به‌‌‌ گزارش روابط‌عمومی بورس انرژی ایران، با افزایش شمار مشارکت‌‌‌کنندگان در بازار برق و همچنین برای پوشش نیازهای فعالان این بازار، از امروز امکان انجام معامله برق در نمادهایی با دوره تحویل فصلی در بازار سلف استاندارد موازی مصرف‌کنندگان بزرگ یا همان بازار عمده‌‌‌فروشی بورس انرژی ایران میسر می‌شود.

همچنین برای تمام نمادهای مورد اشاره، حداکثر حجم قابل‌‌‌معامله در هر سفارش برابر با ۱۰میلیون کیلووات ساعت در هر دوره‌‌‌ تحویل و دامنه نوسان بدون محدودیت در نظر گرفته شده‌‌‌ است.

مشترکان بازار برق بورس انرژی ایران از حدود ۹۰مشترک در سال گذشته، امروز به ۷۶۸مشترک رسیده‌اند که از این تعداد ۴۲۵مشترک، صنعتی کد دریافت کرده‌‌‌اند. همچنین ۴۸شرکت خرده‌‌‌فروشی معرفی شده‌اند که ۴۳شرکت موفق به دریافت کد خرده‌‌‌فروشی شده‌‌‌اند. تعداد نیروگاه‌‌‌های معرفی‌‌‌شده نیز ۴۲نیروگاه خصوصی و ۲۶نیروگاه دولتی است.

با اضافه‌شدن نماد فصلی به بازار مشتقه بورس انرژی ایران، امکان انجام معامله‌‌‌ تمام‌‌‌ نمادهای روزانه، هفتگی، ماهانه و فصلی (بارپایه، میان‌‌‌باری، کم‌‌‌باری و بارپیک) برای فروشندگان (نیروگاه‌‌‌ها) و خریداران (مصرف‌کنندگان بزرگ صنعتی، خرده‌‌‌فروش‌ها یا شرکت‌های توزیع) وجود دارد.

نمادهای فصلی افزون ‌‌‌بر اینکه قابلیت انعطاف‌‌‌پذیری بیشتری دارند، تمام نیازهای مصرف‌کنندگان را پوشش می‌دهند و به صرفه‌‌‌جویی در زمان و هزینه‌‌‌ خریدار کمک می‌کنند. از سوی دیگر مزیت این نماد برای نیروگاه‌‌‌ها افزون ‌‌‌بر معافیت مالیاتی این است که ارزش معامله خود را زودتر دریافت می‌کنند.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند