مرکز خدمات فولاد ایران- قیمت پیشنهادی بیلت کره در بازار جنوب شرق آسیا ۶۲۰ تا ۶۳۰ دلار سی اف آر است و اغلب پیشنهاد‌ها به تایلند و فیلیپین در ۶۳۰ دلار سی اف آر است. بیلت تایوان ۶۱۰ دلار سی اف آر فیلیپین شنیده شده البته بیلت کره معافیت وارداتی۲۰ دلاری دارد و نسبت به بیلت کشور‌های دیگر در فیلیپین ۲۰ دلار ارزان تر است. قیمت فوب بیلت کره و تایوان ۶۰۰ تا ۶۰۵ و ۵۹۵ تا ۶۰۰ دلار است. بیلت روسیه ۶۱۵ تا ۶۲۰ دلار سی اف آر شنیده شده است. با اینکه قیمت ۵ تا ۱۰ دلار افت داشته خریداران خیلی مشتاق نیستند و به دنبال خرید در ۶۰۰ دلار سی اف آر هستند. برخی انتظار دارند قیمت بیلت به ۵۸۰ تا ۵۹۰ دلار سی اف آر نیز برسد.

بیلت کره به‌اندونزی ۶۳۰ تا ۶۳۵ دلار سی اف آر عرضه شده، ولی معامله بسته نشد. افزایش ارزش دلار نسبت به ارزهای این منطقه نیز دلیل دیگر رکود بازار است.

افزایش قیمت بیلت سی آی اس

همچنین قیمت بیلت سی آی اس ۵ دلار در هر تن بالا رفته است؛ چرا که انبارهای خالی خریداران، آنها را مجبور کرد وارد بازار شوند. درخواست خرید شمال آفریقا، حوزه دریای خزر، ترکیه و حتی اروپا افزایش داشته حتی از جنوب شرق آسیا کمی‌تقاضا دیده شد. قیمت معاملات بسته شده از ۵۷۰ دلار به ۵۷۵ دلار فوب دریای سیاه رسید و نزدیک‌ترین زمان تحویل اواسط دسامبر است. البته این معاملات مستقیما با کارخانه‌ها بوده. تجار محموله‌های آماده به حمل زیادی دارند، ولی در قیمت بالای ۶۳۰ دلار فوب خریده‌اند و هنوز نمی‌توانند آن را بفروشند.

بازار ایران اولین نشانه‌های بیداری را بروز داد. ولی چون مشکل فاینانس حل نشده تا زمانی که قیمت‌های داخلی بهتر نشود نمی‌توان انتظاری داشت. ایران هنوز خرید نمی‌کند، ولی قیمت‌های درخواستی آن بالاتر رفته است. ظاهرا کاهش تولید عرضه‌کنندگان سی آی اس جواب داده و مانع از سقوط بازار شد. بازار بهبود شدیدی نخواهد داشت، ولی ثبات بازار نیز برای کارخانه‌ها کافی است. با رسیدن زمستان و کاهش عرضه قراضه، ثبات بیشتری به بازار بیلت خواهد آمد.

بیلت صادراتی کره

در همین حال پس از گذراندن نیمه اول سال در رونق، بازار صادرات بیلت کره بیش از یک ماه است که به دلیل تفاوت بین قیمت‌های‌های درخواستی و پیشنهادی در سکوت است.

قیمت مورد نظر مشتری ۵۹۰ دلار فوب است. به نظر عرضه کننده‌ها با اینکه قیمت قراضه نزولی است این سطح برای آنها سودآور نیست.

تازه‌ترین معامله در ۶۴۰ دلار فوب اوایل اکتبر بسته شده و به نظر می‌رسد تولیدکننده‌ها شاید حاضر شوند در ۶۰۵ تا ۶۱۰ دلار فوب بفروشند که البته تقاضا در این قیمت نیست.

کره در ۹ ماه نخست سال ۷۶۱,۲۴۹ تن بیلت صادر کرده که ۵۷ درصد نسبت به سال قبل رشد داشت. متوسط قیمت پیشنهادی این دوره در بازار صادرات ۶۴۷ دلار در هر تن سی اف آر بود که ۱۸ درصد نسبت به سال قبل رشد داشت. فیلیپین و مالزی مقاصد اصلی بیلت کره بوده‌اند.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس