به گزارش «سنا»، بهادر بیژنی در خصوص صحبت‌‌‌های اخیر رئیس سازمان بورس مبنی بر آمادگی ایران برای تشکیل بورس‌کالا با سوریه، گفت: ارتباط سازمان بورس ایران با سازمان بورس سوریه مختص حال نمی‌شود و از گذشته نیز بوده است؛ به گونه‌‌‌ای که در سال ۹۴ این ارتباط به جایی رسید که در تهران مسوولان این دو نهاد قرارداد دوجانبه‌‌‌ای را امضا کردند. او تصریح کرد: از آن زمان تاکنون روابط سازمان بورس ایران با بورس سوریه وارد سطح دیگری شد؛ به گونه‌‌‌ای که مطابق مستندات، جلسات متعددی در خصوص تقویت بازار سرمایه این دو کشور با حضور مسوولان سوری، بورس‌کالای ایران، بورس انرژی، شرکت بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس و شرکت سپرده‌‌‌گذاری مرکزی صورت گرفت.

مشاور روابط بین‌الملل رئیس سازمان بورس بیان کرد: بازار فرابورس ایران در همان سال‌های ابتدایی اولین نهاد پیشگام در خصوص این روابط بود؛ به گونه‌‌‌ای که از ابتدا مسوول فرابورس با مسوولان نهاد ناظر بورس دمشق و فعالان اقتصادی این کشور جلسات متعددی را در دمشق برگزار کردند. بیژنی بیان کرد: این ارتباط تا مرحله‌‌‌ای پیش رفت که در حال حاضر، پروژه‌‌‌های متنوعی بین نهاد ناظر بورس دمشق و ارکان بازار سرمایه ایران تعریف شده است. اکنون نیز بورس‌کالای ایران آمادگی کامل خود را به منظور طراحی کامل بورس‌کالا در سوریه و راه‌‌‌اندازی پلت‌فرم مشترک مبادلاتی در این کشور اعلام کرده است. او افزود: این امر علاوه بر افزایش تبادلات اقتصادی بین ایران و سوریه، سبب تعریف پلت‌فرم مشترکی در راستای تبادل کالاهای تولیدی و اساسی نیز خواهد شد.

مشاور امور بین‌الملل سازمان بورس تاکید کرد: از آنجا که این امر، مساله مهمی برای سازمان بورس ایران به حساب می‌‌‌آید، بورس‌کالا تصمیم گرفت دفتر مستقلی در کشور دمشق تاسیس کند تا بتواند مدیریت و نظارت لازم را بر آن اعمال کند. چند ماه است که دفتر بورس‌کالای ایران در دمشق تاسیس شده و طی این مدت مسوولان ارشد بورس‌کالای ایران به منظور برگزاری جلسات متعدد در راستای راه‌‌‌اندازی سریع‌‌‌تر پلت‌فرم مشترک مبادلاتی در آن محل حضور داشتند.

مشاور روابط بین‌الملل رئیس سازمان بورس بیان کرد: طی چند مدت اخیر نیز رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به همراه اعضای وزارت صمت، به این منظور به سوریه سفر و طی این سفر، جلساتی در خصوص این موضوع برگزار کردند. مطابق اخبار منتشرشده از این سفر، در راستای دعوتی که مسوولان ایران از مسوولان نهاد ناظر بازار سرمایه سوریه انجام دادند، قرار شد آنها نیز در آینده نزدیک به منظور بررسی جزئیات بیشتر به ایران سفر کنند.

وی در پایان گفت: امیدواریم این امر تا پایان سال رخ دهد، اما اجرایی شدن این مساله به امکانات سوریه به منظور تاسیس بورس‌کالا به عنوان کشور مقصد هم بازمی‌گردد؛ زیرا سازمان بورس به سبب تجربه‌‌‌ای که در راستای راه‌‌‌اندازی پلت‌فرم مشترک معاملاتی با هند داشته، هم‌‌‌اکنون زیرساخت‌‌‌های لازم برای اجرای این طرح را دارد.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند