به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، رئیس اداره مطالعات اقتصادی بورس‌کالای ایران در خصوص این پرسش که بورس‌کالا تاکنون چه اقداماتی برای ورود و فروش املاک مازاد دولت انجام داده است، اظهار کرد: از تابستان سال گذشته اقدامات لازم انجام و بستر عرضه املاک و مستغلات از نظر مقرراتی و سامانه معاملاتی در بورس‌کالا مهیا شده و چند مورد معامله نیز در سال گذشته صورت گرفته است. وزارت راه و شهرسازی، وزارت دفاع و بانک اقتصاد نوین از جمله سازمان‌هایی بودند که در بورس‌کالا عرضه املاک داشته‌اند.

معین محمدی‌پور افزود: سال گذشته شبهاتی در مورد عرضه املاک بانک‌ها در بورس‌کالا وجود داشت و استدلال می‌‌‌شد که با توجه به مقررات فعلی بانک مرکزی، بانک‌ها نمی‌توانند در بورس عرضه داشته باشند. در این زمینه بانک‌ها اظهار کردند که بانک مرکزی دستورالعمل مزایده اموالی را ابلاغ کرده که باید حتما از آن روش اقدام کنند. اما پاسخ بورس‌کالا این بود که قوانین دیگری موجود است که صراحت دارد و سازوکار بورس‌کالا موازی با مقررات بانک مرکزی قابل استفاده است.

وی در ادامه گفت: در این زمینه استعلامی از بانک مرکزی انجام شد و این نهاد نظارتی اعلام کرد که بانک‌ها هیچ‌ مشکلی برای فروش املاک مازاد خود از مسیر بورس‌کالا ندارند و مکتوب آن نیز برای همه بانک‌ها ارسال شد. همچنین در تابستان امسال با بانک‌ها مکاتباتی برای عرضه املاک در بورس‌کالا صورت گرفت و برخی بانک‌ها پیش‌قدم شدند و در حال حاضر در مراحل اولیه حضور در بورس هستند.

رئیس اداره مطالعات اقتصادی بورس‌کالای ایران تصریح کرد: با همه بانک‌ها مکاتبات اولیه انجام و نامه استعلام از بانک مرکزی برایشان ارسال شده است. به عنوان مثال با بانک‌های صادرات، تجارت، ملی، ملت، شهر و سپه مکاتبات زیادی داشتیم تا بتوانیم دغدغه‌های این بانک‌ها را در زمینه عرضه املاک مازادشان در بورس‌کالا به حداقل برسانیم.

محمدی‌‌‌پور گفت: املاک برای عرضه در بورس‌کالا، باید سند تک‌برگ، رسمی و گواهی پایان‌کار داشته باشند و در تصرف عدوانی نباشند که به طور طبیعی این معیارها در خصوص همه املاک بانک‌ها صدق نمی‌کند.

وی در پایان با اشاره به مزیت‌‌‌های عرضه املاک در بورس‌کالا، بیان کرد: عرضه املاک نهادهای دولتی در بورس نیازی به تودیع تضامین ندارد و همه نهادهای دولتی و خصوصی و بانک‌ها تا لحظه‌ای که معامله انجام نشود، هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌‌‌کنند و اگر معامله انجام شود، هزینه اندکی به عنوان کارمزد معامله در حدود ۲ در ‌هزار تا سقف ۲۰میلیون تومان باید بپردازند. نکته دیگر اینکه اگر بانک‌ها برای عرضه املاک در بورس‌کالا اقدام کنند، می‌توانند از مزیت‌‌‌هایی مانند افزایش تعدد برگزاری حراج مجدد در مدت زمان کوتاه و استفاده از شبکه بازاریابی و اطلاع‌رسانی بورس‌کالا برای جذب مشتری بهره‌‌‌مند شوند.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند