گروه بورس کالا- منیژه حیاتی: با تثبیت نرخ ورق‌های گرم و سرد فولاد مبارکه بازار ورق به آرامش نسبی دست یافت؛ به طوری که بسیاری از خریداران با آغاز معاملات به تدریج تردید را کنار گذاشته و با ثبت سفارش‌های خرید خود، موجب رونق معاملات رینگ فولاد شدند. بنابراین گزارش با توجه به عدم افزایش نرخ تعرفه واردات آهن‌آلات، عرضه‌های فولاد مبارکه در ابتدای رینگ با تردید خریداران مواجه بود؛ چرا که خریداران در انتظار عکس‌العمل یکدیگر و کاهش قیمت‌ها بودند، اما بعد از آنکه چند محموله با نرخ‌ پیشنهادی فولاد مبارکه در تابلو ثبت شد، خریداران دیگر نیز به تدریج وارد بازار شدند.

کاهش نرخ قلع اندود و گالوانیزه

دیروز در حالی که نرخ ورق گرم و سرد مبارکه ثابت ماند، قیمت قلع اندود و گالوانیزه با کاهش همراه شد. بر این اساس ورق قلع‌اندود که با نرخ ۱۳۵۰۰ریال پیشنهاد داده شده بود با ۱۵۰۰ ریال کاهش قیمت، ۱۲هزار ریال معامله شد. ورق گالوانیزه نیز در ابتدا ۱۰هزار ریال پیشنهاد شد، اما به ۸هزار و ۶۰۰ریال کاهش پیدا کرد. به گفته فعالان بازار ورق، علت اصلی کاهش نرخ این دو کالا، این بود که طی یک ماه اخیر در بازار عرضه نشده و قیمت آنها همپای دیگر محصولات مبارکه کاهش پیدا نکرده بود، بنابراین افت قیمت آنها در این روز طبیعی بود. فعالان بازار در حالی کاهش نرخ این ۲کالا را قابل قبول و منطقی ذکر کردند که در مقابل انتظار افت بیشتر قیمت ورق‌های گرم و سرد را نداشتند. به گفته اغلب تجار و خریداران بازار ورق، قیمت‌های ورق‌های گرم و سرد مبارکه به کف رسیده و کاهش بیشتر آن با توجه به نرخ شمش توجیه ندارد. یکی از خریداران معتقد است عاملی که باعث شد نرخ این دو کالا در بورس کاهش پیدا نکند نیز همین مساله و اعتقاد فعالان بازار مبنی بر به کف رسیدن قیمت‌ها بوده است. در همین حال برخی معتقدند نرخ ورق قلع‌اندود نیز با توجه به محدود بودن واردات این کالا احتمال کاهش نرخ آن وجود ندارد، اما در مورد ورق گالوانیزه با توجه به وجود محصولات وارداتی در بازار به خصوص از هند و کشورهای CIS، احتمال کاهش بیشتر نرخ آن مطرح است.

نقدینگی، تنها مشکل فعلی صنایع مرتبط با ورق است

در حالی‌که دیروز بسیاری از کارگزاران بورس و خریداران معتقد بودند بازار ورق تثبیت شده اما در عین حال معتقدند حجم معاملات بازار هنوز در شرایط ایده‌آل قرار نگرفته است.به گفته یکی از خریداران آنچه که در‌حال‌حاضر عامل اصلی پایین‌بودن حجم تقاضا در بازار شده مشکلات نقدینگی و عدم ارائه تسهیلات بانکی به صنایع است که توان خرید را از واحدهای صنعتی گرفته است.به گفته وی با توجه به تثبیت نرخ بازار در‌حال‌حاضر مشکل قیمت از بین رفته و قیمت‌ها به کف رسیده است و تنها مشکل خریداران کمبود نقدینگی و عدم ارائه تسهیلات بانکی است.

ورق نورد و لوله اهواز، ۴۷۰تومان

دیروز قیمت ۳محموله ورق گرم ۴۹ و ۱۲ تا ۸ نورد و لوله اهواز با نرخ ۵۰۲۰ ریال عرضه شد که به ۴۷۰۰ریال کاهش پیدا کرد و ۶۵۰۰تن فروش رفت.ورق گرم Cمبارکه ۸هزارو ۸۲۰تن با نرخ ۵هزارو ۲۹۰ریال و ورق گرم B این شرکت ۵هزارو ۱۱۰تن با نرخ ۵هزارو ۲۹۰ریال فروش رفت. ورق گالوانیزه Gا ۳هزارو ۳۱۰تن با نرخ ۸هزارو ۶۰۰ریال و ورق قلع اندود ۶۰۰تن با نرخ ۱۲هزار ریال فروش رفت.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس