به گزارش کالاخبر، چشم‌انداز تقاضای سنگ‌آهن در چین در کوتاه‌مدت به دلیل ادامه برنامه تعمیرات کارخانه‌ها هنوز منفی است و امیدی به بهبود تقاضا نیست. از طرفی در بنادر چین موجودی سنگ‌آهن کاهش یافته که به دلیل شرایط نامساعد جوی استرالیا در دوهفته اخیر بوده است که بارگیری‌ها کمتر شد.

در کل انتظار می‌رود بازار کومودیتی‌ها نسبت به هر نشانه‌ای از حمایت‌های سیاسی واکنش نشان دهد؛ از این رو قیمت سنگ‌آهن در کوتاه‌مدت در نوسان خواهد بود.

واردات سنگ‌آهن چین در ماه آوریل نسبت به ماه قبل از آن ۸/ ۹‌درصد کاهش یافت، اما نسبت به آوریل سال گذشته ۱/ ۵‌درصد افزایش یافت؛ زیرا خریداران منتظر بهبود تقاضا در فصل اوج ساخت‌وساز در بهار بودند؛ اگرچه خلاف این نمایان شد.

به طور کلی، ارزش صادرات چین با ۵/ ۸‌درصد افزایش نسبت به سال قبل به ۲۹۵میلیارد دلار رسید که نسبت به رشد دورقمی در ماه مارس کاهش داشت. با این حال، واردات ۹/ ۷‌درصد کاهش یافت و به ۲۰۵میلیارد دلار رسید که بسیار وخیم‌تر از میانگین پیش‌بینی کاهش ۲/ ۰درصدی بود. این روند، مازاد تجاری ۹۰میلیارد دلاری را به جا گذاشت که کشورهای همسایه مانند ژاپن و کره‌جنوبی را ناامید کرد؛ زیرا انتظار داشتند تاثیرات مثبتی از بازگشایی اقتصاد چین در بازارهای جهانی نمایان شود که این‌طور نشد.