در شرایطی که برخی کارشناسان، این مصوبه را تورم‌‌‌زا می‌‌‌دانند، برخی دیگر معتقدند که این حمایت با محرک‌‌‌های مالی دوران همه‌گیری کرونا متفاوت است و با توجه به کاهش خطر عرضه فلزات اساسی از چالش‌‌‌های زنجیره تامین جهانی می‌‌‌کاهد.

بودجه بایدن برای دور زدن بنزین؛ خودروهای برقی علیه نفت

به گزارش «اکوایران»، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا به‌‌‌عنوان یکی از افرادی که با تصویب مخارج بالای دولتی در صعود تورم در ایالات‌متحده آمریکا نقش داشت، تحت فشار مخالفان خود قرار دارد؛ اما این فشار مانع نشده است که وی از تصویب لایحه تامین مالی ایجاد زنجیره تامین تولید خودروی الکتریکی داخلی عقب‌‌‌نشینی کند.

به گزارش بلومبرگ، جو بایدن اواخر ماه گذشته میلادی، لایحه افزایش ۵۰۰میلیون دلاری کمک به اوکراین را به قانون بودجه این کشور در سال‌جاری اضافه کرد. این افزایش بودجه با هدف تولید مواد معدنی اصلی مصرفی در تولید باتری الکتریکی مانند نیکل، کبالت، لیتیوم و گرافیت انجام شده است.

در حالی رئیس‌‌‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا لایحه کمک ۵۰۰میلیون دلاری برای استخراج فلزات مصرفی در تولید باتری‌‌‌های الکتریکی را به تصویب رساند که وی در ماه مارس نیز لایحه اعتبار ۷۵۰میلیون دلاری برای کمک به شرکت‌های استخراج معدنی تولیدکننده این فلزات را تحت قانون تولید دفاعی به تصویب رسانده بود. در این شرایط، لایحه اوکراین سقف کمک‌‌‌های بلاعوض دولتی را برداشت و پروژه‌‌‌های واجد شرایط این کمک را گسترش داد تا شامل بریتانیا، استرالیا، ایالات‌متحده آمریکا و کانادا شود.

کمک‌‌‌هایی که دولت بایدن به تصویب می‌‌‌رساند، براساس ۷میلیارد دلار بودجه فدرال است که بخشی از لایحه زیرساخت دوحزبی بود که سال گذشته تصویب شد. در عین حال، از استفاده بایدن از قانون تولید دفاعی، به‌‌‌عنوان قدرت دولت آمریکا در دوران جنگ سرد یاد می‌شود که ترامپ نیز برای مبارزه با کمبودها در آغاز همه‌گیری از آن استفاده کرد. حمایت از تولید در این بخش، بیشتر در بالادست زنجیره‌‌‌های تولید و استخراج معادن و بازیافت متمرکز شده است.

کمک دولت آمریکا برای توانمندسازی تولیدکنندگان باتری الکتریکی

مارک جنسن، مدیر اجرایی شرکت American Resources مستقر در ایندیانا که یکی از شرکت‌هایی است که به دنبال استفاده از بودجه «تحت قانون تولید دفاعی و همچنین لایحه زیرساخت» است، می‌‌‌گوید: هیچ مشکلی در جمع‌‌‌آوری سرمایه‌گذاری خصوصی برای آغاز و پیشبرد کار نداشته‌‌‌اند؛ اما وی معتقد است که حمایت مالی دولت مهم است. این حمایت مالی دولت و سرمایه‌‌‌ای که دولت فراهم کرده است، باعث می‌شود تا رشد، سریع‌‌‌تر رخ دهد. این به ما کمک می‌کند تا سریع‌تر با شرکای خود همکاری بیشتر را آغاز کنیم. وی می‌‌‌افزاید: کمک‌‌‌های مالی فدرال تنها بخشی از هزینه‌‌‌های سرمایه‌‌‌ای شرکت است.

شرکت تحت مدیریت مارک جنسن به دنبال راهی برای پردازش و بازیافت عناصر مصرفی در باتری‌‌‌هاست، به نحوی که این کار به شکلی تمیزتر و ایمن‌‌‌تر انجام شود.

وی می‌‌‌گوید: رویکرد این شرکت در بازیافت از کارهای انجام‌شده دانشمندان چند دانشگاه و Eli Lilly نشات می‌گیرد. درواقع آنها مفاهیمی را از صنعت داروسازی برای جداسازی و خالص‌‌‌سازی عناصر خاص به منظور تبدیل آنها به مواد کاتدی آماده تولید گرفته‌‌‌اند.

مارک جنسن می‌‌‌افزاید: این شرکت مواد معدنی را برای آهن‌‌‌رباهای کمیابی که در تولید موتورهای الکتریکی استفاده می‌شوند، همچنین موشک‌‌‌ها و هواپیماهای بدون سرنشین پردازش می‌کند.

جنسن می‌گوید: فراتر از پول، فرآیند کمک مالی دولت، شرکت‌ها را ترغیب می‌کند تا به دنبال شرکا باشند و خود را سازمان‌دهی کنند تا ببینند در نهایت چگونه می‌‌‌توان از پس چالش زنجیره تامین برآمد.

تورم در انتظار بازار خودروهای الکتریکی است؟

جو بایدن در نظر دارد نیمی از فروش خودروهای سواری و کامیون‌‌‌های سبک آمریکا تا سال ۲۰۳۰ از نوع خودروهای با آلایندگی صفر باشد. براساس گزارش بلومبرگ، به‌منظور تحقق این هدف باید تولید خودروهای الکتریکی ۱۵برابر افزایش یابد.

جنسن معتقد است، هدف‌‌‌گذاری جو بایدن در تولید خودروهای برقی چندان واقع‌‌‌بینانه نیست؛ اما خوشحال است که این هدف‌‌‌گذاری برای تجارت خوب خواهد بود.

وی ادامه می‌دهد: نمی‌‌‌دانم حمایت جو بایدن از این بخش اقتصاد چه تبعات تورمی دارد و چه اقدامی برای رفع تورم باید انجام شود. حمایت‌‌‌های مدنظر دولت باعث می‌شود که پول نقد زیادی به شرکت‌های فعال در این عرصه سرازیر شود. این شرکت‌ها به دنبال مواد، تجهیزات و نیروی کار خواهند رفت و افزایش ناگهانی تقاضا برای قطعات باعث افزایش قیمت فلزات و گران‌‌‌تر شدن خودروهای الکتریکی خواهد شد.

محرک‌‌‌های اقتصادی در بخش زیرساخت تورم‌‌‌زا نیستند

آنا وانگ، اقتصاددان ارشد آمریکایی بلومبرگ اکونومیکس، معتقد است که سیاست حمایتی دولت در تولید عناصر مصرفی در تولید باتری خودروهای الکتریکی برخلاف محرک‌‌‌های حمایتی دولت در دوران کرونا تورم‌‌‌زا نخواهد بود. درواقع سرمایه‌گذاری‌‌‌های دولت بایدن در زیرساخت‌‌‌های خودروهای الکتریکی تورم‌‌‌زا نخواهد بود. وجوه DPA در حال کاهش است و هزینه‌‌‌های زیرساختی طی چند سال توزیع می‌شود، بنابراین بعید است که این سیاست به رشد قیمت در شرایط کنونی منجر شود. وی افزود: در شرایطی که دولت چین همچنان در اجرای سیاست «کرونا صفر» مصمم است، تنش‌‌‌های ژئوپلیتیکی در دنیا بالاست. سرمایه‌گذاری در تولید عناصر اصلی مصرفی در تولید باتری الکتریکی باعث می‌شود که اقتصاد آمریکا در مقابل شوک عرضه محافظت شود و فایده آن بیش از ضررش خواهد بود.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند