گروه بورس کالا- در پی تصمیم اخیر کمیسیون ماده یک مبنی بر تثبیت نرخ تعرفه واردات آهن، صبح روز گذشته ۲۰ تن از مدیران کارخانه‌های تولیدکننده بخش‌خصوصی در مقابل وزارت بازرگانی تجمع کردند. اما در زمان یاد شده هیچ‌کدام از مسوولان وزارتخانه اعم از وزیر و معاونین وی در سازمان یاد شده حضور نداشتند. از این‌رو تولیدکنندگان بخش خصوصی فولاد طی نامه‌ای به وزیر بازرگانی به اوضاع موجود پرداخته و خواستار تجدید نظر در نرخ تعرفه شدند متن این نامه را در پی می‌خوانید:

جناب آقای دکتر میرکاظمی

وزیر محترم بازرگانی

همان گونه که مستحضرید شروع بحران اقتصادی در جهان و رکود ناشی از آن باعث برهم خوردن تعادل عرضه و تقاضا و کاهش شدید قیمت محصولات فولادی در سطح جهان و به تبع آن کشور ما گردیده است، به طوری که براساس گزارشات واصله، صدها هزار تن محصولات فولادی در انبار کارخانجات تولید کننده، بنادر و عرشه کشتی‌ها رسوب کرده است و تقاضایی برای خرید آن وجود ندارد به همین دلیل کشورهایی از جمله چین و CIS‌ برای کاهش هزینه‌های انبارداری و تامین هزینه‌های جاری خود حاضرند محصولاتشان را به بهایی پایین‌تر از قیمت تمام شده به فروش برسانند. شرایط فوق تولیدکنندگان داخلی را بر آن داشت تا درخواست افزایش تعرفه را داشته باشند تا با بالا بردن تعرفه سدی هر چند ناچیز در مقابل هجوم سیل آسای محصولات خارجی به داخل داشته باشند. در اینجا ذکر چند نکته حائز اهمیت است. ۱ - در هفت ماه پیش در اوج قیمت‌های فولاد با کمترین مقاومت از جانب تولیدکنندگان تعرفه میلگرد ۵درصد کاهش یافت و تعرفه ورق و تیرآهن صفر گردید. این در شرایطی است که در حال حاضر قیمت‌های موجود فولاد به طور متوسط ۱۰۰۰ریال کمتر از متوسط قیمت در شرایط قبل (یکسال پیش، زمانی که بازار در تعادل نسبی بود و تعرفه کاهش نیافته بود) می‌‌باشد. ۲- موضوع مورد بحث تولیدکنندگان در شرایط امروز اساسا افزایش تعرفه نیست. موضوع به واقع ایجاد سد و مانعی برای مهار سرایت رکود جهانی به بازار داخلی است. مزید استحضار در حال حاضر حدود ۴میلیون تن فولاد گران خرید در انبارهای تولیدکنندگان و تجاری موجودی است که زیان تحمیل شده ۲۰۰۰۰میلیارد ریال می‌باشد که با روند سرایت رکود جهانی، این زیان روز به روز

رو به افزایش است. در چنین شرایطی پس از تلاش چند ماهه صاحبان صنایع فولادی و انجمن تولیدکنندگان فولاد در تماس‌های مکرر با مسوولین، در نهایت با درخواست وزارت محترم صنایع در روز شنبه ۲/۹/۸۷ جلسه کمیسیون ماده ۱ برگزار گردید. لیکن متاسفانه در قبال دعوت این انجمن با قید حداکثر ۲نفر، اکثر مدعیون از صنایع پایین‌دستی فولاد و معاونین و روسای وزارت بازرگانی بودند و از ابتدای جلسه رای نیاوردن این طرح قابل پیش‌بینی بود. این انجمن به عنوان یک نهاد ملی و به منظور دفاع از این صنعت نوپا از حضرتعالی استدعا دارد، موضوع تصمیم را یک بار دیگر برای زیر مجموعه آن وزارتخانه به درستی ترسیم و هیات دولت را در اتخاذ تصمیم بجا و به موقع یاری فرمایید.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس