خبرگزاری فارس - بورس سکه هیچ تاثیر منفی یا مثبتی روی قیمت سکه طلا در بازار نخواهد داشت.

محمد کشتی آرای، اظهار کرد: راه‌اندازی بورس سکه از روز سه شنبه هفته جاری را باید به فال نیک گرفت، اما موضوعی که مطرح است این است که این بورس نمی‌تواند تاثیری بر قیمت سکه طلا در بازار داشته باشد.

وی تاکید کرد: مطمئنا بورس سکه؛ معاملات سکه طلا را شفاف‌تر کرده و سیستم بازار سر جای خود خواهد بود.

کشتی آرای در خصوص راه‌اندازی بورس سکه گفت: بورس سکه به دلیل رونق نگرفتن معاملات شمش در بورس طلا راه‌اندازی شده است.

وی افزود: بورس سکه یک معامله فیوچر خواهد بود و هر متقاضی می‌تواند تعداد مشخصی سکه خریداری و قرارداد موردنظر را امضا کند.

افرادی که وارد مبادلات سکه طلا می‌شوند باید ریسک‌پذیر بوده و ضرر و زیان مبادله را نیز بپذیرند.

امروز سکه به بورس کالا می‌آید

احمد رضایی، مدیر اجرای طرح آتی نیز در گفت‌وگو با ایسنا از آغاز معاملات سکه طلا به صورت آتی از امروز خبر داد و گفت: از پنجم آذر ماه معاملات آتی سکه طلا، طرح امام(ره) در بورس کالا به صورت قرارداد دو ماهه آغاز شده و پایان دوره این معاملات۳۰ دی‌ماه است.

وی با بیان اینکه مطالعات میدانی ورود سکه طلا به بورس از یک سال گذشته آغاز شده است، خاطرنشان کرد: برای معاملات آتی سکه طلا در بورس خریدار ابتدا به میزان یک دهم مبلغ کالای مورد نظر را به عنوان وجه تضمین پرداخت کرده و با این مبلغ ۱۰ تا ۱۰۰ سکه می‌تواند خریداری کند.

در واقع افرادی که وارد این معاملات می‌شوند می‌توانند به میزان۱۰ برابر مبلغ پرداختی صاحب کالا شوند و اگر خریدار برای خرید کالا به قیمت روز توافق کرده و با گذشت دو ماه قیمت کالا افزایش یابد، با همان قیمت اولیه قطعی به او تحویل داده می‌شود. رضایی افزود: در معاملات آتی تنها سکه طرح امام می‌تواند معامله شود، زیرا حدود یک میلیون سکه طرح امام هر سال توسط بانک مرکزی ضرب شده، ولی سکه بهار آزادی تولید نمی‌شود به همین دلیل در معاملات آتی (فیوچر) به سمت معامله سکه طرح امام رفتیم و زمانی که بازار مقداری جلو رود، بهتر می‌توان تشخیص داد که سکه بهار آزادی می‌تواند وارد بورس شود یا نه.

وی در ادامه اضافه کرد: از سویی دیگر اختلاف قیمت بین سکه طرح امام و بهار آزادی منطقی نیست، زیرا عیار، وزن و استاندارد سکه بهار آزادی و طرح امام یکسان است ولی متاسفانه در بازار بین۳۰ تا ۴۰‌هزار تومان اختلاف قیمت معامله می‌شود و چه بسا ممکن است برخی سکه‌ها تقلبی باشد ولی زمانی که در بورس وارد می‌شود، دارای مرجع، شماره سریال و بار کد بوده و بسته‌بندی مشخص خواهد داشت به علاوه اینکه زمانی که فرد از طریق صرافی یا بانک اقدام به خریداری سکه می‌کند باید کل وجه را پرداخت کند، ولی در معاملات آتی با پرداخت یک دهم وجه می‌تواند صاحب۱۰‌سکه شود.

تبلیغ برای بازار آتی

وی اعلام کرد: با این حال بازار قرارداد آتی راه‌اندازی شده است، ولی اگرقصد داریم حجم معاملات فیوچر مانند سایر بورس‌ها افزایش یابد و روزانه صدهزار معامله انجام شود طبیعی است که باید تبلیغات وسیعی صورت گیرد.

رضایی کارگزاران فیوچر را مورد اشاره قرار داد و با بیان اینکه کارگزاران باید حرفه‌ای باشند، تصریح کرد: در بورس‌های دنیا اینگونه نیست که یک کارگزار بتواند چندین نوع کالا را معامله کند و در دنیا کارگزاران معمولا به صورت حرفه‌ای وارد معاملات فیوچر می‌شوند و اگر کارگزاری بخواهد در کالاهای متنوع و متعدد وارد شود باید در بخش خود بسیار قوی عمل کند تا افرادی که می‌خواهند معامله کنند اطلاعات عمیق و وسیعی در اختیار داشته باشند.

رضایی گفت: متاسفانه در ایران جایگاهی که کارگزاران باید به صورت حرفه‌ای داشته و معاملات را انجام دهند فاصله زیادی وجود دارد.

قیمت عادلانه می‌شود

وی با بیان اینکه بورس قیمت عادلانه را پخش خواهد کرد و معاملات در این بازار از شفافیت و امنیت برخوردار است عنوان کرد: مزیت معاملات آتی در این است که با پرداخت مبلغ کم که به آن اهرم مالی گفته می‌شود، می‌توانید ۱۰‌برابر مبلغی که پرداخت کردید مالک کالا شوید.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس