بورس نیوز- این روزها زغال سنگ نیز همچون نفت خام نام طلای سیاه را به خود اختصاص داده است. افزایش تقاضای زغال سنگ توسط تولیدکنندگان فولاد و همچنین مشکلات عرضه این محصول توسط تولید کنندگانی همچون استرالیا، چین و آفریقای جنوبی، باعث افزایش قابل‌توجه قیمت سهام شرکت‌های تولید‌کننده این محصول شده است.

شاخص Stowe Global coal که منعکس‌کننده عملکرد سهام شرکت‌هایی می‌باشد که بیش از نیمی از درآمدهای خود را از تولید زغال سنگ به دست می‌آورند از سال گذشته تا کنون ۱۰۰‌درصد رشد داشته است. مشکلات عرضه باعث شده که نه تنها زغال سنگ مورد استفاده درصنایع فولاد، بلکه زغال سنگ حرارتی که در تولید برق مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز به شدت گران شود. این وضعیت باعث شده که شرکت‌های تولید‌کننده زغال سنگ تلاش دو چندانی را در زمینه افزایش تولید خود بکنند.

برای مثال مسوولان شرکت Elk valley coal که به عنوان دومین شرکت بزرگ تولید‌کننده زغال سنگ در جهان شناخته می‌شود طرح‌های زیادی را برای گسترش فعالیت‌های تولید و بازاریابی شرکت در نظر گرفته‌اند. شرکت‌های آمریکایی همچون PBS و Phoenix نیز در حال حاضر برای تامین سرمایه مورد نیاز برای رشد تولید خود، تصمیم دارند تبدیل به شرکت‌های سهامی عام شوند. قیمت هر تن زغال سنگ سخت تولید شده در غرب کانادا، در قراردادهای سالانه فروش این محصول از ۹۳‌دلار در سال قبل به ۳۰۰‌دلار درحال حاضر رسیده است.

برخی کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند تاآوریل سال آینده این قیمت به ۲۰۰‌دلار کاهش یابد، اما مسوولان شرکت‌های تولید‌کننده زغال سنگ قیمت ۲۰۰‌دلار در هر تن را نیز کاملا سود آور تلقی می‌کنند. در حالی که استرالیا به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده زغال سنگ مورداستفاده در صنایع فولاد به حساب می‌آید، اما امکانات ریلی و بنادر این کشور قادر به حجم بالای نقل‌وانتقال این محصول نمی‌باشد. قیمت زغال سنگ حرارتی نیز به علت کاهش عرضه از جانب استرالیا و چین و همچنین افزایش تقاضا برای برق، از سال گذشته تاکنون نزدیک به سه برابر شده است.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس