشد و در حال حاضر یک کوره بلند جدید را راه‌اندازی کرده است.

خاورمیانه از رونق بازار ساختمانی بهره‌مند است که در سال ۲۰۰۶ حدودا ۱۷میلیون تن فولاد وارد کرده است و امسال فولاد بیشتری را وارد خرید کرد. یک تاجر می‌گوید، آنها روی هر چیزی که دست می‌گذارند آن را می‌خرند.

نرخ کرایه از برزیل تا خاورمیانه برای یک تن ۱۳۰-۱۲۰دلار، به اروپا ۱۴۰-۱۱۰ دلار در هر تن و به خاور دور ۱۵۰دلار در هر تن برآورد شده است.

تاجری می‌گوید، پیش‌بینی می‌شود که هزینه حمل‌ونقل در طول سال ۲۰۰۸ افزایش پیدا کند که بستگی به شرایط عرضه و تقاضا دارد.

گزارش شده است که Usiminas ماهیانه ۲۰۰۰ تن کلاف در روز سرد به قیمت ۵۱۵ یورو (۷۶۰دلار) در هر تن CFR به اروپا فروخته است. خوزه آرماندو، مدیرعامل Tubarao از آرسلورمیتال اظهار داشت: هفته پیش ۶۰۰هزار تن از بخش واحد تسمه گرم این کارخانه‌ها صادر شده بود که بازار داخلی ۲/۲میلیون تن باقیمانده تولید آن را جذب نمود.

مدیر بازرگانی Tubarao اشاره کرد که قیمت‌های صادراتی هر تن فوب ۴۹۰-۴۸۰ برای آسیا و ۵۰۰دلار در هر تن فوب برای اروپا است. این قیمت اندکی کمتر از قیمت اخیر ۵۳۰-۵۱۰دلار فوب برزیل است.

هزینه بالای حمل‌ونقل فشار زیادی روی قیمت‌های فوب اسلب برزیل وارد می‌آورد.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس