دبیرکل خانه صنعت و معدن استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) به حذف ارز ۴۲۰۰تومانی و تاثیر آن بر اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: این اقدام از جمله اتفاقات مثبتی بود که از سوی دولت فعلی به طور جد پیگیری شد و به مرحله اجرا رسید. علیرضا میربلوک با تاکید بر اینکه حذف ارز ۴۲۰۰تومانی باید زودتر از این در دستور کار قرار می‌‌‌گرفت، افزود: این اقدام بسیار دیر اجرایی شد، اگر تصمیمات مربوط به حذف آن زودتر از این اجرایی می‌‌‌شد، شوک کمتری به اقتصاد کشور وارد می‌‌‌کرد. وی فاصله بین قیمت ارز نیمایی و بازار آزاد را معضل فعلی اقتصاد کشور دانست و ادامه داد: این موضوع می‌‌‌تواند به‌مرور با مشکلاتی در کشور همراه شود، در حالی که واقعی کردن سریع‌تر قیمت‌ها به طور حتم با منافعی در کشور همراه خواهد شد. میربلوک اظهار کرد: فعالان اقتصادی از چند سال گذشته اعتراض‌ خود را نسبت به تبعات استفاده از ارز ۴۲۰۰تومانی و حذف سریع‌تر آن در کشور اعلام کردند، اما در دولت قبل توجهی به آن نشد.

معضلات استفاده از ارز ۴۲۰۰تومانی در اقتصاد کشور

دبیرکل خانه صنعت و معدن استان تهران افزود: امیدواریم از معضلاتی که ارز ۴۲۰۰تومانی در اقتصاد کشور با خود به همراه داشته است، درس بگیریم و دیگر اقدام به اتخاذ چنین تصمیماتی در کشور نکنیم. وی با تاکید بر اینکه در اقتصاد تورمی چیزی به نام قیمت ثابت وجود ندارد، گفت: وجود هر نوع قیمت ثابتی به‌مرور مخل آسایش مردم خواهد بود و کم‌کم باید قیمت‌ها متعادل شود. میربلوک با بیان اینکه باید هر چه سریع‌تر تصمیمات لازم برای کاهش فاصله قیمت نیمایی و بازار آزاد اتخاذ شود، ادامه داد: این مساله باید به سمتی پیش برود که دیگر شاهد ایجاد مشکلاتی مانند استفاده از ارز ۴۲۰۰تومانی در کشور نباشیم؛ بنابراین بهتر است به‌زودی چنین مشکلی در اقتصاد کشور رفع شود.

تاثیر حذف ارز ترجیحی بر سهام شرکت‌های بورسی

دبیرکل خانه صنعت و معدن استان تهران به تاثیر حذف ارز ترجیحی بر سهام شرکت‌های بورسی اشاره و اظهار کرد: شرکت‌هایی که در حال استفاده از ارز نیمایی هستند، به طور حتم تاثیرپذیر از این اتفاق خواهند شد. وی ادامه داد: حذف ارز ۴۲۰۰تومانی نمی‌‌‌تواند بر همه شرکت‌ها تاثیر واحدی داشته باشد، بلکه به طور حتم میزان تاثیرپذیری شرکت‌ها از این اتفاق متفاوت و وابسته به نوع فعالیت شرکت‌ها خواهد بود.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند